Děti Předškolák Kupujete první dětské kolo? Poradíme vám s výběrem

Nemůžete se dočkat, až se konečně přidáte k zástupu rodičů, kteří nahrbení běhají vedle svého potomka, aby ho naučili ovládnout tajemství cyklistiky? Na koupi dětského kola je třeba se pořádně soustředit a vzít v úvahu několik parametrů.

Pomocná kolečka, nebo bez pedálů?
Koupit kolo pro děti je zásadní věc. Kolo pro tříleté dítě není totéž, co pro sedmileté. V obou případech může jít o první kolo a v obou případech potřebuje malý cyklista především rovnováhu. Na její získání zde máte dvě možnosti - první je umístění pomocných koleček k zadním kolům. Tou druhou je koupě modelu bez pedálů pro děti od dvou do šesti let. Kolo - odrážedlo pomáhá dítěti naučit se vyvažovat a udržovat rovnováhu. Kterou si vyberete?

Správná velikost
Existuje celá řada parametrů, které označují velikost dětského kola v závislosti na věku a výšce dítěte. Mnoho rodičů zvolí raději větší velikost, aby ho nemuseli tak rychle měnit za nový, když dítě vyroste. Nebo naopak, když je kolo už malé, nemění ho za větší. V obou případech jde o chybu a bez vhodné velikosti si dítě jízdu nebude užívat. Dokonce i riziko pádu a zranění je vyšší, a to přece nepotřebujeme.

Abyste věděli, zda jste trefili tu správnou velikost, řiďte se podle jednoduchého pravidla - váš potomek musí, sedíc na kole, dosáhnout oběma nohama na zem. Například čtyř - až pětileté dítě, které měří 100 - 110 cm, by mělo mít velikost kola 16, šesti- až osmileté s výškou 120 - 135 cm zas velikost 20.

Lehké dětské modely
Když vybíráte dětské kolo, neměli byste sahat po jakémkoliv typu. Určitě vyberete správně, když bude konstrukce kola lehká, kvalitní a navržená pro děti. Na trhu dnes máme propracované jednostopé oře. Dají se přehazovat rychlosti či měnit pomocná kolečka. Určitě oceníte i detaily, jako jsou vyměnitelné a nastavitelné části. Existují i ​​značky, které dovolují nastavit rám kola, umožňují přizpůsobit velikost převodovky, pedálů, délku a šířku řídítek či velikost brzd. To vše v závislosti na růstu vašeho potomka.

Řádná výbava
Starší generace se naučila kole bez přilby a párkrát proto řádně vyděsila sebe i rodiče. Kolik malých cyklistů skončilo na pohotovosti s rozbitou hlavou se snad nedá ani spočítat. Proto se nyní vždy důrazně doporučuje, aby děti měly na hlavě za každých okolností přilbu náležité velikosti a řádně upevněnou. Na ruce i kolena jim dejte chrániče, protože pravděpodobně párkrát přistanou na betonu. A oblečení jim vybavte reflexními prvky, aby je každý už z dálky registroval.

V rukou profesionálů

Při koupi prvního kola uděláte nejlépe, pokud zajdete do specializovaného obchodu, kde vám bude pořadí vyškolený prodavač a pomůže vám zorientovat se ve výběru. Když se bude vaše dítě na kole cítit bezpečně a dobře, rychle si cyklistiku osvojí a oblíbí.

Vytisknout stránku
Sdílet článek