Děti Předškolák Čas pro táty je nejen v Den otců!

Trošku psychologie

Někteří psychologové zdůrazňují, že v jednotlivých fázích života (např.: v novorozeneckém věku) hraje vedle kvality společně stráveného času roli také stránka kvantity času, a vedle programů zaměřených bezprostředně na dítě, má pozitivní vliv na vytvoření zdravého modelu dítě a otec, když dítě a tatínek tráví ve všedních dnech společně co možná nejvíce času.

Před narozením

Je dobře, když už těhotenství probíhá za intenzivní účasti otce, a nastávající tatínek a maminka společně připravují budoucí životní prostor svého děťátka, tatínek může na miminko mluvit a hladit maminčino bříško.

V novorozeneckém věku

Po narození děťátka se tatínek a miminko musí na sebe naladit, to je přirozené. Jak s tím začít? Prvním krokem může být společné koupání a tatínek by se měl samozřejmě směle účastnit i na přebalování, uspávání, houpání. Později můžete přidat krátké procházky ve dvou, nákupy, návštěvy prarodičů. Nošení miminka prokazatelně zvyšuje vazbu dítěte k rodičům, a pokud se toho bude účastnit i tatínek, tak jednak ulehčí život mamince a jednak si s dítětem vytvoří takovou fyzickou vazbu, která bude mít pozitivní vliv na další etapy života dítěte.

V dětském věku

Je to nejdůležitější období ve vztahu otec a dítě, tehdy si totiž dítě vytváří tzv. model otce. Je skvělé, pokud jsou v tomto období předem naplánované a pro dítě zajímavé aktivity jen s tatínkem (např. zoologická zahrada), ale mimořádně důležité jsou drobné, téměř nepozorovatelné věci, jako například společné večerní čištění zubů, čtení pohádek, umývání auta, práce na zahradě anebo domácí práce, respektive vytvoření a provozování jakéhokoli společného koníčka.

Ve věku dospívání

Pro mnohé otce je už předem postrachem, že dítě se jim bude stále méně svěřovat se svými záležitostmi a stále méně bude toužit po jejich společnosti. Je důležité smířit se se situací vzniklé v důsledku tohoto věku, ale zároveň je také zapotřebí využít všechny příležitosti, kdy můžete být součástí života dítěte. Dospívající chlapce může vzít tatínek na různé sportovní programy, na automobilové nebo motocyklistické závody anebo na výstavu hodinek. Dospívající slečny upřednostní asi spíše nákupy, ale mnoho dívek půjde ochotně s tatínkem společně do kina nebo na zmrzlinu.  

zdroje: csaladhalo.hu, liliputi.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek