Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Ať už se Vám podaří ovoce, zeleninu či bylinky vypěstovat doma, nebo si je koupíte v supermarketu od lokálních dodavatelů, je důležité vědět, jak je co nejépe na pár dní uskladnit, abyste zachovali nejen jejich čerstvost a chuť, ale také nutriční hodnoty. Ne každou potravinu je potřeba skladovat v lednici, některým to dokonce může škodit. Pojďme se společně podívat na to, jak skladovat ovoce, zeleninu a bylinky tak, abychom prodloužili jejich životnost. Zjistíte také, které z nich se mají rády a které ne nebo které druhy vyžadují vertikální a které horizontální polohu skladování.
Už jen tato tři základní pravidla Vám pomohou udržet ovoce či zeleninu čerstvé:
Nejen lidé, ale také bylinky mají své preference. Už jen při samotné výsadbě bylinek klademe důraz na to, kam které bylinky vysadit. Do nejvyšších míst sázíme středomořské bylinky a níže pak ty, které mají rády vlhkost. Kuchyňským bylinkám se daří lépe ve vlhkém prostředí. Ale jak se o ně postarat po sklizni?
Některé druhy ovoce potřebují samotku, protože vylučují do ovzduší etylen, který urychluje proces dozrávání. Neříkáme, že je to zlé, ale jak tuto informaci vhodně využít?
Mezi nejznámnější „urychlovače“ dozrávání patří:
Tyto druhy ovoce Vám doporučujeme umístit buď samostatně, nebo do blízkosti ovoce, u kterého chcete urychlit zrání. Toho dosáhnete tak, že tyto „urychlovače“ umístíte spolu s nezralými plody do papírového sáčku. Ony už si s „juniory“ poradí.
Někdo má rád zimu, někdo ne. Tento užitečný seznam si určitě vytiskněte a připevněte na lednici.
Bez chladničky nepřežijeme:
Vydržíme v chladničce i týden:
Dva týdny v lednici? Žádný problém:
Jsou ale také druhy, které je potřeba nechat na kuchyňské lince (ale pozor, ne na přímém slunci) a po jejich dozrání je uložit do lednice.
2–4 dni následně vydrží v lednici:
5–7 dní vydrží:
A co ostatní ovoce? Přečtěte si našich 13 rad, jak skladovat ovoce.
Jsou skromné. Postačí jim tma, sucho a chlad s dobrou ventilací. O čem hovoříme:
- česnek, cibule, brambory, batáty
Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.
Zdroj: seriouseats.com, wikipedia.org