Děti Školák Místa v Čechách, na která musíte vzít vaše děti

Strakonické hradní safari

Zajímavým zážitkem pro všechny děti starší dvou let jistě bude hradní safari. Prohlídka hradu zaujme spíše vás dospěláky, děti ocení spíše chlupaté i opeřené obyvatele hradního příkopu. Těšit se můžete na oslíky, poníky, ovce, kozy, ale třeba i různá plemena kachen. Během návštěvy je dovoleno si zvířátka hladit a k dispozici za úplatu je i granulové krmení. Nechte, ať ho vaše děti nabídnou z dlaně oslíkovi.


Obyvatelé příkopu na pastvě zdroj: pixabay.com

 Plavba soutěskou na lodičkách

Pokud už vaše děti odrostly kočárku, vyrazte na výlet do Hřenska. Pokud jedete autem, zaparkujte ve Vysoké Lípě a dejte se po modré turistické značce. První zastávkou je vyhlídka Ptačí kámen. Pak vás čeká cesta Divokou soutěskou, která vede po visutých lávkách, které jsou zabudovány do skal. Váš pohled jistě zaujme skalní útvar zvaný Trojnožka. Další úsek této cesty je přístupný pouze na člunech. Převozník vás vysadí u Edmundovy soutěsky. Připravte se na průchod skalními tunely a převisy. Část Edmundovy soutěsky je pěšky nepřístupná, proto vás znovu přepraví člun. Dvacetiminutovou plavbu vám vyplní vyprávění průvodce. Zpátky se projdete znovu přes visuté lávky, převisy a lesní cestou zase do Hřenska.

Průplav Edmundovou soutěskou Zdroj: pixabay.com

Zámecký park v Horšovském Týně

S kočárkem se můžete bez obav vydat na Plzeňsko do Horšovského Týnu. Prohlédnout si můžete nejen gotický hrad, ale zážitkem bude i procházka krajinářským parkem a kolem tamních rybníků. Tento park patří mezi národní kulturní památky. Najdete v něm například letohrádek zvaný Vdovský dům, Loretánskou kapli nebo vyhlídkovou věž Gloriet. Při prohlídce celého komplexu uvidíte nejstarší část hradu, gotické sklepy, kapli nebo i zbrojnici, jízdárnu, zámeckou kuchyň a ochozové chodby. Zaujme vás i ukázka zámeckého bydlení, při které navštívíte salony, taneční sál, knihovnu a galerii obrazů s českými panovníky.

Autor: Jik jik, Zdroj: commons.wikimedia.org

Vyhlídkový výlet Posázavskou stezkou

Na tenhle 11 kilometrů dlouhý výlet (Kamenný přívoz - Petrov) si můžete troufnout i s terénním kočárkem. Z Prahy se na výlet vydejte třeba vlakem, tzv. Posázavským pacifikem. Vystoupíte v Kamenném přívozu a dáte se po červené turistické značce. Po cestě si můžete okolí a údolí řeky Sázavy prohlédnout ze tří různých vyhlídek - Žampašské, Raisovy, Klimentovy. Při procházce podél vody vás budou obklopovat mohutná skaliska a nepřehlédnete skalní útvar Pikovická jehla. Projdete také trampskou osadou Pikovice a odtud je to již kousek do Petrova na vlakové nádraží.

Skalní útvar Pikovická jehla

 Punkevní jeskyně u Macochy

Mezi nejkrásnější místa v Čechách patří bezesporu Moravský kras. Vydat se můžete na pěší výlet skrz kaňon zvaný Pustý žleb nebo cestu spojit i s plavbou punkevními jeskyněmi. První variantu zvládnete i s kočárkem, druhou variantu zvolte v případě, že vaši nejmenší už zvládají chůzi po svých. Trasa není náročná a je dlouhá 5 kilometrů (včetně prohlídky jeskyní). Cesta vede ze Skalního mlýna podél řeky Punkvy a je možné se svézt i silničním vláčkem. Při prohlídce punkevních jeskyní se dostanete dokonce na dno propasti Macocha. Při pohledu nahoru si vzpomeňte na číslo 138 - metrů, tak je Macocha hluboká.

Autor: Jerzy Strzelecki , Zdroj: commons.wikimedia.org

Pohádková stezka na Vysočině

Nejmenší děti posaďte do sportovního kočárku, ty větší na odrážedlo a hurá do pohádky! Najdete ji v obci Panenská v okrese Třebíč. Pohádková cesta má 4 kilometry a čeká vás 11 zastávek a soutěžních úkolů. Každý úkol najdete na dřevěné tabuli. Provázet vás budou pohádkové postavy. Stezka vede skrz les a přes asfaltové cesty. Na konci vás po vyřešení úkolů čeká symbolická odměna.

Na bruslích či kole Orlickými horami

Máte cyklovozík pro vašeho malého neposedu? Zapřáhněte ho za kolo a vydejte se krásnou přírodou Orlických hor. Tento výlet zvládnete i na in-line bruslích díky asfaltovému a rovinatému terénu. Na bruslích pozor na pár strmějších sjezdů. Pokud absolvujete cestu tam a zpět, ujedete 32 kilometrů. Nebo můžete zkusit jen cestu z Ústí nad Orlicí do Letohradu a nazpět vlakem. V Ústí nad Orlicí se napojíte na cyklotrasu č. 18 a pak už se můžete kochat výhledem na řeku a zastavit se u zříceniny původně královského hradu Lanšperk. V cíli - tedy v Letohradu - stojí za návštěvu zámek, zámecký park a Muzeum řemesel.

Místa v Čechách, na která musíte vzít vaše děti

Zřícenina hradu Lanšperk

Autor: Onřej Kořínek Zdroj: commons.wikimedia.org

Pro nadšené malé i velké cyklisty máme také tipy na výlety po krásách Čech po dvou kolech. 

Zdroje: safari.strakonice.eu, vylety-zabava.cz, youtube.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek