Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Z mléka a mléčných výrobků získáváme bílkoviny, vápník, draslík, fosfor, vitaminy A, D a B12. Upravují vysoký krevní tlak, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, osteoporózy a diabetu 2. typu. Zakysané mléčné výrobky prospívají střevům. V porovnání se sójovým, mandlovým nebo rýžovým proteinem tělo lépe absorbuje a tráví esenciální aminokyseliny nacházející se v mléčných bílkovinách.
V Tescu najdete širokou nabídku mléka a mléčných výrobků i pro ty, které trápí laktózová intolerance nebo alergie na mléko.
Kromě kravského mléka v obchodech koupíte mléko kozí nebo ovčí. Kozí má charakteristickou travnatou příchuť, ovčí je zase přirozeně sladší a snáze stravitelné.
Bezlaktózové mléko se vyrábí přidáním enzymu laktázy, který štěpí složený cukr na jednoduchý.
Pasterované mléko se 15 vteřin zahřívá na teplotu nejméně 71,7 °C, vysokopasterované na teplotu 85 °C. Mléko je tak zdravotně nezávadné, přičemž se maximálně zachovávají jeho vlastnosti a složení. Uchovávejte ho při teplotě do 8 °C.
Ultra vysoko zahřáté mléko (UHT) se zahřívá na 135 až 150 °C po dobu 2–8 vteřin. Tím se dosáhne trvanlivosti až 5 měsíců při skladování do 24 °C, přičemž bílkoviny a vitaminy zůstanou zachovány.
Při termosterilizaci se mléko nebo mléčný výrobek zahřeje nad 100 °C, čímž se zničí všechny mikroorganismy a prodlouží trvanlivost výrobku.
Plnotučné mléko obsahuje nejméně 3,5 % tuku, polotučné 1,5–1,8 % a nízkotučné neboli odtučněné maximálně 0,5 %. Nízkotučné mléko má zpravidla stejný obsah minerálů a vitaminů jako plno- a polotučné, ale obsahuje minimum důležitých antioxidantů.
Získává se přidáním jogurtových kultur do mléka, kde mění mléčný cukr na kyselinu mléčnou. Řecký jogurt je hustší, protože vzniká odstraněním syrovátky. Má více bílkovin a tuku, ale méně sacharidů a vápníku.
Vyrábí se kvašením a kynutím mléka za použití kefírových zrn.
Vzniká při výrobě másla, v zahraničí ho najdete pod názvem „Buttermilk“. Má minimum kalorií a vysoký obsah vápníku.
Získává se odstřeďováním tuku z vlažného mléka. Sladká a kysaná smetana mají různý obsah tuku – čím je vyšší, tím je smetana hustší.
Ve zkratce se sýry vyrábějí oddělením vysrážené mléčné bílkoviny od syrovátky. Ze samovolného srážení vzniká kyselý sýr – tvaroh – a přidáním syřidla se vyrábějí tzv. sladké sýry.
Roztíratelné sýry se vyrábějí tavením více druhů přírodních sýrů a přidáním tavicích solí a ochucovadel.
Vzniká při výrobě sýrů a tvarohu – podle toho je syrovátka sladká nebo kyselá. Využívá se jako samostatný nápoj nebo na výrobu syrovátkového sýra a másla, případně v kosmetice.
Tento výrobek s vysokým obsahem vápníku musí obsahovat nejméně 50 % ovčího sýra. Letní brynza se vyrábí v čase pastvy ovcí, zimní ze skladovaného ovčího sýra.
Zdroj: Wikipedia, midwestdairy.com, kekule.science.upjs.sk, mlieko.sk