Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Cyklistika má desítky výhod. Kromě toho, že je klasifikována jako vysoce kvalitní aerobní cvičení a má výjimečný vliv na kardiovaskulární systém, v rámci dopravy šetří také ve srovnání s autem životní prostředí a prospívá naší celkové kondici
i duševní pohodě
Na druhou stranu má však i svá negativa. Ať už jde o pády, bolesti spodních zad, kolen, zápěstí, krku, achilovek, chodidel, či přetrénování, zranění jsou jakousi neblahou součástí cyklistiky. I když se některým nelze bezpečně ubránit a musíte se spolehnout na štěstí, prevence těch předvídatelnějších zranění zůstává ve vašich rukách.
Vybíráte nové kolo? Zvolte správně – nejenom podle ceny, ale také podle kvality.
Cyklistům se často stává, že nezaujímají na svém kole správnou polohu. Pokud nejsou chodidla správně umístěna na pedálech kola, mohou se vykroutit ze správného postavení, což způsobuje bolest a zánět. Pokud se u vás objeví a neutišíte je klidem a pravidelným „ledováním“, vyhledejte odbornou pomoc. Když se pak vrátíte zpátky do sedla, snažte se změnit svou pozici na kole nebo pozici svých nohou na pedálech. Také více poslouchejte své tělo a netlačte se do příliš vysokého tempa. Může totiž způsobit zhoršení předchozích zranění kolen.
Přetržená Achillova pata je běžným poraněním cyklistů. Ve většině případů dochází k jejímu přetržení cca 2–6 cm nad patou v místě nejmenšího zásobení šlachy krevními vlásečnicemi. Pokud je achilovka hodně namáhána, postupně degeneruje a je pak mnohem náchylnější k náhlým zraněním. Jejímu přetržení typicky nepředchází žádné větší bolesti, ale následuje dlouhá, 3–12měsíční rekonvalescence. I proto je toto zranění velmi ošemetné.
Pro prevenci před zraněním vám musí kolo prostě sednout. Jak na to?
Nejčastěji dochází k přetržení po nedostatečné rozcvičce, velké námaze či po přechozených zánětech. Před každou jízdou se tedy snažte co nejvíce rozehřát a po ní si zase dát kvalitní strečink. Když už se s tímto zraněním potýkáte, dopřejte si odbornou pomoc a dostatečný čas na zotavení.
Bolesti spodních zad se nejčastěji objevují po dlouhé jízdě na kole nebo také během ní a mohou vyústit až ve svalové napětí či chronické bolesti. Pravidelným posilováním zad mimo ježdění na kole zajistíte zpevnění svalstva, které potom bude méně bolestivé. Při opakujících se bolestech je však nejlepší poradit se s odborníkem o tom, zda je vaše poloha na kole správná a také zda se zbytečně nepřetěžujete. Zvykněte si pořádně se před jízdou natáhnout, začínejte pomalu, a když se bolesti vrací, vyhledejte pomoc specialisty.
Zdroje: www.rothmanortho.com, www.cyclingweekly.com