Tipy a rady TEST: Víte o pivu více než jen to, jak ho pít?

Není pivař ten, kdo umí pivo otevřít a vypít, ale ten, kdo o něm ví víc než ostatní. Jste to i vy? Pojďme na to!

1. Jistý druh fobie by vás mohl popadnout i v souvislosti s pivem. Odborně se nazývá cenosillicafóbia a znamená:
a) Fobie ze zvyšování cen alkoholických nápojů. Trpí jí zejména alkoholici – čím blíže jsou k obchodu, tím větší panika je chytá.
b) Fobie z prázdného poháru. Projevuje se kromě jiného také suchem v ústech a třesem.
c) Fobie ze změny chutě oblíbeného nápoje. Postižení proto nakupují obrovské zásoby svého oblíbeného pití.

2. Milovníci piva mohou soutěžit na mistrovství světa o sud zlatavého moku ve váze nákladu, který odnesou na 277 yardů (253,5 metru). Vyhrává ten, kdo nejrychleji přenese:
a) Ženu starší než 17 let a těžší než 49 kilo.
b) Prase dle vlastního výběru, uvázané na záda v turistickém nosiči na děti.
c) Koš ananasů na hlavě, přičemž počet kusů si volí každý sám.

3. Za pivní velmoc by se dala označit Belgie. Mají nejvíce značek piva na světě. Je jich:
a) 400
b) 377
c) 282

4. Třetí nejoblíbenější nápoj na světě po vodě a čaji si zaslouží i svůj mezinárodní den. Pivo slaví svůj den každoročně:
a) Třetí červnovou sobotu
b) První srpnový pátek
c) První říjnový víkend

5. Nejsilnější pivo na světě se jmenuje Hadí jed (Snake venom). Je silnější než mnohé destiláty. Víte, kolik procent alkoholu obsahuje?
a) 67,5
b) 77,7
c) 80,1

6. Na pivu si nepochutnávají pouze lidé. Na zahradě se vám s radostí opijí i:
a) krtci
b) plzáci
c) žížaly

7. Chrám Wat Pa Maha Chedi Kaew je unikátní tím, že se při jeho stavbě použilo 1,5 milionu pivních lahví. Ať už to budete brát jako ekologický počin nebo poctu pivu, pokud se na něj chcete podívat, musíte cestovat do:
a) Číny
b) Thajska
c) Malajsie

8. Ve středověku bylo pití piva bezpečnější než pití vody. Bylo převařené a obsahovalo alkohol, čímž se stalo hygieničtější než voda plná mikroorganismů. Pivem se dokonce i křtilo. Novorozenci se v pivu koupali v:
a) Belgii
b) Německu
c) Norsku

9. Pivní lázně mají blahodárné účinky na zdraví a zkusit je můžete i u nás. Posedíte si ve vířivce s pivními přísadami a relaxujete. Ale zaplavat si v pivu? I to se dá! Sbalte si plavky a vyrazte do:
a) Rakouska
b) Německa
c) Belgie

10. Ve starověkém Egyptě bylo pivo oblíbené ze dvou důvodů. Dalo se pít a byla po něm náladička, a ani ten druhý důvod nebyl k zahození. Co to bylo?
a) Egypťané mísili pivo s olejem a tuto směs používali na masírování.
b) Pivo sloužilo jako výplata pro dělníky na pyramidách. Dostávali ho na poukázky, něco jako naše stravné lístky.
c) Egypťanky milovali pivo, ale bylo vzácné, a tak muž, který ho egyptské ženě přinesl, měl prakticky úspěch na rande zaručen.

11. Pivo se vyrábí z obilí, nejčastěji ječmene, pšenice nebo kukuřice či rýže a chmele. Jenže pít ho chtějí i Afričané a africké podnebí těmto plodinám nepřeje. Proto si Afričané vaří pivo z:
a) kaktusů
b) sladkých brambor
c) banánů

12. Vypít největší sklenici piva je pro jednoho člověka nemožné. Tedy, pokud byste ho nechtěli pít každý den celý rok. A to byste měli permanentní opici. Víte, kolik litrů piva bylo v největším pivním poháru?
a) 2 082
b) 2 223
c) 2 084

Správné odpovědi

  1. b – Cenosillicafóbia je strach z prázdného poháru.
  2. a – Soutěž se jmenuje Wife Carrying a pochází z Finska, kde se poprvé konala v roce 1992. Soutěžící v ní nosí na zádech ženu starší než 17 let a těžší než 49 kilo. Trasa má dva suché a dva mokré úseky ve vodě hluboké jeden metr. Soutěž se těší popularitě už i ve Spojeném království, Americe a Austrálii.
  3. c – Belgičané mají přes čtyři sta značek piva.
  4. c – Mezinárodní den piva připadá každoročně na první srpnový pátek.
  5. a – Nejsilnější pivo světa má obsah alkoholu 67,5 %.
  6. b – Plzáci nedokáží odolat vůni piva, což zahrádkáři využívají jako past. Do hlubší nádoby nalijí pivo a opilí plzáci se v něm utopí.
  7. b – Buddhistický chrám Wat Pa Maha Chedi Kaew, známý také jako Chrám milionu lahví, vybudovali za dva roky v Thajském okrese Khu Han, v provincii Sisaket.
  8. c – Křest pivem absolvovali maličcí Norové ve 13. století.
  9. a – Jediný bazén s pivem najdete v pivovaru Schloss Starkenberg v rakouském městě Tarrenz. V bazénu je 12 tisíc litrů vody, smíchaných s 300 litry piva. Plavat v něm mohou max. 4 lidé.
  10. b – Pivo ve starém Egyptě sloužilo jako platidlo. Dělníci ho dostávali třikrát denně na poukázky. Pivo pili dospělí i děti a vařily ho zejména ženy.
  11. c – Afričané vyrábějí pivo z banánů přidáním mouky z prosa, čiroku nebo kukuřice.
  12. a – Největší sklenice piva byl vysoká 2,23 metru a v britském Halifaxu do něj v roce 2014 hadicí načepovali 2 082 litrů piva.

Zdroje: factslides.com, wikipedia, wife-carrying.org, atlasobscura.com, guinnesworldrecords.org, starkenberger.at

Vytisknout stránku
Sdílet článek