Zdravý životní styl Moderní a fit strava Chutné grilování pro děti: 5 tipů pro ty nejmenší

Můžete se i vy stát mistry grilu a obohatit jídelníček pro menší večírek? Zde jsou naše nápady na zajímavá grilovaná jídla pro nejmenší.

Špízy

Sama idea špízů vám dává velkou svobodu. Jednotlivé složky můžete skládat podle vlastní nebo dětské chuti.  Také jejich forma je velice atraktivní. Různobarevné jídlo a vůně všech ingrediencí povzbudí k jídlu i toho nejhoršího jedlíka.

Při sestávání špízů pamatujte na různorodost a výběr zeleniny. Některé druhy nemusí vydržet tepelné zpracování a mohou ze špejlí spadnout rovnou do ohně (například rajčata). Jiné potřebují hodně času a vysokou teplotu, aby byly k jídlu (například brambory). Favority naší redakce jsou rozhodně paprika, žampiony, cukety, mrkev a chřest.

Nebojte se experimentovat. Pokud myslíte, že půjde dobře dohromady s ostatními složkami, směle použijte ovoce. Do špízů je ideální ananas a jablko. Totéž se týká masa. Namísto klasického kuřete můžete odvážně použít krůtí maso, nebo dokonce ryby. Této role se dokonale zhostí losos. Samozřejmě také můžete upéct nesmírně chutné špízy úplně bez masa. Všechno záleží na vás.

Jestliže potřebujete inspiraci, podívejte se, jak si se špízy poradila Kamila.

Plněné žampiony

Stejně jako v případě špízů je v receptu na plněné žampiony nejlepší vyjít z vlastní invence a představivosti a potřeb mlsných jazýčků. Houby nevyžadují obzvláštní péči, nevyžadují při pečení příliš pozornosti. Stačí je zabalit do alobalu a jednou začas zkontrolovat jejich stav.

A čím houby naplnit? Odpověď je jednoduchá: oblíbenými složkami. Můžete připravit nádivku ve stylu bolognese. Nakrájejte několik rajčat na kostičky, přidejte nadrobno nasekanou cibuli a mrkev. Po naplnění nezapomeňte žampióny posypat strouhanou mozzarellou a je to hotovo!

Podle nádivky doporučujeme připravit také vhodný jogurtový dip.

Libové maso

Tučnou vepřovou krkovičku, kterou miluje spousta grilujících, je vhodné nahradit něčím libovějším, když maso míří na talíř nejmladších strávníků. Vřele doporučujeme kuřecí a krůtí prsa. V jejich případě je klíčem k úspěchu marináda.

Jako základ bude perfektní med, sójová omáčka a citronová šťáva. Zbytek záleží na vás a na vaší fantazii. Nezapomeňte však na několik důležitých věcí:

  • marinované kousky masa by měly být rovnoměrné,
  • pokud k marinování používáte velké množství bylinek, odstraňte je před grilováním z povrchu masa, aby se na mase nepřipálily a nezanechaly nepříjemnou pachuť,
  • pokud zapomenete maso namarinovat s velkým předstihem, nebojte se a udělejte to ještě před pečením; malé kusy masa chuť absorbují rychle.
  • A nakonec malá rada redakčního týmu: tymián se dokonale hodí k drůbeži!

Pečivo

Při hostině se hodí také kus pečiva! Mezi neobvyklými pokrmy to ale nemůže být obyčejný chléb.

Základem výjimečného pečiva na gril je máslo, které sami připravíme, obohatíme drobně nasekanou pažitkou a trochou prolisovaného česneku. Vše promícháme do hladké hmoty a mažeme na pečivo dříve, než je položíme na rošt. Jakmile toasty zezlátnou, posypeme je nahoře trochou sýra a podáváme na stůl. Děti ocení bagetky i chléb. S pomocí vykrajovacích formiček můžete z krajíců vytvořit zajímavé tvary. To jistě ještě povzbudí ty nejmenší v jídle.

Ovoce

Žádné posezení se nemůže odbýt bez dezertu, kterým se může velmi rychle stát ovoce z grilu. Navrhujeme pečená jablka, která nevyžadují mnoho práce s přípravami. Ovoce rozkrojte napůl a zapíchejte do něj hřebíček. Poté grilujte z obou stran a podávejte s medem a skořicí. Taková lahůdka bude pokušením pro všechny děti i pro dospělé.

Dokonalou alternativou je banán s čokoládou. Stačí ovoce podélně nakrojit a do vzniklého prostoru vtisknout několik kousků čokolády. Ta se rozpustí a mezeru v banánu vyplní.

Základní pravidla

U všeho, co se dostane na rošt, pamatujte na několik zásad, díky nimž bude gril zdravý pro děti i ostatní hosty:

  • než začnete grilovat, důkladně očistěte rošt,
  • pečte na táccích nebo v hliníkové fólii,
  • jídla nepřipalujte, protože to není vůbec chutné,
  • namísto solí a ostrého koření raději sáhněte po přírodních bylinkách.
Vytisknout stránku
Sdílet článek