Zdravý životní styl Relax Cestování bez auta – jak si poradit?

Nejdůležitější rozdíl mezi cestováním vlastním vozem a veřejnou dopravou představuje plánování. Vzhledem k tomu, že vlaky ani autobusy nám nepřijedou na zavolání, musíme si před odjezdem udělat představu o datech a hodinách odjezdů. Je pohodlné usadit se do vlastní autosedačky rovnou před domem, naložit auto až po střechu a vyrazit kupředu. Cestování autem na jedné straně dává pocit svobody a nezávislosti, ale na druhé straně omezuje naši perspektivu. Blokuje kontakt s realitou a naši interakci s lidmi a dává nám vůči světu určitý odstup.

Mnohem zajímavější je vyzkoušet si zcela jinou perspektivu, jako je veřejná doprava. Udělejte si dovolenou, během jaké zažijete řadu společných, neobvyklých a nezapomenutelných okamžiků!

Během delších cest máte obvykle pět alternativních druhů dopravy: autobus, vlak, letadlo, loď, a zahrnout musíte také autostop nebo BlaBlaCar.

Cesta na více kolech

Probereme cestu pozemními dopravními prostředky. První výhody? Zvládnutí kompaktního sbalení zavazadel k dokonalosti. Nebudete věřit, kolik se toho může vejít do turistického batohu! Potřeba minimalizovat zavazadla může být zpočátku bolestná a může se to zdát nemožné, ale už během cesty pocítíte svobodu. Autobusy jsou nejobvyklejším druhem dopravy – můžete je používat nejen při cestování mezi zeměmi nebo městy, ale také během prohlídky měst.  V závislosti na zvoleném prostředku může být nezbytné zajistit si dobíjecí zdroj pro elektronická zařízení (fotoaparát, telefon), ale i v autobusu vás může příjemně překvapit přítomnost elektrické zásuvky. Očekávejte také WC na palubě a podávání občerstvení. Jestliže jedete s dítětem, pamatujte, že je třeba zajistit mu zábavu na těch několik (desítek) hodin cesty – malá souprava na kreslení nebo puzzle se může hodit! Nakonec si vzpomeňte na cenu jízdenky a srovnejte ji s výdajem na podobnou eskapádu autem. Budete mít také vzpomínky na místa, která jste navštívili – nádraží, a třeba také historky o spolucestujících.

Přesuny po železnici nám dávají o něco širší možnosti. Můžete se třeba rozhodnout pro lůžkový vagón. V tomto případě počítejte s vyššími náklady, ale pokud jedete s malým dítětem, vyděláte na tom vítaným komfortem. Třeba se vám podaří obsadit o něco levnější dvojlůžkové kupé bez spolucestujících. V případě veřejné dopravy můžete počítat s různými slevami. Bohužel se vyskytne také zpoždění, ale pak můžete požadovat částečnou nebo úplnou náhradu jízdenky. Máte-li jakékoli pochybnosti nebo jiné otázky, pomohou vám časté otázky na webových stránkách dopravce nebo infolinka.

Na co je třeba dbát na nádražích?

Za prvé nepanikařte kvůli všeobecnému ruchu a hlášením o odjíždějících vlacích. Dávejte dobrý pozor na zavazadla a v klidu se podívejte po jízdním řádu a informacích pro cestující. V současné době poskytují takové služby na každé pokladně, můžete také využít (na velkých stanicích) nejnovější technologie – prodejní automaty a samozřejmě vlastní chytrý telefon.  Nezapomeňte, že s nádražím je to jako s divadlem – raději přijít dříve a chvíli počkat, než se opozdit! Pohled na „váš“ vlak nebo autobus, jak odjíždí, probouzí celou řadu pocitů: od podráždění až po vztek, ale může to být také začátek dobrodružství…

Jak si poradit na místě?

Protože nesedíte za volantem, nemusíte se stresovat místními dopravními předpisy. Pokud jste v parku nebo v centru města, použijte nejuniverzálnější dopravní prostředky – vlastní nohy! V řadě měst (např. v Krakově) si můžete snadno vypůjčit kolo. A hned se pak můžete dostat všude tam, kam se auto nedostane a není tam možnost zaparkovat. Nebudete tedy ztrácet čas, nemusíte jezdit dokola a hledat volné místo.  

Přesto je velmi důležité udělat si představu o místní veřejné dopravě, a pokud si přejete cestovat na delší vzdálenosti, pokuste se získat celodenní nebo týdenní jízdenky.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je připravit se na proměnlivé povětrnostní podmínky. Vzhledem k tomu, že k dispozici nebude vůz, kde byste se mohli zavřít, zohledněte předpověď počasí, podle ní se vhodně vybavte a výlety si plánujte tak, aby vás déšť nenachytal uprostřed divočiny.

Nakonec snad to nejdůležitější – kupte si tištěnou mapu. Mapa vám dá jistotu a pocit bezpečí nezávisle na přístupu k Wi-Fi a k internetu v telefonu. Můžete se na ni vždy spolehnout a nejednou vám poskytne přesnější a bohatší informace než GPS.

Zdroj: independent.co.uk, szczesliva.pl, tripadvisor.co.uk

Vytisknout stránku
Sdílet článek