Zdravý životní styl Fitness Ať lymfa teče! Cviky na rozproudění lymfatického systému

Lymfatický systém je pro tělo něco jako kanalizace pro město. Díky tomuto systému jsou z těla odváděny škodlivé látky, které se tvoří uvnitř, ale i ty, které do těla vnikají zvenku. Lymfatický systém tvoří mízní cévy, ve kterých koluje bezbarvá tekutina zvané lymfa. Protože lymfatický systém nemá svoji vlastní pumpu, která by zajišťovala proudění lymfy, musíme mu pomoct my, a to pohybem.

Když chceme rozproudit lymfatický systém, stačí nám k tomu pár jednoduchých cviků. Během takového cvičení se zaměřujeme především na části těla, ve kterých se nachází nejvíce lymfatických uzlin. Jsou to:

  • Krk
  • Podpaží
  • Loketní jamka
  • Třísla
  • Podkolenní jamka

Následující cviky všechna tato místa správně stimulují a lymfa může proudit.

Pochodem, v chod

Nejpřirozenějším a zároveň nejlepším pohybem pro podporu proudění lymfy je chůze.  Jak při chůzi hýbeme rukama, stimulujeme lymfu v podpaží. Zvedáním nohou zase stimulujeme podkolenní jamku i třísla. Při chůzi bychom měli mít volné ruce. Takže žádné nákupní tašky, když se snažíme rozproudit lymfu. Ideálně se vydržte procházet 25 minut.

Ruce a nohy

Jestli nemáme tolik prostoru k procházce, můžeme si zacvičit třeba v kanceláři nebo doma v obýváku. Stoupneme si rovně, mírně rozkročíme nohy a ruce spustíme volně podél těla. Pak začneme nataženými pažemi mávat dopředu a dozadu. Po chvilce přidáme i zvedání nohou jako při chůzi, ale pořád zůstáváme stát na místě.

Uvolněné ruce

Další cvik opět provádíme na místě. Postavíme se rovně, tentokrát ale necháme obě nohy u sebe. Ruce volně svěsíme podél těla. Pak se začneme v pase otáčet doprava a doleva. Otáčíme i hlavu. Hýbeme jen horní částí těla, dolní část těla zůstává zatím v klidu. Ruce necháme uvolněné, budou se pohupovat kolem těla podle toho, jak se budeme otáčet. Pak přidáme i mírné pokrčení v kolenou při každé otočce do strany.

V hlavní roli hýždě

K následujícímu cviku se nám bude hodit podložka, na kterou si lehneme. Nohy pokrčíme a ruce položíme podél těla. S výdechem začneme zvedat pánev nahoru. Když dojdeme až nahoru, zatneme hýžďové svaly a s nádechem zase spustíme hýždě na podložku.

Míček

Pro poslední cvik opět využijeme podložku a bude se hodit i míček. Lehneme si na záda. Nohy zvedneme do vzduchu, kolena propneme a špičky se snažíme tlačit směrem k sobě. Poté zvedneme i horní polovinu těla a pod koleny si podáváme míček z jedné ruky do druhé.

Díky minimu námahy můžeme dosáhnout zdravého lymfatického systému a posílit naši imunitu. Pojďme jaru vstříc ve skvělé formě.

Vytisknout stránku
Sdílet článek