Tipy a rady 7 způsobů, jak využít hroznové víno

Co s hroznovým vínem?

Pokud i vy neustále přemýšlíte nad tím, co s tím hroznovým vínem udělat, jste na správné adrese! Možná vás to překvapí, ale hroznové víno zpracujete do chutného koláče (recept na koláč z hroznového vína), připravíte z něj zajímavý hroznový džem, ale také třeba domácí šťávu.

Co obsahuje hroznové víno?

Nejprve se ale podíváme pod slupku. Hroznové víno obsahuje velké množství vitamínu B6. Jeho nedostatek se projevuje:

  • slabou imunitou
  • malou odolností vůči stresu
  • častým kažením zubů
  • problémy s krví

Kromě vitamínu B6 obsahují hrozny i vitamíny B1, B2 a B3, C, A, ale také kyselinu listovou, mangan, draslík. Pravidelná konzumace hroznů pomáhá udržovat v normě krevní tlak, srdce, ledviny, ale i psychiku. Pouze diabetici by se měli o konzumaci hroznů raději poradit se svým lékařem.

Hrozny jsou šťavnaté, dlouho nevydrží a měli byste je sníst (nebo jinak zpracovat) co nejdříve. Pokud si pěstujete vlastní hroznové víno, zacházejte s ním při sklizni opatrně, abyste jednotlivé kuličky vína nepotloukli. Dbejte také na správné skladování hroznového vína, ideálně v chladu lednice. Hrozny omyjte vždy až těsně před samotnou konzumací.

TIP: Udělejte si s námi pořádek v lednici. Mrkněte na článek Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé. Poradíme, jak skladovat jednotlivé kousky ovoce a zeleniny.


Jak zpracovat hroznové víno

Než začnete z hroznů cokoli připravovat, na chvíli namočte celý trs hroznů do vody. Voda vyplaví případný nechtěný hmyz a odstraní i usazenou špínu. Postupně oberte jednotlivé bobule a nezapomeňte vždy zkontrolovat, jestli nejsou nahnilé nebo jinak poškozené. Otrhané bobule ještě jednou omyjte vodou.

1. Recept z hroznového vína: hroznová šťáva

Dejte si chvilku pauzu od tradičního alkoholového nápoje z hroznového vína a připravte si hroznovou šťávu. Čerstvě připravená domácí vylisovaná hroznová šťáva má antioxidační účinky a podle babských rad se doporučuje těm, kteří mají problém s krví. K výrobě šťávy potřebujete výkonný odšťavňovač nebo lis na ovoce. Vylisovanou šťávu vypijte co nejdříve, případně ji zmrazte nebo sterilizujte.

TIP: Vyzkoušejte také náš oblíbený recept na smoothie z hroznového vína.

2. recept z hroznového vína: sirup z hroznového vína

Na recept na sirup z hroznového vína bez nutnosti sterilizace budete potřebovat:

  • 1 kg hroznů
  • 150 g krystalového cukru
  • 200 ml vody

Vodu s cukrem vařte v hrnci, dokud se cukr nerozpustí. Omyté a očištěné hrozny odšťavněte v odšťavňovači nebo rozmixujte v mixéru a přeceďte přes síto. Smíchejte s cukrovým sirupem a nechte vychladnout. Vzniklou šťávu skladujte v chladničce. Jen počítejte s tím, že sirup musíte vypít co nejdříve, protože bez sterilizace dlouho nevydrží.

3. recept z hroznového vína: marmeláda z hroznového vína

Na recept na marmeládu z hroznového vína budete potřebovat:

  • 1 kg hroznového vína (je jedno, zda máte zrovna červené nebo bílé hrozny)
  • 0,5 kg cukru (pokud se vám zdá, že je hroznové víno kyselejší, přidejte cukru více)
  • šťávu z poloviny citronu

Hrozny dejte do hrnce a přidejte trochu vody, aby se bobule nepřipálily. Tento základ hroznové marmelády vařte na slabém ohni asi 15 minut a nezapomeňte pravidelně odebírat vzniklou pěnu. Poté celou směs přeceďte a dvakrát propasírujte. Do směsi přidejte cukr společně se šťávou z citronu a vařte ji tak dlouho, dokud marmeláda nezhoustne. Poté ji rovnoměrně umístěte do čistých sklenic – ty zavíčkujte a otočte dnem vzhůru, aby marmeláda vychladla.

TIP: Máte rádi exotické chutě? Ochuťte hroznový džem hřebíčkem, badyánem, kardamomem, skořicí nebo vanilkou.


4. recept z hroznového vína: džem z hroznového vína s vínem pro dospělé

Na džem z hroznového vína s vínem budete potřebovat:

  • 1 kg hroznů
  • 100 ml vína
  • 350 g cukru
  • čtvrt lžičky kyseliny citronové

V hrnci rozmačkejte hrozny a zalijte je vínem. Směs za občasného míchání přiveďte k varu. Poté přidejte cukr společně s kyselinou. Džem za stálého míchání zredukujte na přiměřenou hustotu. Dejte jej do sklenic, zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru.

5. recept z hroznového vína: ovocný kompot na zimu

Na hroznový kompot budete potřebovat:

  • 1 kg hroznů
  • 1 l vody
  • 300 g cukru
  • čtvrt lžičky kyseliny citronové
  • hřebíček

Oberte jednotlivé kuličky hroznů a přendejte je do zavařovacích sklenic (nesmí být naplněné úplně po okraj). Do každé sklenice vložte zhruba 5 kousků hřebíčku – záleží, jak moc jej máte rádi.

Poté si udělejte sladký nálev z vody, cukru a kyseliny citronové. Pořádně nálev promíchejte, aby se cukr rozpustil a nalijte jej do sklenic. Zavařovačky důkladně zavřete a sterilizujte 10 až 15 minut (přendejte je do velkého hrnce s vodou a ohřejte vodu na teplotu okolo 85 °C). Sklenice vytáhněte a nechte je opět vychladnout dnem vzhůru.

 6. recept z hroznového vína: Nasušte si domácí rozinky

Máte rádi sušené rozinky? Udělejte si své vlastní! Domácí sušené rozinky mají oproti koupeným rozinkám jednu výhodu – nenajdete na nich stopy po oxidu siřičitém, který výrobci používají, aby rozinky neměnily barvu a neproběhla u nich oxidace.

Na sušení rozinek doporučujeme odrůdy bez zrníček, protože nemusíte řešit, jak z nich ta zrníčka odstraníte. Pokud vám semínka nevadí, nasušte si jakoukoliv odrůdu hroznů.

Hrozny nejprve oberte a jednotlivé bobule namočte do vody asi na hodinu. Slupka bobulí popraská a rychleji je usušíte. Velké bobule klidně rozřežte napůl. Pokud máte doma sušičku na ovoce, tak zvolte požadovaný program sušení, v klasické troubě sušte hrozny při teplotě 30 – 70 °C. Počítejte ale s tím, že hrozny vysušíte až za 10 hodin.

TIP: Domácí rozinky skvěle chutnají s palačinkou. Mrknete na náš recept na palačinkové trhance s rozinkami.


7 způsobů, jak využít hroznové víno

7. recept z hroznového vína: kandované hrozny

Pokud patříte mezi milovníky kandovaného ovoce, musíte vyzkoušet i kandované hrozny.

Hrozny nejprve krátce povařte. Vodu nevylívejte, ale využijte ji na přípravu cukerného roztoku – vsypte do něj zhruba 300 g cukru a přiveďte k varu. Hrozny poté přendejte do nádoby a zalijte připraveným cukerným roztokem. Další den vytáhněte z nádoby všechny bobule. Přidejte do sirupu opět trochu cukru a znovu jej přiveďte k varu. Ještě horkým roztokem znovu přelijte hroznové víno. Tento postup opakujte každý den po dobu zhruba 10 dní.

Po deseti dnech hrozny vytáhněte a nechte je okapat a pořádně je dosušte. Hotovo, právě jste si připravili kandované hroznové víno! Kandované ovoce skladujte v dobře uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

TIP: Ještě nemáte dost? Zkuste recept na hruškové želé s hroznovým vínem a chilli.

Vytisknout stránku
Sdílet článek