Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Jakmile se řeknou langoše, okamžitě se nám vybaví typická vůně česneku a nadýchané těsto. S jednoduchým receptem si tuhle původem maďarskou pochoutku připravíte během pár minut kdykoli doma. Vyzkoušejte náš recept na langoše a vychutnejte si křupavé těsto.
Nejprve si ze základních surovin připravte těsto na langoše. Začněte kváskem, kdy si odlijete 100 ml lehce ohřátého mléka a rozdrobíte v něm droždí. Kvásek následně uložte na teplé místo a nechte ho vzejít.
Jakmile kvásek zvětší svůj objem a začnou se na něm dělat bubliny, je připravený.
Mezitím si ve větší míse smíchejte prosátou mouku, sůl a jedlou sodu. Směs sypkých surovin lehce promíchejte a pomalu přidejte jogurt, hotový kvásek, olej a zbytek mléka. Vypracujte ze směsi hladké těsto.
Hotové těsto přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo kynout přibližně na 30 minut.
Jakmile těsto vykyne, rozdělte ho na několik částí a vytvarujte z nich malé bochánky. Ty ještě přeneste na pomoučený vál a nechte ještě zhruba 15 minut kynout.
Zatímco těsto ještě kyne, připravte si oblíbené ingredience na ochucení hotového langoše. Nastrouhejte si tvrdý sýr. Můžete použít jakýkoli máte rádi – například eidam, goudu nebo třeba čedar. Aby vám sýr neoschnul, zakryjte ho sáčkem nebo potravinářskou fólií.
Následně oloupejte česnek a prolisujte ho nebo utřete na prkénku.
Jednotlivé bochánky vytvarujte na placky. Těsto na langoše trošku připomíná neapolskou pizzu, kdy jsou okraje vyšší a mírně hrbolaté a střed je tenčí. Okraje při smažení pěkně vyběhnou a vytvoří tak typický tvar langoše.
Připravte si hlubší pánev a rozpalte na ní dostatečné množství oleje. Placky by se během smažení neměly pánve přímo dotýkat. Smažte langoše zhruba minutu z každé strany. Měly by chytit typickou zlatohnědou barvu. Po usmažení nechte langoše odpočinout ještě na papírové utěrce, která do sebe vtáhne přebytečný tuk.
Hotové langoše potřete česnekem a posypte pořádnou porcí sýra. Na dochucení můžete použít kečup, majonézu nebo zakysanou smetanu.
TIP: Langoše si můžete dochutit vším, co máte rádi. Vyzkoušejte třeba langoše se slaninou. Stačí ji nakrájet na kostičky, osmažit a pak už jen slaninou posypat hotové langoše.
Těsto na langoše si připravíte i bez kvásku. Chuť bude samozřejmě trošku jiná, ale pokud vás tlačí čas a honí mlsná, vyzkoušejte i langoše bez kynutí.
Stačí vám k tomu hladká mouka, kypřicí prášek nebo jedlá soda a jogurt. Vypracujte ze směsi hladké těsto, vytvarujte bochánky a následně vyválejte placku. Smažení a dochucení už je stejné jako u klasického langoše.
TIP: Kromě dochucení kečupem, majonézou nebo kysanou smetanou, vyzkoušejte i odlehčenou verzi a dopřejte si langoš s jogurtem.