Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
S úsměvem jde všechno lépe, říká se – a je to pravda.
Zubní kaz je nejrozšířenější infekční onemocnění na světě. Postihuje až 90% dospělých a 60 - 90% dětí ve školním věku. To se liší stat od státu. Popravdě je nejčastějším důvodem zameškaných hodin u školáků na celém světě. A ještě jeden statistický údaj - celkově jde o 4. nejdražší onemocnění, hlavně kvůli tradičnímu přístupu k jeho léčbě.
Pod vznik zubního kazu se podepisuje více faktorů. Zásadní roli hraje výživa a zda se to někomu líbí nebo ne, zejména nadměrný a příliš častý příjem cukrů. A také tzv. kariogenní (zubní kaz způsobující) zubní plak. Ano, ale ne pouze zubní plak. Díky často konzumovaným sladkostem si z něj dokážeme vypěstovat agresora vůči vlastní sklovině. K tomu však potřebujeme pochopit mechanismus působení bakterií, které se krmí cukrem a jako odpadní produkt tvoří - kyseliny. Když popíjíme celý den slazené nápoje nebo si uštípneme z čokolády vícekrát v průběhu dne, máme jistou cestu k děravým zubům. V nepřátelském prostředí dokáží přežívat pouze ty bakterie, které produkují kyseliny. Dobré v něm zaniknou. Riziko vzniku zubního kazu zvyšují i léky, například antihistaminika pro alergiky, kortikoidy, antidepresiva a jiná farmaceutika ovlivňující náladu. Jejich nežádoucím účinkem je snížení tvorby slin, což pro zuby znamená nedostatečnou očistu a remineralizaci. Důležitý aspekt hraje i důsledné čištění zubů. "Studie ukázaly, že většina lidí si zuby místo doporučených 3 minut čistí v průměru 30 - 60 sekund, což není dostatečně dlouhá doba na odstranění zubního plaku způsobujícího různá onemocnění ústní dutiny, nejčastěji zubní kaz nebo parodontitidu," uvedla manažerka pro vědecké záležitosti společnosti Colgate -Palmolive Edita Ryšlavá.
Při sladkém způsobu života začnou kyseliny vytvářené v zubním plaku postupně odvápňovat sklovinu na povrchu zubu. Jak? Rozkládáním krystalů v jeho nitru. Ze skloviny se šíří do zuboviny. Ale když se prohlodá až do zubní dřeně a zasáhne dřeň, pociťujeme bolest. Poprvé. Nehledě na to (a s pomocí léků proti bolesti) může neléčený zubní kaz vést k rozpadu větší části korunky a způsobit rozšíření infekce do váčku na hrotu kořene a odtud do celého organismu. Samozřejmě, tak daleko by to nemělo zajít. Při pravidelných prohlídkách zachytí zubní lékař kaz v raném stádiu a zub může fluoridovat. Dokonce je možné, že dojde k remineralizaci skloviny, což zvrátí destrukční proces. Zubní kaz se většinou začíná tvořit v jamkách a rýhách skloviny na žvýkacích ploškách stoliček. U dětí, které mají rády sladkosti, postihuje i řezáky. Ano, to jsou ty černé zkažené přední zuby. Zubní kaz však mohou zanést i rodiče do úst miminek. Stačí, když mají kariogenní plak a olíznou svému potomkovi dudlík nebo lžičku. Proto je důležité myslet na to, že zubní kaz je infekční onemocnění a dá se přenést z osoby na osobu.