Tipy a rady Pohanka – znovuobjevená zdravá obilnina

Pohanka pochází z oblasti Střední Asie, odkud se rozšířila dále. Na našem území se pěstuje od 12. století. Má silnou, teplou energii. Je vhodné ji konzumovat zejména v zimním období a oblíbit by si ji měli hlavně těžce pracující lidé. Proč? Je významných zdrojem přírodního rutinu s cennými vlastnostmi, z nichž je prokázán hlavně posilující účinek na imunitní systém.

Je pohanka obilnina?

Ano, je to obilnina, kterou mnozí mylně považují za odrůdu pšenice. Ve skutečnosti však jde o ovocné semeno rostliny Fagopyrum esculentum, která je podobná rebarboře. Její květy mají nádhernou vůni, díky čemuž přitahují včely, které z nich vyrábějí speciální silně ochucený tmavý med.

Pohanka má podobnou velikost jako pšeničná zrnka, ale na rozdíl od nich má jedinečný trojúhelníkový tvar. Prodává se buď nepražená, nebo pražená, případně jako „kasha“, z níž se vyrábí tradiční ruské jídlo. Nepražená pohanka má jemnou chuť, zatímco pražená spíš zemitou, ořechovou. Její barva se pohybuje od růžové po hnědou.

Běžně dostupné a kulinářsky nejvíc používané jsou světlé a tmavé pohankové kroupy. Světlá je loupaná šetrně, mechanicky, a je v ní zachováno víc živin na rozdíl od tmavé, loupané za vysokých teplot. Světlá pohanka je po uvaření kašovitější a má slabší pohankové aroma.

Pohanka – znovuobjevená zdravá obilnina
Zdravotní benefity

Pohanka obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuk, draslík, fosfor, železo, hořčík, vápník, vlákninu, mangan, sodík, selen, zinek, měď, vitamin B a kyselinu pantothenovou.

  • Pomáhá při onemocnění kardiovaskulárního systému a chrání před nemocemi srdce.
  • Snižuje riziko cukrovky a reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Pomáhá předcházet tvorbě žlučových kamenů.
  • Je stejně zdraví prospěšná jako ovoce a zelenina.
  • Chrání děti před astmatem.

Jak připravit pohanku?

Pokud nemáte zkušenosti ani s jedním typem pohanky, je dobré si nastudovat návod, jak ji správně připravit.

Podobně jako všechna ostatní zrna i pohanka by se měla před vařením důkladně propláchnout pod tekoucí vodou. Pokud vám vadí její hořká chuť, spařte ji před vařením vroucí vodou a následně opražte na pánvi nasucho. Potom ji zalijte čistou studenou vodou v poměru 1 : 2 a vařte, dokud se tekutina nevypaří, trvá to přibližně 10 minut. Nechte ji pak ještě 20 minut odpočívat pod pokličkou.

Jak skladovat pohanku?

Při koupi zkontrolujte, jestli nebyla skladována ve vlhkém prostředí. Pohanku je ideální kupovat v bezobalových obchodech, kde si její kvalitu můžete zkontrolovat přímo.

Pohanku skladujte doma ve vzduchotěsné nádobě uložené na chladném a suchém místě. Mouka by se měla skladovat vždy v lednici, zatímco ostatní pohankové výrobky jen v chladu. Celou pohanku můžete skladovat jeden rok a čerstvou mouku maximálně pár měsíců.

Pohankové recepty

Pohanka nasladko

Pohanka se mele na mouku, která je k dispozici ve světlé nebo tmavé formě, přičemž tmavší je výživnější. Pohanka neobsahuje lepek, proto se při pečení často míchá s některým typem mouky obsahujícím lepek, aby se s ní lépe pracovalo. Čistá mouka z pohanky se používá třeba na výrobu pohankových palačinek nebo pohankových vloček.

Pohanková kaše

Pokud patříte mezi ty, kdo trpí nemocemi cévního oběhu, doporučujeme vám konzumovat pohankovou kaši každé ráno. Kaše z pohanky je jednoduchá na přípravu, potřebujete na ni tři suroviny a máte ji hotovou za 10 minut. Je sytá, bezlepková, ultra zdravá a rychlá.

Na pohankovou kaši potřebujete:

Postup:

  1. Pohanku namočte 3 až 4 hodiny dopředu, rychleji se uvaří.
  2. Uvařte ji doměkka a po uvaření ji vložte do mixéru s mlékem a banány. Rozmixujte dohladka.
  3. Pokud chcete, aby byla kaše teplejší, ohřejte celou směs před podáváním v malém hrnci.
  4. Podávejte třeba s javorovým sirupem nebo s čímkoli jiným, co máte rádi.

Hotovou pohankovou kaši skladujte v lednici maximálně 2 dny.

Pohanka naslano

Pohanka je výbornou alternativou běžné přílohy, můžete jí nahradit rýži nebo těstoviny. Vynikající jsou také pohankové karbanátky, které potěší všechny milovníky zdravé výživy a především vegetariány a vegany.

Máte rádi husté polévky? Do zeleninové polévky přidejte uvařené pohankové kroupy. Taková polévka vás dobře nasytí, příjemně zahřeje a vaše tělo dostane slušnou dávku vitamínů.

Zdroj: koloid.sk, whfoods.com, simpleveganblog.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek