Tipy a rady 7 tipů, jak si vychutnat sezónní grilovanou zeleninu

Zelenina na grilu

Grilování zeleniny je hračka i pro začátečníky. Zeleninu není třeba nijak nakládat. Stačí ji jen před grilováním potřít marinádou. Připravte si dokonalou univerzální směs smícháním olivového oleje, česneku, soli a hrsti čerstvých bylinek, které k létu neodmyslitelně patří a perfektně ladí s každou zeleninou. Sáhnout můžete po oreganu, tymiánu, šalvěji nebo petrželi.

Jak grilovat zeleninu?

Záleží vám na kvalitních a čerstvých surovinách? Zaměřte se na sezónní zeleninu a vychutnejte si její čerstvost. Pro lepší orientaci, co zrovna dát na gril, jsme pro vás připravili malého průvodce.

Květen: Chřest a saláty

Sezóna chřestu je krátká. Trvá zhruba od půlky dubna do sklonku června a v květnu je v plném proudu. Vedle chřestu se v této době plní česká pole rozmanitými druhy salátů, které jako příloha nesmí chybět na žádné grilovačce. Skladujte je v lednici a před samotnou přípravou je ponořte do studené vody. Ovadlé lístky se krásně vzpruží a salát bude křupavý.

Chřest – příprava na gril

Bílý chřest má jemnější chuť, ten zelený je naopak výraznější, nemusí se loupat a je tak ideálním kandidátem na grilování. Báječně se hodí jako příloha k masu, ale zastane i hlavní jídlo pro vegetariány. Příprava je nenáročná, stačí jen odkrojit zdřevnatělé konce.

Čerstvý chřest poznáte snadno

Nejlépe chutná chřest, který ještě ráno ležel na poli. Čerstvost poznáte podle sevřených hlaviček a pružnosti. Čerstvě sklizený chřest neohnete. Naopak stará zelenina je gumová a má zaschlé konce.  

Jak skladovat chřest

V lednici si chřest uchová svou delikátní chuť sotva pár dnů. Skladujte ho proto nejdéle týden při teplotě kolem 5 °C a zabalený ve vlhké utěrce, která zabrání jeho oschnutí. Lehce gumovému chřestu dodá vzpruhu lázeň ve studené vodě.  

Červen a červenec: Cukety i první rajčata

Sezónní cukety si stejně jako první rajčata, která dozrála pod sluncem a jsou plná chuti, vychutnáte už v červnu. V červenci si pak grilování zpestřete saláty s křupavou polní okurkou, ředkvičkami nebo mladým zelím.

Grilovaná cuketa je klasika a připravíte ji na desítky způsobů

Cuketu můžete na grilu připravit na desítky způsobů. Není třeba ji loupat, stačí jen nakrájet na plátky nebo kolečka, pokapat olivovým olejem a okořenit. Chuťově ladí se všemi bylinkami i kořením, dokáže totiž dokonale nasát všechny chutě a vzájemně je propojit. Jednou ji dodejte šmrnc uzenou paprikou, podruhé třeba utřeným česnekem s oreganem.

Srpen: Papriky, kukuřice i fazolové lusky

Zelené, červené, žluté, pálivé i sladké. Grilované papriky jsou vynikající za tepla i za studena. Dětem můžete na grilu připravit slaďoučké kukuřičné klasy. Grilovačku pak zajímavě zpestří netradičně připravené fazolové lusky.

Jaké papriky se hodí na gril? Zelené zpracujte raději do salátu

S roštem si nejlépe rozumí ty červené a žluté, naopak zelené papriky raději přidejte do salátu. Můžete je grilovat vcelku i nakrájené, na slupce se vždy objeví sežehlé černé puchýřky. Grilovací hody zpestří i plněná paprika se sýrem feta, troškou máty a pepře.

Jak grilovat fazolové lusky

S fazolovými lusky se dá kouzlit i na grilu. Zkuste z nich například připravit báječnou přílohu, kterou nepohrdnou ani zarytí odpůrci zeleniny. Fazolky je potřeba 3 minuty povařit, prudce zchladit a následně z nich připravit úhledné balíčky svázané plátkem slaniny. Jednotlivé svazečky grilujte na hliníkové misce zhruba 10 minut.

Kukuřice na grilu je rychlá a vděčná

Kukuřičný klas před grilováním zbavte listů, drobných fousků a předvařte ho 10 minut v osolené vodě. Pak už jen stačí každý kousek potřít máslem, zabalit do alobalu a dopřát mu pár minut na roštu. Zhruba za 20 minut kukuřice získá krásnou zlatavou barvu a vynikající chuť.


Září: Lilky, dýně i čekanka

Ani na sklonku léta není o sezónní zeleninu nouze. Připravte se na grilovací hody plné lilku, dýní i tak trochu zapomenuté čekanky.

Lilek na grilu odlehčí večerní grilování

Grilovaný lilek je královskou zeleninou na gril. Hravě nahradí maso a skvěle odlehčí večerní grilování. Vyžaduje sice trošku přípravy, na roštu se vám ale odmění báječnou chutí. Nejlépe chutná s troškou česneku a spoustou bylinek, jako je oregano, tymián nebo petrželka.

Jak připravit lilek

Lilek minimálně hodinu před grilováním nakrájejte na centimetr silná kolečka a každý kousek z obou stran prosolte. Vyskládejte je vedle sebe a nechte takzvaně vypotit. Lilek se díky soli orosí a zbaví nahořklé šťávy, na talíři pak bude mít dokonalou texturu. Kolečka poté osušte papírovou utěrkou a připravte na gril jako ostatní zeleninu.

Vyzkoušejte i grilovanou čekanku

Delikátní čekanka je na českých talířích tak trochu opomíjenou zeleninou. Zkuste si ji připravit na grilu a její výraznou chuť si zamilujete. Čekanka na roštu zkaramelizuje, listy příjemně změknou a její sytá barva krásně zpestří jídlo na talíři. Navíc je nenáročná na přípravu, stačí ji zbavit ovadlých listů, hlávku rozkrojit na čtvrtky, zakápnout olivovým olejem a osolit.

Nebojte se na sklonku léta hodit na gril i květák nebo dýni. Stačí je okořenit uzenou paprikou, špetkou římského kmínu a solí.


Grilovaná zelenina se šťavnatým vepřovým masem a klobáskou

Připravte si chutné grilované menu, o které se nemusíte prakticky vůbec starat. Všechny ingredience stačí zabalit do balíčku. Chutě se v něm dokonale propojí a vy se nemusíte potit u grilu.
7 tipů, jak si vychutnat sezónní grilovanou zeleninu

Vytisknout stránku
Sdílet článek