Děti Batole 5 tipů, jak miminko nadobro odnaučit házet jídlo na zem

Když vaše batole poprvé odhodí ze své židličky při jezení na zem mrkev a krásně se u toho usměje, bude se vám to zdát roztomilé. Situaci zakončíte slůvky „no, no, no,“ a pohladíte ho po hlavičce. Pokud se však tato situace začne dennodenně opakovat třeba s miskou špaget nebo zeleninovou kaší, budete chtít s novým nešvarem skoncovat! Poradíme vám, jak na to bez velkých dramat a s lehkostí. 

Nejdříve bychom jako rodiče měli zkusit pochopit, proč děti hází jídlo na zem.

Rozhazováním jídla se děti učí

Miminka ve věku od šesti do osmi měsíců málokdy rozhazují jídlo záměrně. Od devíti do dvanácti měsíců se však učí systému čin – následek. Rozhazováním jídla si tedy mohou pouze odpovídat na množství otázek, které je napadnou. Co se stane, když odhodím tuto misku na zem? Jaký zvuk to vyvolá? Vrátí se jídlo zpátky, nebo zůstane na zemi? Vše si potřebují otestovat a získat tak vlastní zkušenost.

Pokud jste v rodičovství nováčkem, přečtěte si, jak by mělo vypadat správné jezení v prvním roce života vašeho miminka.

Rozhazováním jídla děti získávají pozornost

Pokaždé, když vaše dítě hodí na zem talíř plný ovoce a získá si obrovské množství pozornosti od celé rodiny, posiluje si návyk získávat zájem touto cestou. I když jde o zájem negativní.

Rozhazováním jídla děti komunikují

Nemluvňata si hledají různé komunikační kanály a my dospělí jim ne vždy rozumíme. Házení jídlem může být pouze prostředkem k vyjádření toho, že dítě už více jídla nesní a jeho bříško je plné. Někdy takto děti reagují na nové potraviny, kterých barva nebo textura je pro ně neznámá a mají z nich obavy. Nebo třeba jen neví, jakým způsobem mají jídlo jíst, protože jsme mu to neukázali a sám si nedovede poradit.

Mohu miminku pomoci správně komunikovat?

Tipy, jak zabránit házení jídlem rozumně a s citem

1. Servírujte menší porce

Pro dítě čas od času není ráznějšího prostředku, jak ukázat, že už je najezené. Dávejte mu proto na misku méně jídla aby nemuselo nedojedené kousky rozhazovat či si s nimi hrát. Klidně servírujte pouze dva nebo tři kousky potravin najednou a poté talířek doplňte.

2. Reagujte pozitivní frází

Neopakujte dítěti negativní fráze ve stylu: „Jídlo na zem neházíme“. Naopak vymyslete jasnou, specifickou a pozitivní větu o tom, jak by stravování mělo vypadat, tedy například: „Jídlo patří na stůl,“ či „Jídlo necháváme na talíři“. Tu pak systematicky opakujte pokaždé, když dojde k házení jídlem. 

3. Rozhazování nevěnujte plnou pozornost

Děti se těší pozornosti, až už ji vyvolává cokoliv. I když to ve vás kypí, udržujte klid a neutrální tón. Nacvičte si frázi podle kroku dvě a buďte s ní velmi konzistentní. O postupu poučte i svou rodinu a zejména ostatní děti, které se mohou na sourozenci rozhazujícím jídlo náramně bavit a podporovat tak jeho zlozvyk.

5 tipů, jak miminko nadobro odnaučit házet jídlo na zem

Kdy a jaké ovoce poprvé naservírovat miminku?

4. Přisuňte dětskou židličku ke stolu

Když miminko nedohlédne snadno ze své židle na zem, na kterou jídlo dopadá, věnuje více pozornosti samotnému pokrmu. Navíc bude sledovat ostatní členy rodiny a zapájet se mnohem více do rodinného způsobu stravování. Tímto krokem mu všichni věnují větší pozornost a jeho potřeba házet jídlem ztratí svůj smysl.   

5. Pes ať se divadla neúčastní

Co může být větší legrace, než házet jídlo na zem pejskovi, snažit se trefit jeho ocásek a sledovat ho, jak prosí o další kousky? Pokud má vaše děťátko před (nebo spíše pod) sebou takové veselé divadlo, s házením skončí jenom těžko. V případě, že jste ve fázi házení, držte během jezení svého psa mimo kuchyň.

Jak to tedy bude vypadat v praxi?

Představte si situaci, ve které vaše dítě opět rozhazuje jídlo po zemi a v duchu si nacvičte postup, který příště zvolíte.

Dítěti věnujte při jezení pozornost a nechte myčku i nevybavené hovory s kamarádkami stranou. Přisuňte ho i s jeho židličkou ke stolu k ostatním členům rodiny. Když uvidíte, že jídlo putuje na zem, zvedněte ho a neutrálně řekněte svou frázi „Jídlo patří na stůl“. Pokud to bude nutno udělat třeba i desetkrát, udělejte to a trvejte si na svém. Jídlo dítěti zpátky nevracejte a odložte ho stranou. Zhluboka dýchejte a zachovejte si chladnou hlavu, i když to není vždy jednoduché. Budete-li konzistentní, za pár dnů vaše děťátko pochopí, že to myslíte vážně a házení ho přestane bavit.    

Zdroje: www.todaysparent.com, www. yourkidstable.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek