Tipy a rady Nářadí na grilování, které musí mít každý grilmistr

Používání nářadí na grilování vám výrazně zvýší komfort při přípravě jídla a také výsledek bude kvalitnější. Začněte základním grilovacím nářadím. Jakmile „přičichnete“ k efektivnějšímu grilování, věřte nám, že svůj arzenál začnete postupně rozšiřovat, až budete mít doma grilovací výbavu jako profesionál.

Jak vidíte na obrázku, stačí vám osm kusů nářadí na to, abyste potraviny na grilování připravili rychle a bez větší námahy a když už budou na grilu, abyste s nimi dokázali snadno manipulovat. To vám umožní dlouhé rukojeti grilovacího nářadí. Při jeho koupi se tedy zaměřte i na ně. Ideální jsou takové, které mají ručku z nevodivého materiálu a tudíž se nebudou zbytečně přehřívat a pálit vás v ruce.

Obracečka

Silikonová nebo kovová obracečka vám poslouží při obracení menších plochých jídel, jako jsou například hamburger, placky, rybí filety, plátky masa, ananasu nebo skvělý slaninovo-ananasový burger v křupavé slanině. Aby pod grilovaný kousek vklouzla snadno a nepoškodila ho, měla by být obracečka tenká a rovná s pružnou rukojetí.

Grilovací vidlička

I když ji někteří neuznávají, grilovací vidlička se vám bude hodit na obracení větších pevných kousků, zejména zeleniny. Do masa nepíchejte zbytečně, protože přes otvory pak z masa zbytečně vytéká šťáva. Vidlici na velmi dlouhé rukojeti využijete při opékání nad otevřeným ohněm.

Grilovací kleště

Dovolíme si tvrdit, že právě kleště na grilování jsou základním nářadím, bez kterého se správná grilovačka neobejde. Jsou vašimi prodlouženými prsty. Do grilovacích kleští uchopíte vše, co chcete na grilu obrátit nebo z něj vzít. Grilovací vidličku nebudete potřebovat vůbec a v případě nouze nahradí grilovací kleště i obracečku.

Nůž s dlouhou tenkou čepelí

Tento typ čepele zajišťuje čistý řez, čímž vytvoříte rovnoměrné plátky jakéhokoliv masa. Pro tento účel se používá také steakový nůž. Jaký nůž se vám ještě hodí nejen při grilování se dočtete ve speciálním článku o nožích.

Štětec na potírání

Když budete masíčko a zeleninu během grilování průběžně potírat marinádou, ochuceným olejem, máslem nebo jakoukoliv dobrotou, zejména v posledních minutách před dokončením, jídlo bude perfektně šťavnaté. Nic jiného než štětec na potírání tento úkol nezvládne.

Náš hygienický tip: Nejméně starostí s čištěním budete mít se silikonovým štětcem.

Kartáč na čištění grilu

Drátěný kartáč spolehlivě odstraní všechny připáleniny a nečistoty, které na grilu nemají co hledat.

Něco extra: „Drápy“ na trhání masa

S těmito pomocníky budete vypadat opravdu drsně! Na běžné grilování se bez nich obejdete, ale pokud budete chtít grilovat pomalu pečené maso nebo větší kusy masa, budou se Vám také hodit. Pomocí drápů maso z grilu lehce zvednete a následně na desce natrháte na jemné proužky svaloviny.

Co budete ještě na grilování potřebovat?

Kromě základního nářadí na grilování se vám budou hodit ještě další pomůcky, bez kterých se sice grilovat dá, ale s nimi je to úplně jiný zážitek.

Grilovací rošt na ryby

Ryby se při grilování „rády“ rozpadají. Uložené v roštu drží tvar během celého grilování a zejména při otáčení. Do roštu na grilování ryb můžete uložit jakékoli plátky masa nebo zeleniny.

Tácky na grilování

Grilovací tácky zajistí, že malé, tenké a křehké kousky nepropadnou přes rošt. Jídlo na nich můžete grilovat, ohřívat a také podávat.

Alobal

Na grilování si vybírejte speciální alobal na grilování. Je hrubší, takže se jen tak lehce neroztrhá, když do něj budete balit maso nebo zeleninu. Zachytí všechnu šťávu a můžete jej případně použít i místo tácků na grilování.

Tip redakce: Alobalem přikryjte ugrilované maso a nechte ho pár minut odpočívat. Bude šťavnaté a chutné.

Alobal budete potřebovat na exotické grilované kuře na havajský způsob.

Nářadí na grilování, které musí mít každý grilmistr

Kuchyňský teploměr

Teploměr na maso může zachránit váš steak před vysušením. O tom, jak grilovat steaky, aby byly zlatým hřebem vašeho grilování, jsme již psali. Přečtěte si, jak připravovat steaky.

Papírové utěrky

Při grilování se stále něco zašpiní nebo zamastí a tehdy je nejpraktičtější pomocnicí rolka kuchyňských utěrek. Jelikož dobře sají, můžete je použít i na odsátí případné přebytečné mastnoty z grilovaných klobás.

Rukavice

Občas budete muset chytit něco horkého, ať už je to rošt, který je potřeba upravit, nebo pekáč, pánev či vyskočený uhlík. Bez rukavic to bude opravdu těžké.

Zástěra

Sem tam něco vyprskne, sem tam něco kápne a jste to právě vy, grilmistr, kdo to všechno „odnese“. Zástěra ochrání vaše šaty i kůži před horkými stříkanci a špínou. Nelitujte do ní investovat trochu víc. Speciální zástěry na grilování mají praktické „vychytávky“, díky kterým máte ty nejpotřebnější věci na grilování vždy po ruce.

Hasicí přístroj

To není vtip. Tuk v grilu hoří prudce a vodou se vám ho nemusí podařit uhasit. Malý hasicí přístroj je jistota, která může zachránit víc než jen váš gril.

Přehled o grilovacím nářadí už máte.

Nyní si najděte nějaký dobrý recept na grilování a pusťte se do toho!

Zdroj: Food52.com, realsimple.com, farmfoods.sk, cuketka.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek