Zdravý životní styl Relax 9 + 1 věc, na které myslete při renovaci

Léto je ideální čas nejen na dovolenou, ale i na renovaci domu, a proto si tyto dvě činnosti mnozí z nás spojují do jedné. Abyste si při té předělávce i trochu odpočinuli, připravili jsme pro vás seznam věcí, na které byste měli myslet ještě dříve, než začnete s obnovou svého příbytku.

1. Udělejte si pevný plán

Ať už budete renovovat jen pár metrů, nebo se pustíte do předělávání poloviny domu, udělejte si přesný plán. Částečně rozepište veškeré činnosti, přibližnou dobu trvání a seřaďte je do časového harmonogramu. Přidejte i plán B, kdyby se něco nedařilo tak, jak jste si původně představovali. Prostoje vás obírají o hodně času a čas jsou peníze.

Myslete i na takové věci, jako je odstávka vody nebo elektřiny, a zabezpečte si dostatek vody a nápojů na toto období.

2. Připravte si rozpočet

Hledejte na internetu, obíhejte obchody a porovnávejte ceny materiálu. Někde se dá ušetřit a koupit levné výrobky, jinde je třeba raději za kvalitu připlatit, zvláště pokud jde o věci, které mají vydržet několik let nebo by jejich poškození skončilo katastrofou. Sanace je dražší než prevence.

3. Rekonstrukci si načasujte

Na rekonstrukci si dopřejte dostatek času. Vezměte si dovolenou, abyste mohli dělat bez přerušování. Pokud plánujete větší rekonstrukční práce, je ideální, když je doma co nejmenší počet členů rodiny a nikdo a nic vás nezdržuje.

4. Objednejte dělníky

Malé práce zvládnete s ochotnými kamarády. Do větších renovací byste se bez mistrů pouštět neměli. Pokud nemáte ověřenou partu, hledejte podle referencí. Hodně napoví i ochota komunikovat přes telefon, sepsat smlouvu a volné termíny.

5. Sepište smlouvu se stavební firmou

Na vykopání jedné jámy krumpáčem s vámi asi nikdo smlouvu nepodepíše, ale pokud se jedná o větší výkopové práce, demolice, stavbu a další rozsáhlejší rekonstrukční práce, podepsání smlouvy s firmou, která je bude dělat, vám dává možnost reklamovat práci, s níž jste nebyli spokojeni, a žádat opravu nebo kompenzaci.

6. Objednejte materiál

Materiál na renovaci není materiálem každodenní potřeby. Když necháte jeho nakupování na poslední chvíli, zcela určitě budete muset slevit ze svých plánů a koupit něco, co není zcela podle vašich představ. Mnoho věcí je totiž třeba objednat a dodací lhůta několik dní až týdnů vám může zmařit celý plán.

7. Vyčistěte prostor

Z místa, které budete renovovat, odneste všechno, co by vám při práci mohlo překážet. Udělejte to ještě dříve, než začnete s pracemi. Průběžné odklízení obírá o čas i o nervy. Nemluvě o tom, že pokud máte dělníky, běží jim čas a vám unikají peníze.

8. Vymezte si v domě čisté místo

Když bude všude prach, kabely a pracovní nářadí, dobře vám udělá alespoň na chvíli se natáhnout do čisté místnosti a na pár minut „vypnout“ nebo se slušně a čistě najíst.

9. Kam s odpadem?

Čím větší projekt máte v plánu, tím více odpadu z něj bude. Co s ním uděláte? Kam ho vyvezete a zvládnete to vůbec? Informujte se, kam je možné odpad vyvážet, případně jak si zajistit kontejner nebo odvoz stavebního materiálu.

10. Myslete na sebe

Při takové práci lidé obvykle zapomínají i na jídlo. Stáhněte si do mobilu aplikaci Tesco Online nákupy a Tesco vám domů doveze čerstvé potraviny, abyste je měli po ruce a nemuseli se zdržovat nakupováním.

Zdroj: familyhandman.com, domztehly.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek