Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Quinoa neboli merlík čilský pochází z Jižní Ameriky. Domorodci ji znali už před tisíciletími a dnes její tajemství objevujeme i my. Ne nadarmo patří quinoa mezi nejzdravější potraviny na světě, a to díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek.
Na talíře dnešní populace si našla cestu zejména díky vegetariánům, veganům a těm, kteří dodržují bezlepkovou dietu. Quinoa totiž neobsahuje lepek a je vhodná i pro celiaky. Mimo to má výbornou oříškovou chuť a je velmi dobře stravitelná.
Příprava quinoy velice jednoduchá. Vaří se podobně jako rýže – na jeden hrnek quinoy potřebujete dva hrnky vody. Než ale budete quinou vařit, namáčejte ji alespoň 5 až 10 minut ve studené vodě. Díky tomu nebude mít příliš hořkou chuť.
Quinou dejte do hrnce, zalijte vodou, přidejte trochu soli a vařte zhruba 15 minut nebo než se voda vypaří. Po dovaření ji nechte ještě pár minut odpočinout. Pro lepší chuť můžete quinou místo vody zalít vývarem.
Quinoa není jednodruhová potravina. Na trhu najdete červenou quinou, bílou quinou a černou quinou.
Bílá quinoa – nejběžnější druh quinoy. V jídle ji využijete místo rýže nebo bramborů. Připravovat se může na slano i na sladko a má příjemnou jemnou máslovou chuť.
Červená quinoa – má oříškovou chuť a na rozdíl od bílé je mnohem křupavější. Červená quinoa má zemitou až ovocnou chuť. Jej předností je, že při vaření si zachovává svůj tvar a výborně se proto hodí do salátů a studených pokrmů. Bohužel ale vařením také trochu ztrácí barvu a hnědne.
Černá quinoa – ze všech druhů je černá quinoa nejkřupavější a má nejvýraznější chuť. Rostlina je také větší než zbylé druhy a semena jsou tmavě vínověčervená až černá. Připravte si ji jako přílohu k lososovi, při kterém její chuť vynikne. Křupavost si zachová i po uvaření a má vynikající antioxidační účinky.
Na způsobu přípravy a době vaření se výběrem druhu nic nemění. Klidně si tak můžete jednotlivé druhy i namixovat do jednoho a celý pokrm tak rozehrát barvami.
Kde quinou koupíte? Dnes ji najdete běžně v obchodech – v regálech se zdravou výživou spolu s kuskusem nebo bulgurem.
Quinou v obchodech nejčastěji najdete v podobě zrnek. V regálech ale natrefíte i na quinoa vločky a quinoa mouku.
Vločky z quinoy se vyrábí tepelnou úpravou podobným způsobem jako ovesné vločky. Vaří se ale mnohem rychleji a jsou skvělé na přípravu cereálií, na pečení nebo jako posypka na ryby či kuře.
Mouka z quinoy se nejčastěji používá při pečení. Její výhodou je, že ji mohou používat i alergici na lepek. Quinoa mouka je bezlepková a snadno s ní nahradíte jiné druhy běžné mouky. Na klasické pečení našich koláčů ale není 100% quinoa mouka příliš vhodná, protože se kvůli nepřítomnosti lepku může výsledný pokrm rozpadat.
Mouka z quinoy má oříškovou chuť a při pečení je dobré ji kombinovat s jinými druhy mouky. Jelikož obsahuje saponin, může se stát, že výsledná chuť bude lehce nahořklá. Mouku si můžete vyrobit i sami doma.
Kupte si zrna quinoy, výběr druhu je na vás. Zrna pak dobře umyjte a properte ve studené vodě. Předtím, než se pustíte do mletí, je potřeba zrna pořádně osušit. Nakonec je pomelte v mlýnku na mouku nebo využijte mixér s plochými noži určenými na mixovaní semínek.
V kuchyni můžete využít také listy quinoy, a to čerstvé i na vaření. Mladé listy jsou vynikající v salátech. Starší můžete využít na smažení nebo dušení.
Velkým tahákem pro quinou je i to, že si ji vyhlédla americká vesmírná agentura NASA. Ta se zabývá i výživou kosmonautů v případě dlouhých cest, například na Mars nebo na Měsíc. Proto hledá plodiny, které jsou vhodné na pěstování v uzavřených systémech vesmírné lodi. A díky svým vlastnostem je pro ně vhodným kandidátem právě quinoa.
Jste sportovec a dbáte na zdravou výživu? Pak je pro vás quinoa tou pravou potravinou. Quinoa je pro obsah bílkovin a minerálních látek skvělou kombinací kvalitního zdroje energie, stavebních látek i nutričně hodnotných živin.
Kaše z quinoy s kokosovým mlékem a ovocem
Nastartujte svůj den kaší z quinoy. Její příprava je jednoduchá a zabere pár minut. Získáte díky ní energii na celý den.
Co budete potřebovat?
100 g quinoy,
lžičku skořice,
1 a půl hrnku kokosového mléka,
2 lžíce medu nebo javorového sirupu,
ovoce a oříšky podle chuti.
Quinou opláchněte a zalejte mlékem. Přidejte skořici a vařte asi 20 minut na mírném plamenu. Kaši oslaďte medem nebo javorovým sirupem a navrch si dejte ovoce a oříšky, jaké máte rádi.
Z quinoy se vyrábí také pálenka s názvem Chica. Na její výrobu se dále používá kukuřice a třtinová melasa. Kromě tohoto nápoje v našich končinách najdete nápoj z quinoy i jako náhradu mléka bez lepku a laktózy. Skvěle se hodí na přípravu smoothies nebo mléčných koktejlů.
A abychom jako Češi dostáli svému jménu, v Česku se můžeme pochlubit raritou v podobě piva z quinoy, které bylo vyrobeno pro jeden pražský taneční klub při příležitosti bolivijského večera.
Jestli si chcete dopřát koláč z quinoa mouky, pravděpodobně moc nepochodíte. Samotná mouka z quinoy se na pečení nehodí z důvodu absence lepku. Koláč by se rozpadal. Ideální je kombinovat ji s jiným druhem klasické mouky. Tímto způsobem můžete experimentovat s přípravou sušenek nebo domácího chleba.
Z vařené quinoy připravíte také muffiny nebo cookies z quinoa vloček. Chuť na sladké uspokojíte různými kašemi nebo použitím quinoy do ovocného poháru či na přípravu pudingu.
Chcete se vytáhnout před známými? Připravte domácí müsli tyčinky z quinoy a domácí horkou čokoládu či zdravou variantu palačinek s quinoa moukou.
Připravte si chutný salát s quinoou, který můžete podávat i na grilovačce s rodinou a přáteli jako přílohu k masu. Pokud masu neholdujete, hodí se i ke grilovanému sýru halloumi.