Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Kdekdo se hovězímu masu při grilování vyhýbá. Nejčastěji to je z důvodu strachu před poničením dražší suroviny. K tomu však není důvod. Stačí dodržet několik základních pravidel a sami budete brzy vědět, jak na to. Začneme nákupem částí masa skotu vhodných na gril.
Jestli si nejste jistí, které maso na steak bude pro vás to pravé, vyzkoušejte jej nejdříve v dobré restauraci. Tak zjistíte, jestli vám chutnají steaky šťavnaté, sušší, libové nebo prorostlé. Zároveň můžete srovnat i různé způsoby přípravy – raw, medium nebo well-done propečení (více níže).
V dobrém řeznictví si hovězí maso na gril vybírejte podle:
Po nákupu uložte maso do uzavíratelné dózy nebo ho zavakuujte. Pak jej co nejdříve uschovejte do horní police v lednici, kde je nejnižší teplota. V dóze můžete uchovat čerstvé maso maximálně 4 dny, vakuované vám vydrží déle.
Vybrali jste si správné maso, máte jej uložené v lednici a nyní je čas na jeho vlastní přípravu. Z kusu masa nařežte 3–4 cm silné plátky kolmo na svalová vlákna a odkrojte tuhé blány. Tuk na plátcích nechte, zajistí šťavnatost steaku. Pozor! Nenaklepávat! Porušili byste strukturu masa. Maso nechte alespoň hodinu (ale klidně i delší čas) před grilováním v pokojové teplotě. Teplotní šok pak nebude tak prudký. Pak už stačí syrové steaky jen potřít olejem nebo rozpuštěným máslem a šup s nimi na rozpálený gril.
Čtyřcentimetrový steak nejdříve grilujte zprudka na rozžhaveném uhlí 4 minuty z každé strany. Maso poté přikryjte alobalem a posuňte ho mimo hlavní žár. Zavřete víko grilu a maso takto propékejte cca 6 minut. Následně jej z horkého grilu vyjměte a zabalené nechte ještě 4 minuty odpočívat. Až poté jej posolte, opepřete a podávejte hostům.
Do opékajícího se steaku nikdy nepíchejte vidličkou nebo nožem. Propíchnutím připravíte maso o to nejlepší – šťávu a chuť. Zůstane vám jen suchý plátek „podrážky“. Propečení steaku raději zkoušejte pomocí pohmatu. Podle tuhosti masa poznáte, jak moc je propečené – nejměkčí je raw, tedy krvavý steak. Tužší (jako zatnutý sval) je medium steak, tedy s růžovým středem. Největší odpor bude klást propečený čili well-done steak. Nejčastější přípravou variantou steaků je varianta medium, při které je maso dostatečně propečené, aby z něj neunikala šťáva po zakrojení, ale uprostřed růžové a měkké.
Dokonale připravený steak už máte, teď k němu ale potřebujete ještě něco navíc. Zatímco milovníci a znalci hovězích steaků si vystačí jen s pepřem a solí, jiní si rádi maso namáčejí do dipů nebo jídlo obohatí přílohou.
Jako přílohy se ke grilovanému hovězímu skvěle hodí:
Pokud budete podávat steak samotný nebo jen s pečivem, připravte na stůl i jednoduché dipy či omáčky, které jídlo oživí. Studené dipy mají většinou základ v jogurtu, najemno nakrájené zelenině, majonéze nebo smetaně. Můžete připravit mnoho variant teplých i studených omáček a dalších příloh – například:
Abyste měli start do steakové disciplíny jednodušší, připravili jsme pro vás osvědčený recept na flank steak z hovězího pupku s osvěžujícím jogurtovým dipem a zeleninou.