Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Sušení je jednou z nejstarších metod konzervování potravin. Při sušení se z potravin odstraňuje voda – což zpomaluje růst mikroorganismů. Kromě toho také potravina sníží svůj objem a hmotnost, což oceníte při skladování. (Sušené potraviny jsou skvělé třeba pro turistický výlet, kde potřebujete nést co nejméně kilo, ale zároveň se potřebujete kvalitně najíst.)
Během domácího sušení ovoce máte celý výrobní proces pod kontrolou. Můžete jednoduše ovlivnit, jaké ovoce si usušíte, ale také to, zda využijete cukr nebo ne.
TIP: Pro milovníky masa jsme připravili také recept na domácí sušené maso.
Ne všechny druhy ovoce jsou vhodné k sušení. Zvolte ovoce, které si zachová své vlastnosti i po usušení. A samozřejmě zvolte takové druhy, které máte opravdu rádi a v kuchyni pro ně máte využití.
Asi nejoblíbenější jsou sušená jablka, ale můžete si usušit i švestky, ananas nebo třeba mango. Třeba z hroznového vína získáte 2 druhy sušeného ovoce: sultánky ze sladkého bílého nebo zeleného vína a rozinky, které jsou z velkých sladkých hroznů, jako je třeba odrůda Muškát.
Vždy sáhněte po zralém a pevném ovoci. Nezralé ovoce nemá výživovou hodnotu a hlavně se vám ani sušení nemusí povést. Nezralé plody nemají dostatečný obsah cukru a nebudou vám tolik chutnat.
TIP: Pokud jste milovníky hroznového vína, bude se vám líbit také článek Hroznové víno: Zpracujte ho 7 chutnými způsoby.
Sušení na slunci je nejjednodušším způsobem sušení. Takto se suší zejména rýže, obilí, rozinky nebo rajčata. Sušení na slunci ale nemáte plně pod kontrolou. Pro výrobu kvalitních sušených potravin využívejte raději troubu nebo sušičku ovoce.
Sušení v troubě patří mezi oblíbené způsoby sušení ovoce. Troubu má v kuchyni každý a nemusíte dokupovat další spotřebič do kuchyně. Počítejte ale s tím, že sušení v troubě trvá opravdu dlouho – což se samozřejmě projeví na spotřebě elektřiny.
Pro sušení ovoce v troubě si také zakupte speciální síta – na plechu trvá sušení ještě déle, protože se teplý vzduch dostává k ovoci jen z jedné strany. Kromě toho také počítejte s tím, že musíte mít troubu po celou dobu sušení lehce otevřenou, aby mohla pára z ovoce unikat.
Pokud si opravdu ujíždíte na sušeném ovoci, opravdu se vám vyplatí si pořídit sušičku na ovoce. Připravíte si v ní nejenom sušené švestky, ale také sušené maso nebo sušené houby. Kvalitní sušičku ovoce pořídíte už od 1000 Kč. Sušení ovoce v sušičce je opravdu rychlé a není tak náročné na spotřebu elektřiny jako v případě sušení v troubě.
Stačí, když ovoce nakrájíte, rozmístíte na jednotlivé rošty a nastavíte teplotu podle přiloženého návodu výrobce (a nebo rovnou zapnete požadovaný program sušení) a sušička se už o zbytek postará sama.
Při dodržení správného skladování vám sušené ovoce vydrží až 1 rok. Ovoce skladujte ideálně v uzavíratelných vzduchotěsných nádobách. Sáhněte po skleněných zavařovačkách. Nádobu se sušeným ovocem umístěte na chladnější místo, kde na ni nesvítí slunce – uložte ji do spíže nebo na poličku. V létě se pak nebojte sušené ovoce skladovat v lednici.
Své zásoby sušeného ovoce pak pravidelně kontrolujte, zda neplesniví – pokud najdete známky hniloby, vyhoďte celý obsah nádoby.