Zdravý životní styl Moderní a fit strava Zahrada na balkoně: Rajčata či jahody máte vždy poruce

Toužíte po čerstvé zelenině a ovoci, ale nemáte zahradu? Balkon je adekvátní náhradou a i na něm se bude dařit nepřebernému množství zeleniny, ovoce nebo bylinek. Poradíme vám, jak si založit vlastní balkonovou zahrádku.

Co se dá pěstovat na balkóně?
Ani s balkonem se nemusíte v pěstování omezovat. Vypěstujete na něm v podstatě cokoliv. Rajčata, papriky, okurky, mrkev, kedlubny, hrášek a pokud máte prostornější balkon, vyjímat se na něm budou i ovocné keře například s angreštem. V zahradnictví dnes už seženete i speciální zakrslé odrůdy jabloně, meruňky i třešně. Stačí vám květináče nebo truhlíky. Velmi oblíbené jsou samozavlažovací truhlíky. Na papriku vám postačí nádoba o rozměrech 35 x 35 cm. Pro rajčata zvolte o něco větší. Do nádob nasypte univerzální zahradnický substrát, který seženete v každém zahradnictví.

Do všech světových stran
Pokud je váš balkon otočený na východ, má dostatek slunečního světla ráno a dopoledne. Můžete na něm pěstovat v podstatě cokoliv. Východním směrem se bude dařit i náročným rostlinám, vysaďte klidně petržel, šalvěj, ředkvičky, rajčata. Zkusit můžete i rukolu, papriky nebo třeba jahody. Balkon na západ, kam svítí slunce hlavně v odpoledních hodinách, je ideální pro drobné ovoce jako jahody, rybíz nebo angrešt. Z bylinek si na západní balkon pořiďte meduňku, bazalku nebo petržel. Ze zeleniny bude tento balkon vhodný také pro ředkvičky. Severní strana je pro rostliny, které mají radši stín. Takže na balkon si vysázejte spíše bylinky, zelenina by nedozrála. Hodí se petržel, pažitka, máta a meduňka nebo i listové saláty jako mangold a polníček. Když máte balkon na jih, na rostliny bude svítit nejvíce slunečního světla. Z bylinek vyzkoušejte pěstování rozmarýnu, tymiánu a levanduli. Zelenina jako rajčata a papriky také snesou tuto slunečnou stranu.

Rajčata
Jestli máte balkon orientovaný na jih nebo západ a neprší na něj přímo, můžete vyzkoušet pěstování rajčat. K pěstování zakrslých keříčkových rajčat si pořiďte samozavlažovací truhlíky. Pokud se rozhodnete pro tyčková rajčata, pro ně raději zvolte samostatné květináče a připravte si tyčky k podepření. Se zasazováním rajčat počkejte do půlky května, kdy budete mít jistotu, že mrazy už nepřijdou. Rajčata rostou poměrně rychle a k tomu přispívá i dobře prohnojená hlína s dostatkem živin. Nezapomeňte vaše rajčátka chránit před chorobami. Ta nejobávanější je plíseň bramborová. Proti ní proveďte preventivní postřik v průběhu června. V září dozrají plody a vy můžete sklízet.

Rukola
Možná to někoho překvapí, ale na balkoně vám může vyrůst i salát - konkrétně třeba rukola. Rukla se dá pěstovat buď v navlhčené vatě nebo v zemině v truhlíku. Ve vatě vám vyroste během týdne a do 14 dnů sklidíte listy. V truhlíku a zemině se ale bude tomuto salátu dařit lépe a dosáhne klidně 20 centimetrů. Rukola potřebuje péči a pozornost. Okopávejte ji, plejte a dobře zalévejte, pěkně se vám odvděčí. S pěstováním rukoly můžete začít v průběhu dubna.

Koriandr
Tuhle exotickou a chuťově výraznou bylinky zvládnete vypěstovat i na vašem balkoně. Podmínkou je dostatek slunečního světla. Koriandr nesnáší mráz. Vhodná doba pro zasetí je měsíc duben, ale máte šanci od jara do podzimu..Tato bylinka je nenáročná a stačí jí, když ji jednou za měsíc trochu přihnojíte půdu a poskytnete jí dostatek vláhy. Z koriandru při vaření využijete nejen listy, ale i semena. Ta mají dokonce výraznější chuť.

Jahody
Odrůdu jahod vyberte podle toho, jestli se hodí k pěstování v truhlíku. Vyzkoušené jsou odrůdy například Rujana a Temptation. Jahody jsou hodně vybíravé, co se zeminy a hnojiva týče. Jahody vysázejte ze sazenic. Tyto rostliny mají velkou žízeň, proto jim dopřávejte dostatek vody.

Fantazii se meze nekladou
Svůj zelený balkon si můžete uspořádat podle své fantazie. Rostliny v truhlících a květináčích nemusí jen stát na zemi. Vyhrát si můžete se závěsnými květináči, policemi a vyskládáním rostlin do pater nebo se dá využít i  balkonové mříže a zábradlí. Jen myslete na to, že všechny rostlinky na balkoně jsou vystaveny drsnějším podmínkám než rostliny za oknem nebo v krytých lodžiích. Věnujte jim proto dostatek péče.

Vytisknout stránku
Sdílet článek