Zdravý životní styl Zdraví Nebojte se vysednout na kolo! Je to zdravé a zábavné

Propagace kol je v dnešní době znečištěných měst a přeplněných parkovišť hodně aktuálním tématem. Ježdění na kole je levné, ekologické, šetříte jím čas, spalujete přebytečné tuky, utužujete své zdraví a zvyšujete kapacitu plic. Mnoho z nás se však při představě jízdy na kole mrazí, protože má strach z nepříjemných pádů a úrazů, bolestí zad či třeba ze zlaté žíly a křečových žil. Zjistěte s námi, jaké jsou výhody cyklistiky a co bychom měli udělat proto, abychom omezili rizika tohoto krásného sportu na minimum. 

Poznejte 15 výhod cyklistiky. Patří k nim lepší vztahy i váš výkon.

Pojďme začít tím, že se blíže podíváme na plusy cyklistiky, kterých je opravdu velké množství.

Ježděním na kole se stáváme šťastnějšími

Dnes existuje mnoho důkazů o tom, že jedinci žijící aktivním stylem života se cítí lépe než ti, kteří nemají fyzickou aktivitu. Sport totiž zlepšuje psychickou pohodu v mnoha směrech – pomocí něho se do krve uvolňuje adrenalin a „hormony štěstí“ endorfiny, zvyšuje sebevědomí dosahováním nových cílů, pomáhá budovat bohatší sociální síť či uspořádat si myšlenky a také zlepšuje celkové zdraví nás všech. To je už velmi slušný výčet důvodů, proč začít.    


Cyklistikou proti civilizačním nemocem

Cyklistikou zvyšujete svou srdeční frekvenci, krev cirkuluje v těle rychleji, spalují se kalorie a to vše omezuje šanci k vytvoření nadváhy. Tím výrazně snižujete riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí jako vysoký krevní tlak nebo infarkt a také posilujete svou prevenci před vznikem rakoviny. Ježděním na kole bojujete i proti nespavosti a to hlavně snižováním úzkosti, která je jednou z hlavních příčin neschopnosti nerušeně spát. Navíc díky fyzické aktivitě přispíváte k lepšímu zdraví horního dýchacího ústrojí a tím také k prevenci proti rýmě a chřipce. 

Na kole k lepší postavě

Je to rovnice starší než lidstvo samo. Pokud se chceme dostat do formy a shodit do léta pár kilogramů, musí být kalorický příjem menší, než kalorický výdej. Na kole spálíte přibližně od 400 do 1000 kalorií za hodinu v závislosti na intenzitě a vaší fyzické stavbě. Spalování tuků vám tak půjde od ruky a pokud své zálibě přizpůsobíte i jídelníček, výsledky na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Cyklistika však neslouží pouze k pálení tuků a hubnutí, ale také k budování svalstva. Zejména kolem hýždí, na stehnech, bocích a na lýtkách. Pokud vám tedy jde o jemné tvarování vašich křivek, cyklistika pro vás bude ta pravá.

Chcete na kole efektivněji zhubnout? Dodržujte těchto 5 zásad!

Levná kola vs. drahá auta

Schválně, na kolik vás vyjde roční provoz auta? Pojištění, opravy, benzín, čištění, pokuty za parkování,… bude to jistě slušný obnos. Navíc musíte s autem dennodenně čekat v zácpách a dýchat výfukové plyny kam se jen pohnete. Pokud to jenom trochu jde, vyměňte proto tuto dražší a více stresující možnost za ježdění na kole. Pohánět vás budou pouze vlastní energie, do práce přijdete plní elánu, nabuzení na nový den a spokojeni se svým ranním výkonem. Navíc ušetříte spousty peněz, protože ve srovnání s auty jsou kola levná a dostupná příležitost téměř pro každého z nás. 

Cyklistika teď zní opravdu báječně, že? Nesmíme však opomínat její stinnou stránku, která s sebou nese úrazy, bolesti zad či dýchání znečištěného vzduchu v městech. Opravdu je to však tak zlé, nebo jde takovým problémům docela lehce předcházet?

Výfukové plyny nebudou tak velkým problémem

Mnozí z nás tvrdí, že cyklisté musí na cestách vdechovat obrovské množství výfukových plynů z motorových vozidel a tak je pro ně vlastně cyklistika nezdravá. Opak je však pravdou a za propagaci kol mluví fakta. Bylo totiž dokázáno, že lidé, kteří řídí auto, jsou výfukovým plynům díky neustálému provozu aut vystaveni až 5x více, než cyklisté.     

Jak na bolesti zad

Lidé provozující cyklistiku mají většinou opravdu silně vyvinuté svaly na nohou, avšak ne vždy mají tak silný trup, aby takovou sílu „držel na uzdě“. Proto u nich často vznikají bolesti spodní části zad a křížů a pří jízdě se dostavuje také únava či křečovitost. Pokud tomu chcete zabránit, zvykněte si záda více rovnat ať už sedíte nebo stojíte a posilovat zejména jejich spodní část. Tím se zmírní bolesti a vaše jízda už bude opět bezproblémová.  

Připravte své kolo na novou sezonu pomocí rad odborníka.

Nebojte se vysednout na kolo! Je to zdravé a zábavné

Předcházejte úrazům jednoduše a s rozumem

Na kole, stejně jako za volantem auta, musíte předpokládat, že vás druhý řidič nevidí a dávat na něj zvýšený pozor. Zde je pár bezpečnostních typů, které byste při jízdě na kole měli dodržet za každých okolností:

  • Používejte oblečení výrazných barev, reflexní a ochranné prvky stejně jako silné osvětlení kola a také silnice před vámi.
  • Udržujte si odstup mezi auty a pokud jedete s partnerem, jezděte vždy za sebou místo vedle sebe.
  • Buďte předvídatelní – signalizujte rukama, co se právě chystáte udělat, brzděte pomalu a s ostatními řidiči navažte v nebezpečných situacích oční kontakt.
  • Dodržujte pravidla cestního provozu za všech okolností.
  • Při ježdění na silnici nenoste sluchátka. Musíte být schopni slyšet vše, co se kolem vás děje.
  • Pravidelně kontrolujte své kolo. Ujistěte se, že máte nafoukané pneumatiky bez oděrů či dokonce děr, kontrolujte brzdy, mažte řetězy a kabely.
  • Noste přilbu a také ochranné brýle a rukavice. Ani nevíte, kdy se vám mohou náramně hodit.

Zdroje: cyclingweekly.com, betterhealth.vic.gov.au, ncbi.gov

Vytisknout stránku
Sdílet článek