Zdravý životní styl Relax Domácí EKO čisticí prostředky: Účinné a za pár korun

Čeká vás úklid domácnosti? Než sáhnete po chemickém čistícím prostředku, podívejte se do spíže. Ani netušíte, že v ní máte hned několik účinných čističů. Vyrobte si domácí ekologické čisticí prostředky.

Čistič mosazi

Bílý ocet + sůl

Mosazné předměty časem získají patinu, která jim ale nesvědčí. Původní lesk jim navrátí kombinace bílého octa nebo citronové šťávy a soli. Houbu namočte do octa a posypte solí. Mosazný předmět zlehka vyčistěte, omyjte vodou a ihned osušte měkkým hadříkem.

Tip: Stejně účinná je kombinace kečupu a soli.

Čistič skla

Voda + ocet + alkohol + vůně

Dokonale vyleštěných oken, sklenic, skleněných tabulí dosáhnete s roztokem ze dvou šálků vody, ½ šálku bílého nebo jablečného octa, ¼ šálku 70% alkoholu a dvou kapek vonné silice dle vašeho vkusu.

Roztok nalijte do rozprašovače, sklo postříkejte a přeleštěte suchým měkkým hadříkem.

Tip: Krásné teplé slunečné počasí si užijte jinak než čištěním oken. Roztok se rychle vypařuje a zanechá šmouhy. Nejlépe se okna myjí, když je trochu pod mrakem.

Osvěžovač vzduchu

Bílý ocet + voda + citronová kůra + rozmarýnová silice

Citronovou kůru nastrouhejte, zalijte jedním dílem octa a jedním dílem vody, přidejte dvě kapky rozmarýnové silice. Nechte týden odstát, pak sceďte do rozprašovače.

Tip: Poslouží nejen jako osvěžovač vzduchu v místnosti, ale odstraní i pachy z koberců, postele, sedačky či ve skříni.

Domácí dezinfekční utěrky

Voda + ocet + čajovníkový olej + eukalyptový éterický olej + citronová silice + prázdný obal od vlhčených utěrek + papírové kapesníky nebo čtverce z netkané textilie či bavlny

Do prázdné nádoby od vlhčených ubrousků položte tkaninu. V misce smíchejte šálek vody, čtvrt šálku octa a po osmi kapkách z čajovníkového oleje, eukalyptového oleje a citrónové silice. Dobře promíchejte a nalijte na tkaninu v nádobě.

Prostředek na oživení nábytku

Olivový olej + citronová šťáva

Barvu nábytku oživíte přetřením hadříkem, postříkaným dvěma deci olivového oleje smíchanými s čajovou lžičkou citronové šťávy. Zkuste na zakryté části nábytku a když se nic nezmění, otřete prach na celém nábytku.

Domácí čistič WC

Jedlá soda + kyselina citronová + libovolný esenciální olej + voda

Šumivou bombu na vyčištění toalety vyrobíte jednoduše. V míse smíchejte dva díly sody s jedním dílem kyseliny citrónové. Jemně poprašte vodou a okamžitě rukama promíchávejte. Hmota by měla po stisknutí držet tvar. Velmi opatrně přidávejte vodu, dokud se nepřestane rozsypávat. Potom přidejte po kapkách esenciální olej s vaší oblíbenou vůní. Vytvarujte koule a nechte je do druhého dne vyschnout. Pak stačí už jen kouli vhodit do záchodové mísy a nechat ji udělat svou práci.

Přípravek na mytí nádobí

Voda + ocet + přírodní mýdlo + krystalická soda

Myjte nádobí ve vlastnoručně vyrobeném čistícím prostředku. Nastrouhejte jeden hrnek přírodního mýdla vaší oblíbené vůně. Nasypte jej do kastrůlku, přilijte 1,5 hrnku vody, dvě lžíce octa a třetinu lžíce krystalické sody. Zahřívejte směs a míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Nechte trochu vychladnout a přelijte do nádoby od prostředku na mytí nádobí, láhve nebo do dávkovače na mýdlo. Před použitím protřepejte a nádobí pořádně opláchněte.

Domácí přípravek na čištění odtoku

Sůl + kyselina citronová + voda

Zápachu z odtoku se zbavíte tak, že do něj nasypete jeden díl soli, dva díly kyseliny citronové a pomalu zalijete horkou vodou. Na velmi zašpiněný odtok však tento čistič bude příliš krátký. Zkuste pak přidat i ocet.

Domácí vůně do WC

Želatina + sůl + esenciální olej oblíbené vůně

Na přírodní osvěžovač vzduchu na toaletě připravte želatinu podle návodu, ale dejte o trochu méně vody a přidejte sůl. Nalijte ji třeba do zavařovací sklenice nebo jiné nádobky a přidejte pár kapek oblíbené vůně.

Tip: Nalijte želatinu do formiček na čokoládové bonbóny a po vychladnutí vyklopte. Bude to pěkně vypadat, jen pozor, aby si tento osvěžovač někdo nespletl s bonbóny!

Jak vyčistit skvrny od potu?

Jedlá soda + aspirin + citron (ocet)

Oděvům, zohyzděným skvrnami od potu, dejte ještě jednu šanci. Smíchejte lžíci sody se dvěma rozdrcenými tabletami aspirinu. Smícháním s trochou citronové šťávy nebo octa udělejte pastu, kterou natřete na inkriminovaná místa. Nechte působit půl hodiny, pak potřenou část ponořte do studené vody a odmáčejte tři hodiny. Vyperte.

Čím vyčistit připálené hrnce?

K čištění připálenin z hrnců a pánví máme hned 7 šikovných tipů!

Čím odstranit vodní kámen?

Vodní kámen z baterie, umyvadla, vany, sprchového koutu, dlaždiček a sprchy odstraníte také jednoduše a ekologicky

Co nečistit octem?

Ocet je účinný ekologický prostředek na čištění v domácnosti. Není však univerzální. Pokud se chcete vyhnout nepříjemným výsledkům čištění, ocet nepoužívejte na:

  • Granit, mramor, přírodní kámen

Kyselina v octu může přírodní kámen rozleptat. Použijte neagresivní prostředek na mytí nádobí a teplou vodu.

  • Kamenné dlažby

Stejně tak ani kamenné dlažby nebudou po umytí octem či citrónem hezké a můžete je poškodit. Vyvarujte se i použití čpavku. Na kamenné dlažby použijte speciální čistící prostředky.

  • Skvrny od vajec

Rozbilo se vám vajíčko na podlahu nebo koberec? Ocet nechte na poličce. Skvrnu byste po jeho použití už jen těžko odstranili.

  • Žehličky

Použití octa na čištění žehličky může poškodit její vnitřní části.

  • Podlahy z tvrdého dřeva

Čistý ocet může změnit barvu podlahy, nebo ji i poškodit. Pokud ji z nějakého důvodu potřebujete vyčistit octem, rozřeďte ho vodou a zkuste na malé části, kterou není vidět.

Jak postupovat při čištění koupelny?

Zdroj: goodhousekeeping.com, porada.sk, wellnessmama.com


Vytisknout stránku
Sdílet článek