Odtučňovací dieta podle kuchařky z první republiky. Jak vypadala a uspěla by i dnes?

Možná se to někomu bude zdát zvláštní, ale postavou a hubnutím se zabývaly ženy i v období mezi dvěma světovými válkami. Tehdejší diety nebyly překvapivě tolik drastické, dokonce se dá říci, že byly i celkem rozumné.

Mnohé z nás si jistě často pomyslí na to, jak se ženy v dřívějších časech měly lépe. Alespoň z hlediska toho, jak vypadaly. Praví se, že plnoštíhlé dámy byly považovány za krásné a ty vyhublé za nehezké. Jenže stejně jako dnes byla krása vnímána subjektivně a každému se líbilo něco jiného. A i tehdy své tělesné proporce mnohé z žen řešily.

Ideál krásy za první republiky odpovídal jakémusi „zlatému středu“. Byla tak vnímána ženská postava, která se vyznačovala útlým pasem a širšími boky.

Vyhublá postava byla považována za známku nemoci. Žena kost a kůže byla dle dobových měřítek neatraktivní. Okolí nepřitahovaly ani ženy se značnou nadváhou – tuk byl sice chápán jako důležitá zásobní látka, ale jeho množství v těle nemělo přesáhnout patnáct procent.

Podle dobové kuchařky, která se zabývala i recepty určenými pro hubnutí, je pro shození kilogramů žádoucí, aby naše tělo dostalo bílkoviny. Osobám s nadváhou nedoporučuje konzumovat sladkosti, moučníky, banány, datle, tučné maso, smažené pokrmy, ale třeba také ořechy a luštěniny. Jako potraviny, které se naopak jíst mohou, označuje veškerou zeleninu, zejména tu kořenovou a brambory. Důraz pochopitelně klade i na zdravý pohyb, kterého měli naši předci bezesporu mnohem více než my dnes.

A jak měl podle tehdejší kuchařky vypadat takový vzorový oběd prvorepublikové „dietářky“? Tvořilo jej 200 g polévky z hovězího masa, 120 g masa nebo ryby, 250 g zeleniny, 150 g brambor, salát, kousek másla k omaštění jídla a syrové ovoce jako dezert. To by se dalo zvládnout, co myslíte?

I za první republiky dámy řešily svůj vzhled a zajímaly se o hubnutí. 

Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky na nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek