Děti Předškolák Hry na doma v zimě: Hledejte poklady nebo modelujte

Běloskvoucí sněžná pokrývka, rampouchy a zamrzlé rybníčky přímo volají po dětských zimních hrách. Díky mrazu a sychravému počasí však naše ratolesti na druhou stranu nemohou běhat po venku neustále a většinu času s nimi stejně strávíme doma. Jak jim dopřát interiérové aktivity plné zábavy a radosti tak, aby se rozvíjeli jejich zručnosti, kreativita a zvědavost? Máme pro vás tipy na ty nejlepší vnitřní hry a aktivity.    

Hra pro probuzení zvědavosti: Hledači pokladů na Severním pólu

Hru „Hledači pokladů na Severním pólu“ musíte pro děti předem připravit, ale o to větší z ní pak mají radost. Po pár kolech se vaše role vymění a děti si budou chtít vzácné poklady ukrývat sami nebo hru připravit přímo pro vás. Jak tedy postupovat? Nejdříve tajně vyberte poklad, třeba sladké želé či zdravé bezlepkové tyčinky, který dobře ukryjete v interiéru. Postupně pak na různých místech ukrývejte indicie spojené s imaginárním překonáním zasněženého svahu či přebroděním ledové řeky. Děti se pak s nimi jednu po druhé dostanou postupně až k samotnému „pokladu Severního pólu“.   

Skvělou interiérovou aktivitu představuje stavění LEGA. Učí dětem násobilku i dělení

Aktivita pro zábavu: Mrznoucí diskotéka  

Jako na každé pořádné diskotéce, bude i v této hře jedna osoba DJ, který obsluhuje muziku. Všichni ostatní tančí. Čím zábavnější tanec děti předvedou, tím lépe. Když se hudba zastaví, každý zůstane stát jako kdyby umrzl ve své poloze. Kdo se pohne, vypadává z hry. Pokud se už nikdo nehýbe, muzika se pouští dál. Vítězem se stane ten, kdo na parketě zůstane jako poslední. Z něj se pak v dalším kole může stát DJ.

Představivost dětí nezná mezí. Rozvíjejte ji pomocí her a příběhů!

3Aktivita pro jemnou motoriku: Zimní modelovací ateliér

Ukažte dětem, že i s modelovací hmotou zažijí spousty zábavy a dovedou vytvořit něco originálního. Jejich představivost můžete podnítit návrhem, ať z hmoty postaví zimní obydlí pro svou oblíbenou hračku. Nebo je ponechte „napospas“ vlastní kreativitě a nápadům. Mohou vymodelovat zasněžený zázračný les plný zvířátek či vymyslet vlastní pohádkové postavičky. Jistě budete ohromeni rozmanitostí, se kterou si dokáží hrát a tvořit nové věci. 

Budeme potřebovat:

Hra pro vytříbení naslouchání a pozornosti: Honza říká...

Všichni hráči se usadí a vyberou jenu osobu, která se stane Honzou. Honza začíná hru básničkou „Honza říká... (například zpívejte koledy).“ Všichni musí udělat přesně to, co Honza přikázal (v našem případě zpívat koledy). Pokud se však příkaz nezačíná básničkou „Honza říká,“ příkaz neplatí a ten, kdo ho vykoná, vypadává z hry. Poslední zbylý hráč vyhrává a stává se na další kolo Honzou.

Hry na doma v zimě: Hledejte poklady nebo modelujte

Zjistěte, jak hra smyslů podněcuje objevy a nezávislé myšlení u dětí

Aktivita pro rozvoj kreativity: Malířská soutěž

Děti pohodlně usaďte a naveďte je na téma, které podnítí jejich představivost, třeba „Den s rodinou na svahu“ či „Mé vysněné Vánoce“. Dejte jim k dispozici barvy, štětce a ostatní náčiní a nechte je, ať si vesele tvoří. Při této hře by se nakonec neměl určovat vítěz, zvolte spíše kategorie, ve kterých děti oceníte (například skvělý nápad či originální zpracování).  

Budeme potřebovat:

Zdroj: www.playdohacademy.cz, www.artforum.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek