Tipy a rady 13 jedlých nápadů na špejli – kreativní špízy z kuchyňské dílny

Mezi známé špízy patří u nás hlavně jídla na gril. Kousky masa v kombinaci se zeleninou, případně s ovocem, jako je meloun, borůvky či jahody. Podívali jsme se na běžné recepty jinak a připravili jsme pro Vás pár nápadů, jak si běžná jídla napíchnout na špejli a vytvořit tak zajímavé občerstvení pro své hosty či pro ty nejmenší.

1.   Minivafle s ovocem

Pokud upřednostňujete sladké snídaně a vafle jsou Vaším favoritem, potěšíme Vás touto verzí. Zkuste si připravit minioplatky a na střídačku je napichovat na špejli. Vafle jsme vyzkoušeli kombinovat s červeným melounem a výborná je i verze s jahodami.

2. Trhané francouzské toasty s melounem

Francouzské toasty se zabydlely už i v našich domácnostech. Připravit si je můžete i doma, jednoduše je natrhejte a napichujte na špejli, střídejte s ovocem. Výborně chutnají s banánem nebo se žlutým melounem. Další chutná alternativa, která potěší nejen na snídani.

3. Lívance s ovocem

Lívance? Díky nim přitáhnete děti k snídaňovému stolu mnohem rychleji. A když jim ještě ukážete „hůlkovou verzi“, určitě se jim taková kreativní snídaně zalíbí. Minilívance si mohou děti nejen samy připravit, ale i následně napichovat na špejle. Velmi chutné jsou v kombinaci s meruňkami či americké lívance s banány. Pokud si jich připraví až příliš mnoho, máte postaráno i o svačinu do školy. Stačí je jednoduše zabalit do svačinových krabiček.

4. Palačinkové rolky

Ještě stále setrváme u sladkých verzí – zůstaly nám dětmi milované palačinky. Ty si můžete připravit klasickým způsobem, nakrájet na proužky, srolovat a napichovat na špejli. A už jen polít javorovým sirupem či medem a sladká snídaně je připravena. Nezapomeňte, že pro dokonalé palačinky Vám stačí zvládat tři správné kroky.

5. Mini čokoládový brownie

V principu se nemusí jednat jen o brownie, ale o jakýkoliv koláček, který lze nakrájet na malé kousky. Verze na špejli působí osvěživě, neboť jednotlivé kousky koláčku můžete opět prokládat ovocem. My jsme vyzkoušeli jahody, ale za pokus stojí i verze se šťavnatým žlutým melounem. Pokud nemáte s brownie zkušenosti a rádi byste si ho poprvé upekli, vyzkoušejte náš netradiční řepný brownie.

6. Párek trochu jinak

Sladké verze jsme vyčerpali, hurá na ty slané. Párky nepatří zrovna mezi zdravé snídaně, a zvlášť ne pro děti, ale pokud se jedná o domácí, bez přidaných zdraví škodlivých látek a konzervantů, jednou za čas určitě neuškodí. Jsou-li Vaše děti ještě příliš malé, připravte jim sladkou verzi a Vy si vychutnejte tuto slanou „dospěláckou“. K párkům budete potřebovat ještě šunku a slaninu. Párky jednoduše uvařte, nakrájejte na kolečka, slaninu opečte a střídavě se šunkou napichujte. V případě, že servírujete v přírodě, je tato kombinace výbornou alternativou na gril. Pro osvěžení se k ní hodí letní melounový salát s okurkou a fetou.

7. Minimozzarella s vajíčkem a avokádem

Avokádo je cenné pro svou vysokou nutriční hodnotu, má ideální konzistenci a díky své neutrální chuti se hodí téměř ke každému jídlu. Obsahuje zdravé tuky a hodně vlákniny. Chcete-li dětem připravit opravdu sytou a hodnotnou svačinu, určitě ho zařaďte do jejich jídelníčku. Jak na to? Na špejli napichujte na střídačku uvařené vajíčko, minimozzarellu a kousky avokáda. Pokud máte doma velké hladovce, jistě je potěší i avokádový Shrekův sendvič.

13 jedlých nápadů na špejli – kreativní špízy z kuchyňské dílny

8. Rolované sýrové palačinky

Nejen nasladko, ale i naslano. Na snídani či svačinu si připravte palačinkové „maki“ a budete fit jako Japonci. Nepotřebujete k tomu čerstvou rybu, postačí běžné těsto naslano, sýr a případně šunka či rajče. Vše pěkně srolujte a nakrájejte na kolečka, která budete napichovat na špejli. Při přípravě této slané dobroty Vám pomůžeme naším receptem na šunkovosýrové palačinky.

9. Salát se šunkou na špejli

Zeleninový salát nemusí být vždy podáván pouze z mísy. Kreativitě se meze nekladou, zkuste jej připravit ve formě špízů. Takový salát je skvělým doplňkem na grilovačku, kdy klasické masové špízy podáváte hostům spolu se špízy salátovými. Vyzkoušejte kombinaci šunky, okurky, sýra, rajčete či barevné papriky.

10. Grilovaný špíz s tofu

Vegetariánská verze s grilovaným tofu se hodí na party i do školy. Odvážnější mohou vyzkoušet kombinaci tofu s cukrovým melounem a mátou. Pokud máte raději klasiku, zvolte k tofu osvědčenou barevnou papriku.

11. Salát Caprese

S touto verzí jste se s největší pravděpodobností již setkali. Není to žádná novinka, ale nemohla nám v naší „hůlkové“ hitparádě chybět. Tato varianta je výborná nejen jako salát či špíz, ale i jako snídaňový toast.

12. Tortellini na špejli

Tento špíz považujeme za nejnápaditější. Tortellini netřeba speciálně představovat. Tyto domácí těstoviny, nejčastěji plněné masovou náplní, sýrem nebo špenátem, však můžeme servírovat i méně tradičním způsobem. Stačí je běžně uvařit, napíchnout na špíz a podávat s různými omáčkami. Kreativní, ne?

13. Grilovaná kukuřice, brambory, krevety

Prázdninami a exotikou voní poslední špízy – s kukuřicí, bramborami a krevetami. Ideální kombinace na večerní grilovačku. Krevety můžete pro napichování vykoupat v medové marinádě a podávat k nim melounový salát s prosciuttem.

Vytisknout stránku
Sdílet článek