Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Velikonoce bez beránka by snad ani nemohly existovat! V některých rodinách se dokonce recept na tuhle velikonoční pochoutku předává z generace na generaci. Pokud ale nevlastníte rodinné stříbro právě v podobě osvědčeného postupu, nevadí. Připravili jsme pro vás několik receptů na beránka, po kterém se jen zapráší. Dáte přednost klasice, zdravé variantě s minimem cukru, nebo vyzkoušíte něco netradičního?
Vyzkoušejte na Velikonoce osvědčený recept na beránka a zvládněte sváteční pečení za hodinu.
Klasika, která na Velikonoce neomrzí
Přípravu klasického beránka zvládne i úplný začátečník. Stačí ve větší míse rozmíchat vejce společně s cukrem, vyšlehat směs do pěny a poté přidat mouku a rozpuštěné máslo. Z takové směsi vznikne světlé piškotové těsto, které se výborně hodí ke kávě i čaji. Vyzkoušejte osvědčený recept na tradičního velikonočního beránka i vy! Základní těsto vypadá krásně samo o sobě. Beránka tedy není třeba nijak složitě zdobit. Na stole mu to bude slušet třeba s tulipány.
Beránek s tvarohem pro ještě vláčnější těsto
Dáváte přednost „mokřejšímu“ a vláčnějšímu těstu? Potom je tvarohový velikonoční beránek ideální volbou. Těsto samotné připravíte během 15 minut, v troubě si potom beránek pobude dalších 40. Příprava i pečení dohromady vám tedy nezaberou více než hodinu. Ani zdobení není v tomto případě nějak složité. Beránka stačí lehce pocukrovat a kolem krku mu uvázat mašli.
Zdravé Velikonoce: Zkuste těsto bez cukru
Změnili jste po Vánocích jídelníček, nebo zkrátka dáváte přednost zdravější kuchyni? Pochoutky v podobě velikonočního beránka se nemusíte úplně zříct. Vyzkoušejte velikonočního beránka z celozrnné mouky. Tu můžete pro ještě zdravější výsledek zaměnit za pohankovou. Další variantou vhodnou zejména pro celiaky je beránek s bezlepkovou moukou. Patříte k lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou jíst cukr, nebo jeho příjem razantně omezili? Určitě si pochutnáte na beránkovi s lískovými oříšky bez přidaného cukru.
Klasický velikonoční beránek bude kralovat vašemu stolu. Čím jemněji ho ozdobíte, tím hezčí bude výsledek.
Beránek na slano: netradiční chuť v klasické formě
Během Velikonoc máme kolem sebe spoustu sladkého, kterého se člověk rychle přejí. Pokud beránka nechcete vynechat, ale další sladké se vám péct nechce, vsaďte jeho na slanou variantu. Místo těsta připravte nádivku, kterou vyplníte formu na beránka. Co budete potřebovat?
Příprava je velmi jednoduchá. Máslo rozehřejte a smíchejte s nadrobno nakrájeným toastovým chlebem, přidejte nasekanou jarní cibulku, na kostičky nakrájenou šunku, žloutky, mandle, prášek do pečiva, utřený česnek, sůl a pepř podle chuti. Do směsi přilijte smetanu a přidejte sníh z našlehaných bílků. Pokud se vám zdá směs stále hustá, můžeme přilít trochu mléka.
Dobře promíchané těsto vložte do vymazané a vysypané formy na beránka a pečte přibližně 30 minut na 180 °C. Ke konci pečení sejměte z beránka kryt, aby měla nádivka křupavou kůrku. Mírně vychladlého beránka nakonec vyklopte z formy a nechte dochladnout. Podobnou slanou nádivkou můžete také vylepšit třeba oběd v podobě kachních prsou.
Nezapomeňte beránka ozdobit
Ať už vyberete kteréhokoli z našich beránků, nezapomeňte ho na závěr ozdobit. Místo očí použijte třeba rozinky nebo hřebíček, kolem krku určitě beránkovi uvažte červenou mašli. Ta se totiž na jeho krk nedává jen tak. Zvyk pochází z křesťanské tradice a symbolizuje Kristovu prolitou krev a utrpení. A na závěr? Někdo beránka pouze pocukruje, někdo ho přelívá čokoládovou polevou. Potom už stačí jen hezky prostřený stůl, kterému bude beránek kralovat. Dobrou chuť!
Beránkovi to bude slušet nejlépe po boku klasických velikonočních dekorací. Vesele a jarně působí také tulipány.