Příchod nového roku se spojuje s radostí, přípitky, přáním všeho dobrého a s ohňostrojem. Všude na světě ho lidé bujaře oslavují ve společnosti přátel a známých, s dobrým jídlem a pitím. I zvyky a tradice jsou v mnoha zemích dosti podobné, ale některé jsou odlišnější než ostatní.
- Zatímco u nás je teprve jedenáct hodin dopoledne, obyvatelé tichomořské Samoy, Tonga, Kiribati a atolu Kiritimati, tedy Vánočních ostrovů, začínají psát novou číslovku roku.
- Samoa ještě v roce 2010 patřila mezi poslední místa na Zemi, která oslavovala Nový rok. O rok později vyškrtli ze svého kalendáře jeden den a tím se posunuli do jiného časového pásma. Dnes tak na Samoi vítají Nový rok mezi prvními na světě.
- Zatímco na Vánočních ostrovech oslavují Nový rok, na Havaji se teprve připravují na oslavu Silvestra. Časový posun mezi prvním a posledním místem novoročních oslav je 22 hodin.
- Pokud si chcete prohlédnout první největší oslavy a ohňostroje v nadcházejícím roce, nastavte si připomínku na čtrnáctou hodinu našeho času. V Sydney právě odpalují jeden z největších ohňostrojů na světě na uvítanou prvního dne dalšího roku.
- V Alžírsku si zejména děti píší novoroční listy s přáními a předsevzetími.
- Když se chystáte na Silvestra do Egypta nebo Jihoafrické republiky, dávejte si pozor při procházení ulicemi. Lidé zde rádi rozbíjejí skleněné láhve a další věci.
- Nový rok je jedním z hlavních svátků v Brazílii, kdy začínají letní prázdniny. Na brazilských plážích potkáte mnoho lidí v bílém, což má přinést štěstí v novém roce.
- Chilané si u příležitosti oslav příchodu nového roku obléknou žluté spodní prádlo a žluté oblečení, aby byli vitální po celý rok. Ten vítají s penězi v ruce, čočkou na talíři a dvanácti bobulemi hroznů, představujícími tajná přání. Ohňostroje si však užívají jen na obrazovkách, protože od začátku tisíciletí je zde zakázán prodej zábavní pyrotechniky.
- V Chile ještě zůstaneme. Ve městě Talca silvestrují lidé na místním hřbitově spolu se svými drahými zesnulými. Není výjimečné vidět zde celé rodiny večeřet a připíjet si šampaňským na hrobě.
- Ekvádorští muži, pokud na to najdou odvahu, mohou tradičně končit starý rok s levnou parukou na hlavě, makeupem na obličeji a v minisukni. Takto vyjdou do ulic a zastavují auta, přičemž parodují různé sexy tance. Pokud chtějí řidiči projít, musí jim dát pár drobných.
- Ekvádorci vyrábějí z papíru a starého oblečení podobu toho, co jim během roku lezlo na nervy. Pokud nezbývá čas, stačí i fotka. Populární jsou figuríny politiků a celebrit, nejednou v životní velikosti. O půlnoci je zapálí spolu se slavnostním ohňostrojem.
- Peruánci by podle jejich tradice měli vkročit do nového roku s čistým štítem. A tak není neobvyklé, že se na ulicích bijí sousedé, známí a nejednou i náhodní kolemjdoucí. Vždyť spory je potřeba do úderu dvanácté vyrovnat!
- Ačkoli v Číně začíná nový rok o pár týdnů později, ve velkých městech se novoročním oslavám na přelomu prosince a ledna nevyhýbají.
- Na Filipínách se vyhýbají jídlům z drůbeže a oblékají se do světlých šatů se vzorem kruhů či teček, které symbolizují peníze. O půlnoci snědí Filipínci dvanáct rozinek a foukají na plastové nebo papírové rohy, bouchají na hrnce a pánve a dělají hluk, aby zahnali smůlu a zlé duchy.
- V Rakousku vítají Nový rok za zvuků zvonu vídeňské katedrály sv. Štěpána a následně Straussova valčíku Na krásném modrém Dunaji. Tradiční událostí je i Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků.
- Estonci si na Silvestra dopřejí sedm, devět nebo dvanáct druhů jídla, protože věří, že za každé snědené jídlo získají sílu do dalšího roku. Jídlo však nedojedí, aby něco nechali i pro duchy svých předků, kteří je na Silvestra navštíví.
- Tavení cínu předpovídá dění v nadcházejícím roce ve Finsku. Dnes už Finové namísto cínu častěji používají vosk.
- Každý národ má svůj oblíbený film, bez kterého si Silvestr neumí ani představit. V Německu je to britská komedie Dinner for One, která se zde vysílá již od roku 1972. Paradoxně v Británii je tento film poměrně neznámý.
- Řekové na Silvestra hledají minci zapečenou v slavnostním mandlovém koláči a o půlnoci zhasnou všechna světla a zavřou oči. Otevřou je, až když znovu rozsvítí, což symbolizuje vstup do nového roku s novým světlem.
- V Irsku je zvykem klepat čerstvým chlebem na dveře, aby měli dostatek jídla během celého dalšího roku.
- Temperamentní Italové si obléknou červené spodní prádlo a s každým úderem půlnočního zvonu snědí lžíci čočky, symbol bohatství. Pak se políbí, aby jim ani láska nechyběla.
- Rumunské děti první den nového roku chodily po ulicích s novorozeným jehňátkem. Každému, kdo ho pohladil, mělo přinést štěstí. Dětem to přinášelo drobné peníze, protože za pohlazení bylo nutné zaplatit.
- Srbské rodiny si na Nový rok dávají dárky, podobně jako Rusové. Pravoslavný Nový rok oslavují 14. ledna.
- Na Ukrajině také oslavují dva Nové roky. Ten první je spíše spojen s vánočními tradicemi, druhý se slaví 7. ledna.
- Největší světelnou show na světě můžete vidět v Dubaji na Burdž Chalífa – nejvyšší budově světa.
Zdroj: wikipedia, svet.sme.sk, pravda.sk