Zdravý životní styl Relax Jak na nás působí barvy? Zvolte na stěny tu pravou

Barvy stěn si vědomě většinou moc nevšímáte. Ale podvědomě na vás barvy působí a ovlivňují vaši náladu a myšlenky. Proto je důležité je vybírat uvážlivě, abyste ve svém bytě nebo domě vytvořili harmonické prostředí. Na trendy kašlete, ty se každou chvíli mění, zaměřte se spíše na psychologii barev.

Barvy pokojů a jejich vliv

Barvy se rozdělují do tří základních skupin: aktivní, pasivní a neutrální. Pak si můžete jednoduše vybrat barvy podle toho, jaký pokoj jimi chcete malovat a k jakému účelu chcete, aby pokoj sloužil. Světlé barvy pokoj opticky zvětší a zesvětlí. Tmavé barvy jsou zase naopak sofistikovanější a vyvolávají v pokoji útulnější a intimní atmosféru.

Intenzivní červená

Barva, která vás napumpuje trochou adrenalinu a vzrušení. Červená znamená energii. Pokud červeně vymalujete jídelnu nebo obývák a pozvete si návštěvu, připravte se na živé rozhovory a dobrou zábavu. Červená totiž lidi spojuje a motivuje je ke konverzaci.

Červená barva na stěnách vám také zvedne tlak, zrychlí dech i srdeční tep. Proto se nehodí do ložnice. Ale pokud v ložnici trávíte čas pouze večer a v přítmí, za svitu lampičky je červená barva tlumená, příjemná a elegantní.

Žluté štěstí

Žlutě vymalované stěny vám do bytu přinesou slunce a štěstí. Tuto barvu můžete zvolit do jídelny, kuchyně nebo koupelny. Žlutá prostor pozvedne a naplní energií. Malé prostory nebo chodby žlutá opticky rozsvítí a zvětší.

Pozor ale na tuto barvu v případě dětí - ve žlutě vymalovaných a vybavených prostorech děti častěji pláčou a dospělí snadněji ztrácejí trpělivost. Pokud si do pokoje kromě žlutých stěn pořídíte i žlutý nábytek, ačkoliv je žlutá barvou radosti, ve větší koncentraci ve vás může vyvolat frustraci a vztek.

Modrá je dobrá

Za uklidňující barvu je považována modrá. Díky modré barvě vám klesne tlak a zpomalí se srdeční tep. Tato barva klidu je tedy pro své účinky vhodná především do ložnice, kde se vám bude lépe usínat. Vymalujte s ní klidně i koupelnu.

Chcete-li podpořit relaxaci v pokojích jako je obývací pokoj nebo kuchyně s jídelnou, zvažte teplejší odstíny modré, může to být klidně tyrkysová. Modrá je známá pro své uklidňující účinky v případě, že se použije jako hlavní barva místnosti. Tmavě modrá má ale jiný efekt, a to, že vyvolává pocity smutku.

Zelená je tráva

Pastvou pro vaše oči bude zelená barva. Jestli celý den koukáte do počítače, zelená barva na stěnách vaše oči uklidní a ony si lépe odpočinou. Zelenou barvou nezkazíte nic, ať už si ji vyberete pro jakoukoliv místnost v domě.

Zelená je barvou relaxace, kuchyň ochladí a v obývacím pokoji podpoří pocit pohodlí a pospolitosti. Někde se můžete dočíst, že zelená povzbuzuje plodnost, takže ji klidně zkuste v ložnici. Jestli je u vás doma v plánu renovace podlahy, můžete zelenou využít i tam. Vyvolá ve vás pocit spojení s přírodou a že se procházíte po trávě.

Elegantní fialová

Tmavě fialová barva je symbolem luxusu, elegance a také kreativity. Pokud zvolíte světlejší odstín této barvy, bude mít stejně uklidňující účinky jako modrá barva, takže se bude hodit do ložnice. Pokud chcete vymalovat i dětský pokoj, fialové se nebojte ani tam.

V čem je ukryté tajemství dokonalého dětského pokoje?

Oranžové nadšení

Jestli se rozhodnete pro oranžovou, čeká vás vlna vzrušení a nadšení. Tato energická barva je ideální pro tělocvičny nebo prostě místnosti, kde chcete rozproudit energii a jak se říká “upustit páru”.  Také zvyšuje chuť k jídlu, takže je na vás, jestli ji použijete do kuchyně nebo raději ne.

Oranžová je také teplou barvou, takže v oranžově vymalovaných místnostech vám bude subjektivně o něco tepleji.

Univerzální tmavé tóny

Neutrální barvy jako šedá, hnědá, bílá a černá jsou skvělými pomocníky všech dekoratérů. Jsou vhodným doplňkem jiných výraznějších barev. Čím víc těchto barev přidáte, tím dosáhnete většího pocitu klidu a utlumení. Experti na interiéry tvrdí, že použitím černé dodáte interiéru hloubku.

Barevný strop

Jednu šestinu vašeho pokoje tvoří strop. Většinou ho opomíjítee a tak bývá tato plocha nejčastěji bílá. Platí zde také pravidlo, že pokud je strop světlejší než ostatní stěny, působí vyšší a naopak. Nemusí to být ale na škodu, protože opticky nižší stropy zase vyvolávají v lidech pocit útulnosti.

Pamatujte, že výběr barvy je jen a jen na vás a proto si zvolte takové barvy, které vám osobně budou příjemné. Konec konců jste to vy, kdo bude trávit mezi těmi barevnými stěnami nejvíce času.

Zdroj: freshome.com, hgtv.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek