Zdravý životní styl Relax Hygge a lagom: Trendy v bydlení, které mění život

Máte rádi jednoduchost, minimalismus a útulnost zároveň? Pokud toužíte po domově, ze kterého bude vyzařovat spokojenost, štěstí a pohodlí, bydlení ve stylu hygge či lagom je pro vás tou správnou volbou.

Útulný hygge

Nejšťastnější život údajně mají Dánové. I díky tomu, že hygge je jejich každodenní součástí ve všech oblastech života. Duševní pohoda, sounáležitost či schopnost dělat obyčejné věci a činnosti zajímavě, je proto základem receptu na hygge. Toto slovo znamená v dánštině "útulný".

Jedinečný styl se nedá koupit, musíte si jej vytvořit jak doma, tak sami v sobě vyrovnaností a klidem.

Principy hygge domova

Při hygge jde o potřebu "žít" ne "mít". Nesnažte se proto o dokonalost, méně je někdy skutečně více. Věci vybírejte podle funkčnosti, ne designu. Podle dánské filozofie minulost formuje osobnost. Obklopte se tedy knihami, obrazy, fotkami a věcmi, které mají pro vás osobní význam. Při zařizování dejte na svůj pocit a volte jednoduchost - jde o místo, kde budete žít.

Při výběru materiálů ve stylu hygge se zaměřte na:
- kámen
- dřevo,
- keramiku,
- přírodní textilie.

V hygge interiéru nesmějí chybět doplňky:
- svíčky,
- pestré materiály,
- textury,
- kožešiny,
- knihy,
- obrazy,
- fotky.

Léto v hygge stylu

Posezení na terase, balkoně či v zahradě ve stylu hygge je pohodlné a bezstarostné. Obklopte se lucernami či světelnými řetězy, které podtrhnou letní atmosféru, využijte i svíčky proti komárům. Pohodlné vzdušné sezení, houpací sítě, stolek na odložení čaje či kávy, polštáře a deky vám umožní příjemně trávit mnohem více času venku.

Inspirujte se také nápady, jak si vybudovat v zahradě relaxační koutek.


Nová tvář hygge - lagom

Švédská filozofie lagom se zakládá na umírněnosti, šetrnosti, praktičnosti a eleganci, které přinášejí pocit pohodlí a klidu. Lagom učí člověka nacházet krásu a potěšení i v nedokonalosti či starých věcech. V překladu ze švédštiny znamená lagom "umírněnost". Ne příliš mnoho, ne velmi málo, jen tak akorát.

Odborníci na tyto styly říkají, že hygge je momentální blaženost a lagom životní cesta.

Hygge a lagom: Trendy v bydlení, které mění život

Principy lagom domova

Pokud chcete přenést tento trend do vašeho příbytku, naplnit ho štěstím a radostí, nechte interiér dýchat. Nepřehánějte to ani s dekoracemi, ani s nábytkem, který by měl být funkční, lehký a jednoduchý. Pokud je ekologický a časem si ho budete umět sami recyklovat, tím lépe. Zůstaňte spjati s přírodou, z materiálů sáhněte po dřevě, ratanu, vlně, lnu, kůži i kožešině. Jednoduchost platí i při výběru barev. Dominuje bílá, šedá, tmavě šedá, světle modrá, tmavomodrá a přírodní tóny. Do domu vpusťte co nejvíce vnějšího světla, kterému nebrání záclony. Uklidnění a harmonii vnesou do vašeho domova ve stylu lagom přírodní svíčky, lucerny, světelné girlandy a mnoho zelených rostlin v zajímavých květináčích.

Zdroj: housebeautiful.com, interiorsonline.com.au, houseology.com, readlagom.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek