Děti Předškolák Jak používat systém odměn u vašeho dítěte

Záchvaty hněvu a náročné chování je nezbytnou součástí tohoto věku. Systém odměn ale může být skvělým nástrojem, jak motivovat dítě k tomu, aby se chovalo správně. Rozhodnutí, za co dítě dostane hvězdičku, je jen na vás. Může to být dobré chování, nebo splnění úkolu – například když sní celou večeři nebo si uklidí hračky. Systém odměn můžete použít také při nácviku používání nočníku/toalety u batolat.

Jak to funguje

Většinu systémů odměn tvoří jednoduchá mřížka, ve které každý sloupec představuje jeden den v týdnu. Můžete sloupce rozdělit na ráno, odpoledne a večer, nebo na hodiny v průběhu dne. Cílem je stanovit malé cíle, aby se mohly stát součástí každodenní rutiny vašeho dítěte. Jakmile dítě nasbírá hvězdičky například za celý týden, dostane odměnu nebo něco pro radost.

Jasná pravidla

Je důležité vysvětlit, jak systém odměn funguje. Hvězdičky by měli mít pro dítě skutečnou hodnotu, aby mu dobré chování stálo za to – směřujte k nějaké jedinečné odměně nebo zážitku. Když dítě získá hvězdičku a uvidí, jakou z něho máte radost, bude se těšit, až to zase zopakuje – pravděpodobně vám samo připomene, že je čas přidat hvězdičku do mřížky. Nikdy ale neodstraňujte hvězdičku za špatné chování a nedávejte hvězdičku proto, abyste dítě uklidnili. Dítě musí vědět, že hvězdičku dostane až za dobré chování, nikoli naopak.

Odměny za hvězdičky

Dítě můžete nalákat mnoha způsoby. Zkuste:

  • Výlet do bazénu
  • Možnost vybrat večeři pro celou rodinu
  • Jedna pohádka na dobrou noc navíc
  • Společné pečení a zdobení dortíků
  • Vystavení speciálního diplomu

Tvorba diagramu

Dovolte dítěti vybrat barvy pastelek nebo tužek, kterými nakreslíte mřížku – čím bude barevnější, tím bude lákavější. Dítě může vybrat i samolepky nebo hvězdičky, takže pro něj bude o to větší odměnou, když je přidáte do diagramu. V obchodě určitě najdete širokou nabídku pomůcek na kreativní výrobu diagramu.

Na konci každého dne ukažte dítěti jeho diagram s hvězdičkami, aby vidělo, jaký udělalo pokrok.

Vytisknout stránku
Sdílet článek