Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Řecká kuchyně patří spolu se španělskou nebo italskou do středomořského regionu. V mnohém jsou si proto všechny podobné, ale přece má každá své specifické chutě a jídla. V řeckých jídlech je cítit vliv Balkánu a základní surovinou, která se v Řecku používá, jsou olivy a olivový olej.
Velmi důležitou součástí při přípravě řeckého jídla je zelenina – rajče, paprika, cuketa, lilek a mnoho dalších. Ale nechybí ani maso, zejména jehněcí a skopové. A na sýrech si tady také pochutnáte. Do salátů, těstovin, k masu a dalším jídlům Řekové s oblibou používají kozí a ovčí sýr. Jistě znáte sýr feta, který si našel cestu do zeleninových salátů i u nás. Sýr feta nesmí chybět ani v pravém řeckém salátu. Zkuste si ho připravit doma i vy, je to snadné.
Recept na řecký salát je jednoduchý. Abyste si na dokonalém řeckém salátu pochutnali i doma, neobejdete se bez čerstvé šťavnaté zeleniny. Navíc při jeho přípravě nemusíte vůbec použít sůl, jelikož feta je slaná sama o sobě.
Co budete potřebovat?
3 středně velká rajčata,
1 okurka,
1 červená cibule,
1 červená paprika,
černé olivy,
100 ml olivového oleje,
sýr feta,
oregano,
vinný ocet a sůl na dochucení.
Zeleninu nakrájejte na větší kousky, cibuli na půlměsíčky. Olivy můžete překrojit na půl nebo je nechat v celku. V misce je zakápněte trochou olivového oleje. Zeleninu smíchejte ve větší misce a přidejte sýr nakrájený na kostičky a oregano (1 větvičku čerstvého nebo 2 lžičky sušeného). Podle chuti si každý může salát dochutit vinným octem a solí.
Kromě sýru feta se v Řecku často používá i sýr halloumi. Ten zazáří na každém grilování a vegetariáni vám za něj poděkují. Zkuste třeba grilovaný halloumi s fíky. Zapomínat byste ale neměli ani na ryby a mořské plody. Řecko jako přímořský stát je ve svých jídlech využívá ve velkém. A i když čerstvé jsou nejlepší, různé druhy ryb a mořských plodů seženete chlazené i v našich obchodech.
Řecko má ve svém repertoáru jídel velmi široký výběr. Mezi ta typická řecká jídla patří třeba řecká musaka, kofta nebo souvlaki či tzatziki.
Řecká musaka je typickým představitelem netradičních chuťových kombinací. Najdete v ní rajčata, lilek, mleté maso a skořici. Na přípravu je ale časově náročná. Zabere vám asi půl dne, ale výsledek stojí za to. Dejte si záležet i na použití kvalitního vína.
Základem v receptu na řeckou musaku je mleté maso (hovězí nebo mix). Dále potřebujete pár středně velkých lilků, brambory, velká rajčata, cibuli, máslo, skleničku červeného vína, olivový olej a skořici. Budete potřebovat i hodně hrnců – na zeleninu, bešamel, masovou směs a pánev na opečení lilku.
Pro mnohé je často strašákem právě bešamel. Je potřebné rozpustit přepuštěné máslo, do něj zamíchat mouku a míchat dohladka až do chvíle, kdy začne zlátnout. Do hrnce pak přidejte horké mléko a míchejte, aby se nevytvořily hrudky. Do takto připraveného bešamelu ještě zamíchejte žloutky a nastrouhaný sýr. Dochuťte solí a špetkou muškátového oříšku.
Všechny ingredience na musaku se na konec navrství do zapékací mísy a zalejí bešamelem. Musaka se pak peče asi 45 minut, aby bylo všechno důkladně propečené. Nejvíce času zabere zejména příprava všech surovin – opečený lilek musíte předtím, než ho dáte na pánev, nechat chvíli „vypotit“, z rajčat, mletého masa a skořice vytvoříte masovou směs, brambory je nutné předvařit.
Dolmades je přesně tím jídlem, na které má každá rodina svůj vlastní recept a předává si ho z generace na generaci. Jde o směs rýže, piniových oříšků a bylinek, jako je petržel, kopr, máta a černé koření, zabalenou v listech vinné révy. Tradičně se podává s citronovou omáčkou jako předkrm.
Souvlaki jistě znáte. Jsou to špízy s vepřovým masem. Maso se marinuje v olivovém oleji, vinném octu a bylinkách. Nejčastěji k němu dostanete omáčku tzatziki, do které se pak maso namáčí.
Tzatziki je tradiční řecká omáčka, kterou můžete podávat k masu, zelenině nebo jen tak. Základ tvoří nastrouhané okurky a řecký jogurt. Všechno je dochuceno pepřem, mátou a koprem.
Na přípravu pravých řeckých tzatziki budete potřebovat tyto suroviny:
2 stroužky česneku,
olivový olej,
salátová okurka,
lžička citronové šťávy,
350 g řeckého jogurtu,
lžíci najemno nasekaného kopru,
sůl,
pepř.
Okurku oloupejte a nastrouhejte nadrobno. Do misky dejte řecký jogurt, přidejte citronovou šťávu, olivový olej (asi 3 lžíce) a zamíchejte. Do směsi přidejte protlačený česnek. Z okurek vymačkejte vodu a přidejte ke směsi spolu s koprem, solí a pepřem. Přimíchat můžete i najemno nasekanou mátu. Před podáváním nechte tzatziki alespoň hodinu v lednici.
Fasolatha není příliš známé jídlo, ale je vynikající. Jedná se o jednoduchou fazolovou polévku, která se připravuje z bílých fazolí, rajčat a cibule, mrkve nebo celeru. Většinou je dochucená bylinkami jako je tymián nebo bobkový list.
Jestli jste někdy byli v Řecku, určitě jste ochutnali proslavený řecký zákusek baklava. Je to koláč z několika vrstev listového těsta se směsí ořechů (mandle, pistácie a vlašské ořechy) se sladkým medem nebo sirupem. Pro někoho je to dokonalý dezert, avšak bývá velmi sladký a ne všem bude chutnat.
Keftethes jsou božské masové kuličky v rajčatové omáčce. Pochutnají si na nich jak děti, tak dospělí. Ideální jídlo na velký rodinný oběd nebo večeři. Ke keftethes si vezměte pita chléb nebo čerstvé pečivo a namáčejte si ho do omáčky. Jíst keftethes můžete klidně i z pekáče, jen pozor, pokud máte bílý ubrus.
Kofta v řecké kuchyni nesmí chybět. Zpravidla se připravuje z mletého masa. Je podobná našim masovým kuličkám. Základ se skládá z masa, cibule a koření. Kaftu si zamilují zejména děti, jelikož se často podává na paličce, takže ji mohou jíst rukama. Připravte si ji i vy doma, recept najdete níže.
Kavárny a vůně kávy se v Řecku nachází na každém kroku. Řekové si velmi rádi zajdou do své oblíbené kavárničky a posedí s přáteli, pozorují okolí nebo si přečtou noviny či knihu. Káva je jednoduše součástí řecké kultury a každodenního života.
Na přípravu lahodné kávy musíte mít jemně mletá kávová zrna. Káva se pak vaří s vodou a cukrem v tradiční nádobě džezva. Musíte na to ale mít trpělivost a taky určitou zručnost. Přece jenom nejde o rychlé kopnutí kávy do sebe, ale o rituál. V létě si na osvěžení dopřejte ledovou kávu frappé.
Kávové ověžení v podobě frappé si můžete připravit i doma. Stačí vám na to jakákoliv káva, voda, led, mléko a podle chuti cukr. Kávu připravte jako obvykle a nechejte chvíli vychladnout. Pak ji spolu s ledem, mlékem a cukrem zamíchejte v shakeru nebo v mixéru. Hotové frappé nalijte do vysoké sklenice a užijte si příjemný letní den.