Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Když se řekne advent, tak si většinou představíte kalendář a 24 okének plných sladkostí. Víte však, co advent znamená a jak vlastně vznikl?
Adventní období bylo poprvé zaznamenáno už ve 4. století. Původně se jednalo o období, ve kterém se věřící připravovali na křest. V minulosti advent trval od 11. listopadu – svátku sv. Martina – až do Štědrého dne. Advent představuje začátek křesťanského roku, období 4 týdnů před Vánoci začínající 30. listopadu. Slovo pochází z latinského „adventus“, označení pro příchod. Představuje tedy období, během kterého se křesťané připravují na oslavu narození Ježíše Krista.
Jedná se o pokojné předvánoční období spojené se zapalováním svíček. Pro někoho však advent představuje období plné stresu, nákupů a příprav na svátky. Děti ho naopak vnímají jako období plné nedočkavosti, zvědavosti a mlsání sladkých překvapení, která se objevují v adventním kalendáři.
Kněží v tomto slavnostním čase nosí zpravidla fialové či královsky modré oblečení. V těchto tradičních barvách můžete vidět také svíčky na adventních věncích.
Adventní věnce zdobí kostely během celého adventu i dnes. Mají svůj původ v lidové tradici severní Evropy, kde během tuhé zimy obyvatelé zapalovali svíčky na zeleni svázané do kruhu (nejčastěji břečťan nebo jehličí). Zelený kruhový tvar symbolizoval nepřetržitý život. Světlo svíček poskytovalo lidem pocit domova a jistoty v nejtemnějším ročním období zimy. Kdy noci trvaly déle než dny. Adventní věnec je též symbolem koruny, kterou dostal Ježíš, když byl ukřižován.
Původní adventní věnec měl čtyři svíčky – tři fialové a jednu růžovou. Tři fialové symbolizovaly naději, mír a lásku. Rozsvěcovaly se první, druhou a čtvrtou adventní neděli. Růžová svíčka, která představovala přátelství, se rozsvěcovala většinou na třetí neděli. Na některých adventních věncích bylo zvykem zapalovat pátou svíčku na Štědrý den. Většinou byla bílé barvy a spojovala se s anděly a narozením Ježíše.
Pokud se rozhodnete vyrobit si adventní věnec doma, tak vám určitě nesmí chybět:
Zná ho každé malé dítě – 24 sladkých překvapení od 1. prosince až do Štědrého dne. Tato populární tradice vznikla v Německu a velmi záhy se rozšířila do celé Evropy a Severní Ameriky.
První zmínka o adventním kalendáři se objevila v roce 1851 v dětské knize Elise Averdieckové. V knize se objevuje malá dívka Alžběta, která každý den v prosinci poslouchá část vánočního příběhu, zpívá vánoční koledy a na tapetu lepí obrázky. Když má na stěně 24 obrázků, ví, že Vánoce konečně dorazily.
Původně představovaly obrázky v adventních kalendářích postavy z Bible. Vzhledem k tomu, že se tradice rozšířila i mezi ostatní, nejen věřící obyvatele, tak se způsob odpočítávání dní do Vánoc stal velkou zábavou a kalendář přestal mít čistě náboženský obsah. Proto mezi čokoládovými postavičkami andělů naleznete dnes i různé pohádkové postavy a televizní hvězdy.
Adventní kalendář, stejně jako věnec, netřeba kupovat. Vytvořte si s dětmi vlastní netradiční adventní kalendář, který potěší celou rodinu. Rovněž se vám budou hodit tipy na adventní výzdobu a dekorace.
S poklidným předvánočním obdobím se pojí také čas přípravy vánočního cukroví. Schovejte do vláčného těsta dobroty v podobě sušeného ovoce a vychutnejte si sladké adventní období kousek po kousku.
Dříve než zapálíte první svíčku na adventním věnci, připomene vám blížící se svátky nezapomenutelná perníková chuť. Užijte si tyto dny bez stresu a starostí a nechte si perníkovým adventním věncem provonět celý váš byt!
Zdroj: topmarks.co.uk, infoplease.com, rodinka.sk