Děti Dětské zdraví Pro bezpečnost při zimních sportech pouze přilba nestačí

Dětem stačí malý kopeček a trocha sněhu, aby vytáhly sáňky a pustily se do snad nejstarších zimních radovánek – sáňkování. Dokonce to zvládají i bez saní, stačí tlustší igelit. Ale i při takové jednoduché zábavě, jakou sáňkování je, myslete na jejich bezpečnost stejně, jako když se s nimi vydáte na svah lyžovat nebo snowboardovat či na kluziště bruslit.

Nejriskantnější jsou první a poslední jízdy.

Oblékejte více vrstev a krémujte

Příprava na zimní dovádění začíná oblékáním. V tlustých svetrech pod bundou budou děti neobratné, zpotí se, bude jim zima a rychle je přejde chuť být venku na sněhu. Oblečte děti do funkčního oblečení, které dobře saje a odvádí pot, takže dítě nic nechladí. Nahoru stačí dvě vrstvy, ve velmi chladném a větrném počasí tři a bunda, dolů spodky nebo punčochy, oteplovačky a ponožky. Pro jistotu sbalte i náhradní, kdyby se dítěti do bot nabral sníh. K zimní sportovní výbavě neoddělitelně patří šála, čepice a rukavice. Nebojte se, že vašemu potomkovi bude zima. Bude stále v pohybu a tak po čase může jít šála dolů. Čepici a rukavice mu však nechte. Pokud svítí slunce, vytáhněte i opalovací krém a sluneční brýle. Zimní slunce je zejména na svazích zrádné. Nehřeje tak, jak v létě, zato dokáže pěkně spálit nos, rty a "vypalovat" oči, když se odráží od sněhu.

Víte, jak obléci v zimě miminko a kdy raději zůstat doma?

Přilba, chrániče, brýle chrání vaše největší poklady

Zodpovědný rodič nepustí své dítě sportovat bez ochrany hlavy a ani na chrániče nohou a rukou není radno zapomínat. Při snowboardování je důležitý i chránič páteře. Zkontrolujte výstroj, případně ji dejte nastavit odborníkovi.

Přilbu má mít dítě u všech zimních sportů, včetně sáňkování.

Rozcvička na zahřátí svalů

Aktivní sportovci vědí, že rozcvička je důležitá, aby se svaly a šlachy protáhly, celé tělo prokrvilo, prohřálo a připravilo na fyzickou aktivitu. Studené svaly, šlachy a vazy jsou zranitelné. S rozhýbaným tělem klesá riziko úrazu, které je vyšší na začátku a na konci sportovní aktivity. Vzpomeňte si na rozcvičku na základní škole a pěkně se spolu s dětmi protáhněte, zaskákejte si, zahřejte se od hlavy k patě. Stačí pár minut jednoduchého kroužení v kloubech a natahování.

Bezpečnost při sáňkování

Sáňkování na pneumatikách, pytlích a jiných předmětech je nebezpečné, protože jsou neovladatelné. Po příjezdu na kopec zkontrolujte, zda na něm nejsou zledovatělé plochy a zda je na konci dostatečně velká rovina k zastavení bez stromů, kamenů, jam. Kopec by měl být stranou od silnice, železnice, vodní plochy. Nesáňkujte na prudkých kopcích, ani za slabé viditelnosti v mlze či dokonce potmě.

Dětem vysvětlete, že sáňkovat je nutné jen vsedě. Jízda na břiše nebo zádech je určitě adrenalinová, ale vysoce riziková, co se týče zranění hlavy a páteře. Naučte děti, jak spadnout ze saní, které se stanou neovladatelnými.

Sáňkujte tam, kde je více sáňkařů. Pokud by se něco stalo a vy budete potřebovat pomoc, je větší šance, že ji i najdete, než kdybyste byli sami na odlehlém svahu.

Bezpečnost při lyžování a snowboardingu

Zkontrolujte výstroj, zda dobře sedí a pasuje, zejména pokud je z minulého roku nebo po někom jiném. Stejně jako při sáňkování je i lyžování a snowboardování ve skupině bezpečnější. Pokud sami nejste dobří lyžaři, svěřte prcka raději instruktorovi.

Na lyžování a snowboarding s dětmi volte mírně svahy a nevybočujte z vyznačené trasy. Naučte děti opatrnosti a obezřetnosti při nastupování a vystupování z vleku a také zásadě neohrozit ostatní. Svah opusťte před setměním.

Bezpečnost při bruslení na ledě

Pevné, dobře padnoucí brusle, přilba na hlavě a chrániče na kolenou a loktech jsou základním předpokladem, že dítě si bruslení bude užívat bez zbytečné bolesti a úrazů. Když se teprve učí bruslit, držte ho stranou od ostatních. Jednak proto, aby ho nezranili, jednak proto, aby jim nekřížil cestu.

Nikdy nepouštějte děti bruslit na zmrzlou vodní plochu, o níž nejste zcela přesvědčeni, že ledová vrstva je dostatečně silná, aby pod malým bruslařem nepraskla. Volte raději veřejné kluziště, ať už venku nebo v hale. Poučte dítě, že bruslit je potřeba ve směru jízdy a na plochu nic nevyhazovat, protože tak ohrožuje sebe i ostatní.

Pro bezpečnost při zimních sportech pouze přilba nestačíAby bylo vaše dítě zdravé celou zimu, dodržujte jednoduché zásady

Obecná pravidla bezpečnosti při zimních sportech
1. Zimní počasí bývá nepředvídatelné. Seznamte se s povětrnostními podmínkami dříve, než vyrazíte ven.
2. Když se počasí začne měnit na nepříznivější, okamžitě opusťte svah.
3. Nesportujte za slabé viditelnosti a za tmy.
4. Pod oblečení používejte termoprádlo nebo funkční prádlo. Více tenčích vrstev poskytuje prostor pro jejich svlékání a oblékání podle toho, jak to právě potřebujete.
5. Přilba by měla být nedílnou součástí každého sportovce.
6. Myslete i na suché oblečení na převlečení po sportu.
7. Dětem pravidelně kontrolujte uši, nos, prsty. Pokud je kůže bílá a necitlivá, dítě přeneste do tepla, svlékněte mokré věci a postižená místa ponořte do vlažné vody, nikdy ne horké. Pokud je pokožka už bílá, tvrdá a vosková, je to příznak omrzliny a ta patří do rukou lékaře.
8. Chraňte všechny odkryté části těla vhodným krémem, rty balzámem a oči slunečními brýlemi.
9. Vždy zkontrolujte prostor, na kterém se chystáte sportovat.

  • Dopřejte si pravidelné přestávky dříve, než jste unavení. Tak vydržíte déle.
  • Nezapomínejte na pitný režim – nejlepší je teplý čaj, nebo čistá voda.
  • Při prvních příznacích únavy si bezpodmínečně odpočiňte, protože únava zvyšuje riziko úrazů.
  • Sportujte raději ve skupině.
  • Jezděte podle pravidel a neohrožujte ostatní.
  • Po sportování dítě převlékněte do suchých věcí.

Zdroj: MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., orthoinfo, parents.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek