Zdravý životní styl Zdraví Co pomáhá na bolest zad? Především cvičení!

Bolesti zad trápí třetinu Čechů. Zatímco v minulosti bolela záda z náročné práce, dnes je příčinou bolestí kříže či krční páteře sedavé zaměstnání, resp. pohodlný životní styl. Svaly zad se při nedostatečné námaze, jednostranném používání, nesprávném držení těla zkracují a ochabují, ploténky jsou ohroženy vysunutím nebo zaseknutím.

Bolavá záda už v dětském věku

V dnešní době mívají problémy s bolestí zad také děti. Je to způsobeno nedostatkem pohybu, ale problém může být i v zaměření se na jeden sport. Pokud dítě zatěžuje stále dokola ty samé svaly, dojde k jejich přetížení. Je tedy lepší, aby se vaše děti věnovaly všeobecnému tělocviku ve škole.

Sport podle věku dítěte: Kdy začít a jaký zvolit?

Akutní a chronická bolest zad

Podle toho, jak dlouho vás bolest zad trápí, ji dělíme do dvou skupin – na akutní a chronickou bolest.

Ta akutní je většinou do 3 týdnů pryč a je často způsobena výhřezem ploténky nebo přetížením svalů. Akutní bolest zad pociťujete v jednom místě.

Chronická bolest je taková, která trvá déle jak 6 měsíců. Přivodíte si ji hlavně nesprávným držením těla, kdy některé vaše svaly ochabnou. Poznáte ji také díky bolestem hlavy a brněním rukou či nohou

Bolest zad může signalizovat závažnější problém

Za bolestí zad se mohou skrývat ještě jiná závažná onemocnění. Bolest zad může být symptomem těchto nemocí: Bechtěrevova choroba, osteoartróza, spondylolýza, akutní blokáda krční nebo bederní páteře (lumbago), výhřez meziobratlové ploténky, Scheuermannova nemoc. Bolesti zad se objevují i při infarktu myokardu, vředech, žlučníkových nebo ledvinových kamenech, nemocech jater a podobně.

Co můžete udělat proti bolestem zad?

Zmírnit bolest zad můžete léky, není to ale řešení vašich problémů. Na bolest zabírají analgetika nebo antirevmatika. V těžších případech může lékař přistoupit k obstřikům bolavého místa na vašich zádech. S bolestí pomůže i fyzioterapeut, který vám rozmasíruje bolavou oblast. Opět to ale není řešení prvotního problému.

  • Při sedavém zaměstnání je vhodné investovat do balanční židle, která bude udržovat vaši pánev stále ve správné poloze.
  • Vhodným sportem proti bolestem zad je obyčejná chůze a plavání.
  • Pokud trávíte hodně času v autě, pořiďte si masážní opěrku a při dlouhých cestách si dělejte přestávky na protažení celého těla.

7 fantastických přínosů plavání

Cviky na bolest zad

Seknutí v zádech je pouze logickým vyústěním nedostatečné svalové aktivity zádových svalů. Když příčiny bolesti zad souvisejí s ochablými, nečinnými svaly, jejich prevencí i způsobem odstranění je cvičení. Dostatečně pevné a pružné svaly poskytují páteři oporu v dostatečné míře na to, aby i ploténky byly v bezpečí. Posilujte tzv. core – střed těla a tedy břišní svaly. Cviky na protažení zad by měly jít spíše do záklonu a úklonu než do předklonu, ke kterému páteř shrbeného člověka tíhne celý den. Na správné držení těla bychom měli dbát už od probuzení.

  • Fyzioterapeuti radí následující ranní rituál. Než vstanete z postele, v lehu na zádech pokrčte nohy v kolenou. Poté se přetočte na levý nebo pravý bok a spusťte nohy z postele a u toho si pomáhejte rukou (v případě přetočení na levý bok levou rukou a naopak) a předloktím, o které se opřete.
  • Další cviky, které vám uleví při bolesti zad: Položte se na břicho a rukama si podložte čelo. Pomalu zvedejte hlavu, nohy však nechte napnuté na zemi. Pozor na to, abyste hlavu nezakláněli, pouze ji zvedejte, chvíli vydržte v pozici a zase pokládejte na zem/ruce. Toto cvičení opakujte 15krát.
  • Opět si lehněte si na břicho. Opřete se o lokty, o špičky nohou a zvedněte se. Vaše tělo by mělo mít tvar luku. Snažte se v pozici udržet a střídavě přenášet váhu dopředu a dozadu. Hlídejte si rovná záda a stejnou výšku hlavy a pánve. V pozici vydržte minutu a opakujte 15krát.
  • V poloze na čtyřech zvedněte a natáhněte pravou ruku a levou nohu. Vydržte takto tři nádechy a výdechy, pak ruce a nohy vystřídejte. Opakujte 3–5krát.
  • Jednoduchý cvik, který můžete dělat kdykoliv a kdekoliv je obyčejný záklon. Protáhnete si tak bolavá záda. Stoupněte si, nohy k sobě, dlaně opřete zezadu o bedra a prsty směřujte dolů. V této pozici se zakloňte co nejvíce dozadu.
  • Protáhněte si i malé hluboké svaly v okolí páteře. Začněte s úklony hlavy. Můžete jí opisovat ležatou osmičku nebo naklonit hlavu a natahovat ji mírně do stran. Když budete hlavu naklánět na levou stranu, levou ruku přehoďte přes hlavu na pravé ucho a pravou ruku položte pod stehno. Při náklonu do pravé strany ruce prohoďte.

Zdroj: mesicnikzdravi.cz, mojezdravi.cz, mojezdravi.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek