Děti Předškolák Hra smyslů pro malé děti

Zjistěte, jak hra smyslů podněcuje objevy a nezávislé myšlení a pomáhá batolatům a předškolákům seznámit se s vlastními smysly.

Existuje spousta velmi snadných aktivit se zapojením smyslů, které můžete vyzkoušet. Například podněcujte dítě k dotýkání se různých struktur a tvarů. Můžete také přehrávat různé druhy hudby a zvuků. Zde je několik návrhů, jak můžete doma využít věci, které máte snadno po ruce, a upravit je tak, aby odpovídaly věku a fázi vašeho dítěte.

1. Smyslové misky

Skvělý způsob, jak nechat vaše dítě zkoumat různou konzistenci, je smíchání různých chlazených potravin do misek. Dávejte ale pozor, aby se vašemu dítěti něco nedostalo do pusy. Jestli chcete, můžete misky zakrýt utěrkou a nechat dítě zastrčit ruce do misek a zkoumat jejich obsah, a poté hádat pouze podle dotyku, o jaké jídlo se jedná. Platí zákaz nakukování!

Tady je pár nápadů, co můžete vyzkoušet:

2. Strukturovaná plastelína

Měkká a snadno mačkavá plastelína je už dlouho oblíbenou smyslovou hračkou pro děti. Pomáhá jim rozvíjet jemnou motoriku, posilovat ruce a zlepšovat koordinaci. Vytvořte si vlastní plastelínu, nebo si kupte hotovou, a dejte volnost své kreativitě s různými předměty k rytí a zapichování do plastelíny – a nezapomeňte dítěti vysvětlit, že plastelína není k jídlu!

Nápady na aktivity s plastelínou:

  • Pokud si vytváříte vlastní plastelínu, zkuste přidat skořici nebo koření a zapojte tak další smysl – čich.
  • Používejte plastová vykrajovátka písmen a různých tvarů.
  • Zapichujte do plastelíny jemná pírka nebo brčka – pomocí chlupatých drátků můžete vytvořit mini strašidelné hmyzí figurky.
  • Samolepicí oči – dokonalé pro vyrábění plastelínových kamarádů.

3. Vanička s vodou

Tohle je další skvělá a jednoduchá hra se smysly, kterou můžete přizpůsobit věku a vývojové fázi dítěte. Naplňte vaničku vodou a přidejte do ní zábavné nástroje a hračky. Nechte batole zkoumat a experimentovat. Starší děti si s vaší pomocí užijí hraní s naběračkami, trychtýři, které poslouží k nekonečnému hraní s představivostí – nikdy ale nenechávejte dítě u vody bez dozoru, a to ani na okamžik.

Nápady na vyzkoušení:

  • Gumové kačenky a další plastové hračky
  • Trychtýře, naběračky, vařečky a kbelíčky
  • Potravinové barvivo – přidejte pár kapek barvy před zrakem vašeho dítěte a vychutnejte si jeho úžas z vody měnící barvu.
  • Povzneste se nad nepořádek a vyměňte vodu za barevnou želatinu, která přidá další hmatový prvek.

4. Umyvadlo plné smyslů

Naplňte plastové umyvadlo nebo krabici spoustou vaty (nejlépe fungují roztrhané pláty vaty) a vložte rekvizity, jako je plastový hmyz, mušle, mašle a klacíky – malé děti každého věku budou nadšené z dotýkání se měkké vaty a objevování ukrytých překvapení. Vatu můžete vyměnit za jiné materiály, jako je písek, rýže nebo peří a podněcujte dítě k objevování nových struktur. Udělejte z toho hru pro starší děti a nechte je spočítat, kolik předmětů v nádobě najdou.

Mějte na paměti, že smyslové hry jsou spojené s nepořádkem. Zkuste tedy dítěti neříkat, aby se snažilo udržet pořádek. Podložte místo hraní předem plastovým ubrusem, aby vše zůstalo čisté.

Vytisknout stránku
Sdílet článek