Děti Batole Výběr správné postýlky pro batole

Potřebuji postýlku pro batole?

Neplatí žádné pevné pravidlo o tom, kdy máte přesunout dítě z dětské postýlky s ohrádkou do běžné dětské postele. Většina dětí však přechází na dětskou postel v rozmezí 18 měsíců až 3,5 let. Rozhodně musíte dítě přesunout ve chvíli, kdy dokáže přelézt ohrádku. Můžete mít také důvod, proč chcete dítě přesunout do jiné postele, např. příchod nového miminka.

Pokud víte, že se bude dítě muset přesunout z dětské postýlky s ohrádkou, aby udělalo prostor pro další miminko, zkuste tento přesun provést asi 6-8 týdnů před příchodem miminka. Tak bude přesun z postýlky s ohrádkou do běžné postele ukončen před tím, než dojde k další velké změně – příchodu miminka. Jinak to může být pro batole stresující. Napomůžete tak také tomu, aby si batole nepřipadalo odstrčené novým miminkem.

Případně můžete počkat na příchod miminka, což bude první velká změna, a nechat miminko spát v kolíbce vedle vaší postele. Jakmile budou miminku 3-4 měsíce, můžete provést další změnu, a to přesun miminka do postýlky s ohrádkou a batolete do větší postele. Poté můžete dítě přesunout zkrátka proto, že už postýlku s ohrádkou přerostlo.  

Mějte na paměti, že jakmile dáte dítě do větší postele, snadno se dostane kamkoli, kam bude chtít. Před tímto přesunem tedy zkontrolujte bezpečnostní prvky všeho, k čemu bude mít přístup, pokud vyleze z postele. Pokud učíte dítě používat nočník, bude lepší, když bude spát v posteli bez ohrádky, aby mohlo vstát a použít nočník nebo záchod.

Přesto mnoho dětských psychologů doporučuje s přesunem dítěte do velké postele počkat co nejdéle. Takže pokud není přesun opravdu nutný a dítě spí spokojeně, počkejte s přesunem do 3,5 let věku.

Co mám dělat, když je dítě z přesunu do velké postele nešťastné?

Pro některé děti je tento přesun snadný, zatímco pro jiné je opravdu obtížný. Je to pochopitelné, postýlka s ohrádkou je hřejivé a útulné místo, kde se cítili v bezpečí každou noc po celý svůj život. Zkuste tedy přesun udělat co nejpříjemnější.

V nové posteli by měly být všechny speciální deky a hračky. Pokud to půjde, nechte postel na stejném místě, kde byla postýlka s ohrádkou – aspoň na několik měsíců – takže když se dítě v noci probudí, všechno bude vypadat stejně, jako předtím.

Udělejte z toho zvláštní událost a naveďte dítě, aby ukázalo svou novou velkou postel návštěvám, aby mělo dítě dojem, že je postel jedinečná a zaslouží si chválu. Před samotným přesunem o něm také můžete hodně mluvit, aby bylo dítě nadšené a natěšené. Nechte ho vybrat si nové „povlečení pro velkého kluka / velkou holku“ a podpořte tak nadšení z nové postele.

Postýlky pro batolata

Pokud nemáte dostatek prostoru, nebo pokud vaše dítě nechce plnohodnotnou velkou postel, můžete si vybrat z nabídky nízkých a kratších postelí s vestavěnou zábranou, které jsou dostupné pro batolata. Může to být skvělá první postel, ale nevýhodou je, že vaše dítě bude později potřebovat plnohodnotnou postel. Menší postel může být také příliš malá na to, aby se do ní vešel dospělý při čtení pohádek na dobrou noc.

Můžu použít běžnou velkou postel?

Postel pro batole musí mít zábranu, aby se dítě z postele neskutálelo. Nezapomeňte, že je dítě zvyklé spát v postýlce s ohrádkou, kde nemělo možnost vypadnout. Zábranu budete potřebovat, i když si myslíte, že se vaše dítě ve spánku příliš nehýbe. Malé děti si při pádu z postele můžou snadno zlomit nějakou kost.

Někdy je nejsnadnější umístit postel ke zdi, aby byla jedna strana chráněná. V takovém případě vám postačí zábrana jen na druhé straně. Můžete si také koupit zábrany, které lze k posteli připevnit. Dobrý nápad je také postel, která je nízko u země, aby bylo pro vaše batole snadné nalézání a slézání.

Vytisknout stránku
Sdílet článek