Děti Novorozenec Jak se vyvíjejí smysly Vašeho miminka

Miminka se během prvního roku velmi rychle vyvíjejí. Jejich pět smyslů se neustále tříbí spolu s růstem mozku a učí se dělat víc a víc věcí. Do jaké míry se tedy vyvinuly smysly vašeho tříměsíčního miminka od jeho narození?

Čich, chuť a hmat

Po narození je zrak slabý, a proto vnímají miminka všechno pomocí čichu, chuti, hmatu a sluchu. Miminko zná vůni maminky a považuje ji za uklidňující a ubezpečující – a ze začátku jsou čich a chuť ty nejdůležitější smysly, protože miminka chtějí nakrmit. Ale i hmat je pro miminka zásadní – potřebují hodně mazlit a kontakt s ostatními je pro ně velmi zklidňující.

Kolem tří měsíců se rozvíjí koordinace rukou a očí a ruce miminka začnou chytat předměty, aby zjistila, jak voní a chutnají – a aby zjistila, jestli by stály za to sníst. Dávejte na miminko pozor, aby si do pusy nestrčilo malé nebo špinavé předměty.

Sluch

Miminka se rodí s plně vyvinutým sluchem. Ve skutečnosti pečlivě naslouchají už od 18. týdne v děloze. Proto novorozenci reagují na hlasy – už jsou na ně naladění.

Od tří měsíců vaše miminko naslouchá všemu, co se kolem něj děje. Proto miminka tolik žbrblají – reagují na zvuky, které slyší, a jsou to jejich první pokusy o napodobení. Věnujte tedy čas mluvení se svým miminkem – poslouchají, i když se dívají stranou.

Ve věku tří měsíců miminka zbožňují hudbu. Vychutnávají si tento zvuk, i když je to jen rádio v pozadí. Pro mozek miminka toužící po zvucích je skvělým podnětem čtení pohádek, zpívání nebo vytleskávání říkanek.

Zrak

U novorozených miminek není zrak příliš vyvinutý a dokážou zaostřit jen na krátkou vzdálenost. Není to proto, že by jejich oči byly slabé – naopak, jsou plně funkční – ale rozvoj zraku nějaký čas trvá, protože se musí mozek „naučit“ vidět.

Na základě zpracovávání vizuálních informací začne mozek chápat světlo, tvary a barvy. Ve věku tří měsíců je vnímání barev dobré, ale mozek vašeho miminka se ještě učí vnímat hloubku – jak daleko je určitý předmět, jakou má velikost a tvar.

V několika následujících měsících se zrak ještě zlepší spolu se zlepšením koordinace rukou a očí. V osmi měsících má většina miminek vyvinutý téměř dokonalý zrak. Pokud máte obavy ohledně mhouření očí nebo šilhání u vašeho miminka, promluvte si s dětským lékařem.

Nepřestávejte stimulovat smysly

Miminka jsou jako miniaturní vědci, protože dělají nekonečné experimenty, aby zjistili více o okolním světě. Nabízejte svému miminku různé předměty na hraní, obsahující nový povrch, barvy a zvuky. Nemusí to být nic složitého – klepání dřevěnou vařečkou na různé předměty může být stejně fascinující jako hraní si s oblíbenou hračkou.

Pro malé miminko může být také zajímavá struktura různých látek. Pokud budou všechny předměty čisté a bezpečné na dotyk a ochutnání, můžete experimentovat dle libosti.

Vytisknout stránku
Sdílet článek