Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Vařená vejce můžete zpracovat na tisíc různých způsobů. Někdy je ale těžké vymyslet něco nového a nesklouznout ke klasice, kterou děláme nejčastěji. Sepsali jsme pro vás několik tipů, se kterými domácí jídelníček po Velikonocích osvěžíte.
Tucty kraslic v kuchyni nejsou po Velikonocích ničím výjimečným. Inspirujte se našimi recepty a zpracujte koledu do pestrého menu. Když budete jídla obměňovat, neuslyšíte žádné „ach jo, už zase vajíčka“. Připravte si vaječné chuťovky, nebo plnohodnotné hlavní chody. V našem seznamu je pro každého něco.
Vajíčka jsou velmi bohatá na živiny. Obsahují mnoho bílkovin, vitamínů i minerálů.
Hledáte inspiraci na jednoduchá jídla z vykoledovaných vajec? Máme pro vás 10 rychlých tipů, jak připravit chutné pohoštění pro rodinu i přátele. Za nimi pak najdete podrobněji rozepsanou ještě trojici našich oblíbených receptů.
Saláty s vejci jsou lehké, zdravé a receptů existuje celá řada, takže je můžete i vesele obměňovat.
Pokud už se vám klasická ďábelská vejce zajídají, zkuste je skombinovat s avokádovým guacamole.
Tuňák jde s vajíčky krásně dohromady. Jen přidejte trochu majonézy a vše vložte do toustového chleba.
Oblíbenou pochoutkou je i velikonoční skotské vejce. Připravte si ho třeba dle našeho receptu.
Do zapečených brambor můžete kromě vařených vajec přidat takřka vše, co vám chutná.
Rádi mlsáte u televize? Udělejte si ke sledování třeba plněná vejce se šunkou a červenou paprikou.
Rozděluje Čechy na ty, kteří ji milují, a ty, kteří ji nenávidí. Patříte k první skupině? Není nač čekat!
Kromě klasické masové směsi můžete po Velikonocích připravit i sekanou pečeni s celým vejcem.
Té zabijačkové se sice úplně nevyrovná, ale k chuti rozhodně přijde.
Po Velikonocích se dobře připravuje i španělský ptáček. Nejlépe chutná s dobře uvařenou rýží.
Když doma nemáte všechny ingredience na španělského ptáčka, připravte jednodušší sekanou s vejci.
Pokud chcete vsadit na jistotu a udělat něco, na čem si pochutná celá rodina, připravte některý z následujících receptů. Jsou ověřené generacemi a mnoho lidí je řadí dokonce mezi svá nejoblíbenější jídla.
Klasika, na kterou mnoho z nás nedá dopustit nejen po Velikonocích. Vajíčková pomazánka je skvělá ke snídani, svačině i večeři. Navíc existuje v mnoha různých variacích, takže ji můžete připravit i stylem „co dům dal“.
Na tuhle dobrotu si většinou nevzpomeneme, jak je rok dlouhý, a pak se jí po Velikonocích přejíme. Ještě že existuje tolik různých variací, které můžeme střídat.
Na přípravu vajíčkové pomazánky budete potřebovat:
Postup:
Vejce a pažitku nasekejte najemno a utřete se všemi dalšími ingrediencemi. Pomazánku následně vychlaďte v lednici a podávejte s oblíbeným pečivem – třeba s celozrnnou bagetkou. A pokud vás klasická vajíčková pomazánka už omrzela, udělejte si doma třeba chléb s tvarohovou pomazánkou a vajíčkem nebo lučinovou pomazánku.
Sytá bílá polévka, která má svůj původ na jihu Čech, skvěle poslouží jako předkrm i jako hlavní chod. Je totiž opravdu vydatná. Máme pro vás jednoduchý recept na její přípravu, podle kterého ji uvaříte raz dva.
Pravá jihočeská kulajda je delikatesa, která k nám vábí i zahraniční turisty. Když ji připravíte z čerstvých hub, posunete její chuť ještě o úroveň výš.
Na přípravu kulajdy budete potřebovat:
Postup:
V hrnci rozpusťte máslo a osmahněte na něm nadrobno nakrájenou cibulku. Po chvilce ji zasypte moukou a nechte zhnědnout. Poté přilijte asi 2 litry vody a přidejte všechno koření. Brambory oškrábejte, nakrájejte na kostičky a přihoďte do hrnce spolu s houbami. Když brambory změknou, přidejte ocet a najemno nasekanou petrželku s koprem. Vše nechte chvilku povařit a nakonec přihoďte vajíčka pokrájená na malé kousky a přilijte smetanu. Polévku ještě chvilku povařte a podávejte samotnou, nebo s pečivem.
Bramborový salát přijde k chuti nejen o Vánocích. Udělejte si ho i po svátcích jara a zužitkujte vajíčka, která vám doma zůstala. Máme pro vás jednoduchý recept, který hravě zvládnou i úplní začátečníci.
Víte, že recept na bramborový salát najdete i v téměř 200 let staré Domácí kuchařce od Magdaleny Dobromily Rettigové? Dnes si na této dobrotě pochutnávají lidé v mnoha koutech světa.
Na přípravu salátu budete potřebovat:
Postup:
Brambory uvařte ve slupce a následně je oloupejte a nakrájejte na menší kostičky. Stejně tak pokrájejte i vařenou kořenovou zeleninu, okurky a vejce natvrdo. Vše smíchejte a přidejte nadrobno nakrájenou cibuli, majonézu a hořčici. Směs dochuťte solí a pepřem. Pokud máte rádi trochu kyselejší chuť, zakápněte salát ještě lákem z okurek. Podávejte s řízkem, rybou nebo vinnou klobásou.
Další recepty na kulinářské dobroty s vajíčky najdete v našich Tesco receptech.