Děti Předškolák Jak pomoct svému malému levákovi

Odhaduje se, že asi 10 % populace jsou leváci, takže si možná všimnete, že vaše dítě raději používá levou ruku, když zvedá předměty, hraje nějaký sport nebo se učí psát. Psycholog a odborník na děti, doktor David Whitebread, se vyjadřuje k tomuto tématu.

Jak se stane z dítěte levák?

Zjednodušeně to mají v genech. Ale samozřejmě to není tak snadné, ostatní okolnosti také hrají svou roli. To, že vy nebo váš partner jste leváci, ještě neznamená, že vaše dítě bude také levák. Dokonce existují případy, kdy rodiče praváci měli dítě leváka.

Kdy se to dozvíte?

Věk, ve kterém malé dítě začne preferovat určitou ruku, se u všech dětí liší. Některé děti nemají preferenci, dokud nezačnou chodit do školu nebo dokud nemají 6 let.

Tento proces může trvat dlouho, takže své dítě nechte u různých úkonů, jako je zvedání předmětů a hraní her, používat tu ruku, kterou samo chce.

Levoruké děti a vývoj

Mnoho rodičů se obává, že tento malý rozdíl může vývoj dítěte ovlivnit, ale naštěstí je to z velké části jen pověra.

Neexistuje žádná studie, ze které by vyplývaly konzistentní rozdíly mezi vývojem levorukých a pravorukých dětí.

Některé děti se snadněji učí dovednostem, které vyžadující obratnost (zvlášť psaní), ale mezi tímto a jejich dominantní rukou neexistuje žádná souvislost.

Zrcadlového písma se bát nemusíte

Jednou věcí, ze které mohou mít rodiče a učitelé obavy, když začne levoruké dítě psát, je tzv. zrcadlové písmo – psaní vět v opačném směru, které by v odrazu zrcadla vypadalo normálně.

Podle Davida je to běžná součást vývoje jakéhokoli dítěte, ale u leváků se vyskytuje častěji. Když si představíte hračku, židli nebo jiný předmět, jsou vždy stejné, ať se na ně podíváte z jakékoliv strany. Psaní, písmena a čísla jsou první věcí, kterou dítě objeví a u které záleží na tom, z jaké strany ji napíše – když napíšete číslo 3 opačně, už to není trojka. Pro malé děti je to neobvyklý koncept, kterému se musí přizpůsobit.

S postupem času se naštěstí díky čtení a učení zrcadlové písmo většinou napraví samo. Ačkoliv některé děti v tom rády pokračují naschvál, protože jim přijde vtipné, když to po nich jejich rodiče nebo učitel nemohou přečíst – je to jako tajný kód.

Pomáhání malému leváčkovi

Obvykle se většina každodenních předmětů vyrábí pro praváky, takže je potřeba vašeho malého leváčka vybavit správnými nástroji, zvlášť když se ještě stále učí, jak a kdy různé předměty používat. Pokuste se mu například koupit věci, jako jsou nůžky, pera a pravítka pro leváky.

Hlavním problémem leváků není to, že používají levou ruku, ale to, že žijí v převážně pravorukém světě. Podle Davida byste měli své dítě pečlivě sledovat, kupovat mu věci pro dominantní ruku a nechat ho rozhodnout se za sebe.

S trochou pomoci bude vaše dítě levákem rádo.

Vytisknout stránku
Sdílet článek