Děti Dětské zdraví Jsou naši nejmenší náchylní k sezónním alergiím? Jak to napravit?

Rodiče si často neuvědomují, že projevy jako výtok z nosu, vyrážka nebo podrážděný žaludek mohou signalizovat alergii. Považují je za příznaky chronického nachlazení, kojeneckého akné, citlivého žaludku, nebo je chápou jako projev osobních rysů svého dítěte a doufají, že mají bezvýznamnou příčinu.
Tyto projevy, zejména jsou-li krátkodobé, zpravidla jsou skutečně důsledkem infekce nebo přechodných onemocnění, v některých případech je však příčinou alergie.

Co je to alergie?

Alergie je reakce organismu na určitou látku. Náš imunitní systém reaguje na útočící alergen a uvolňuje histamin a další chemické látky, které zpravidla vyvolávají projevy v nose, plicích, krku, dutinách, uších, očích, na kůži nebo na žaludečním epitelu. Když tedy dítě reaguje alergicky, je to důsledek nesprávné reakce imunitního systému. Imunitní systém je naprogramován k boji s chorobami, ale někdy odpoví na neškodnou látku, jako je třeba pyl, jako by to byl útočící parazit, virus nebo bakterie. Aby jej zdolal, organismus reaguje nadměrnou produkcí ochranných proteinů, které nazýváme protilátky. Tato nadprodukce způsobuje otok a zánět tkání – například nosu. Alergická reakce vašeho dítěte se může opakovat, když je vystaveno příčině, která ji vyvolala. Tendence k alergiím je dědičná, konkrétní alergie však nejsou. Pokud jste alergická na zvířecí srst, vaše dítě může být alergik, ale jeho alergii nemusí vyvolávat srst kočky.

Kdy je dobré začít dítě sledovat z hlediska alergie?

Kojenci mohou být alergičtí na potraviny ihned po zavedení pevné stravy, avšak senzibilizace dětí na environmentální alergeny je nepravděpodobná. Důvodem je, že rozvoj citlivosti na tyto alergeny trvá kolem jednoho roku. Do doby, kdy batole dosáhne věku okolo 18 měsíců, se může projevit alergie na vnitřní i na venkovní alergeny, přičemž děti jsou méně náchylné k environmentálním alergiím než k alergiím na potraviny. Zatímco kolem 50 procent dětí s projevy astmatu vyvolávanými alergií z těchto symptomů choroby zdánlivě vyrostou, jak jim vyzrávají plíce, projevy se často objeví znovu a mohou zahrnovat svědění v nose a očích, překrvení nosní sliznice, kašel, kýchání a astma.

Co alergii způsobuje?

V určitých ročních období rostliny produkují neškodné drobné částečky nazývané pyl, které jsou zdrojem živin pro řadu organismů ekosystému. Po uvolnění je pyl přenášen větrem a svou pouť často končí v našich očích a v nosu. Když k tomu dojde, organismus může zaměnit pyl za něco škodlivého a uvolnit protilátky a histaminy, což pak může vyvolat alergickou reakci. Pokud bráváte dítě na procházku a často pozorujete výtok z nosu, svědění očí a problémy s dýcháním, vaše maličké může trpět alergií. Pylové alergie jsou však ve skutečnosti u malých dětí vzácné a zpravidla nevyvolávají žádné zjevné projevy, dokud děti nedosáhnou věku 2 až 3 let. Inhalační alergie způsobují alergizující látky, které do organismu pronikají dýchací soustavou. Nejčastěji škodí domácí roztoči, zvířecí srst a rostlinné pyly. Až donedávna inhalační alergií trpěly především starší děti, nyní stále častěji také kojenci.

Nejčastější příčiny dětských alergií jsou:

 • roztoči,
 • pyly,
 • plísně,
 • domácí zvířata,
 • švábi.

Jak u dítěte rozpoznat alergii?

Delší kýchání při ucpaném nosu nebo výtoku z nosu může signalizovat alergický zánět nosní sliznice – soubor příznaků projevujících se v nose, pokud máte alergickou reakci na něco, co vdechujete a přistane to v nosních dírkách. Až 40 procent dětí trpí alergickou rýmou. Alergie mohou být sezónní, nebo mohou útočit po celý rok (celoroční). Rostlinné pyly jsou často příčinou senné rýmy. Vnitřní látky, jako je plíseň, roztoči a srst domácích zvířat, mohou způsobovat trvalé alergie. U některých dětí alergie vyvolávají projevy astmatu – pískavý dech nebo dýchací obtíže. Dítě může mít zároveň alergii i astma a nekontrolovaná alergie může zhoršit jeho projevy.

Chraňte dítě před alergeny

U každé alergie je potřeba vyhýbat se zdroji alergie. Sledujte proto pylové mapy a nevypravujte se do míst, kde je koncentrace pylů vysoká. Pečlivě větrejte místnosti, abyste zamezili vzniku nadměrné vlhkosti (zejména v koupelně), vzdejte se koberců, závěsů a plyšáků, kočku nebo pejska věnujte do dobrých rukou. Pokud vaše dítě trpí sezónními alergiemi, snažte se držet je doma, když je koncentrace pylů ve vzduchu vysoká. Koncem léta a počátkem podzimu je hladina pylů nejvyšší ráno. Na jaře a v létě, během sezóny pylů trav, je koncentrace pylů nejvyšší k večeru. Slunečné a větrné dny mohou být pro pylové alergiky obzvláště náročné. Pokud se ve vaší rodině vyskytovaly alergie, můžete dítěti pomoci se jim vyhnout těmito způsoby:

 • Alespoň šest měsíců kojte. Z toho plynoucí výhody můžete ještě posílit, pokud se budete vyhýbat alergizujícím potravinám včetně mléka, vajec, ryb a ořechů.
 • Omezte expozici dítěte typickým alergenům tím, že pro dítě vytvoříte hypoalergenní prostředí.
 • Nedovolte doma kouření.
 • Používejte podložky na matrace a povlečení, které chrání proti roztočům.
 • Pravidelně uklízejte, abyste snížila koncentraci prachu, plísní a peří v domě.
 • Vyvarujte se používání koberců (zejména v dětském pokoji).

Antialergické léky pro děti

 U většiny dětí lze symptomy kontrolovat použitím léků a omezením kontaktu s alergenem, pokud jej známe. Přestože jsou některé léky na alergii schváleny pro použití u dětí, je třeba si uvědomit, že balení výrobku může uvádět, že je určen pro děti, nicméně to neznamená, že je určen pro děti všech věkových kategorií. Děti jsou citlivější než dospělí a některá antihistaminika mohou u nich vyvolat nežádoucí účinky, způsobovat hyperaktivitu nebo ospalost, a to již v malých dávkách. V případě použití více než jednoho léku se ujistěte, že se účinné látky neopakují, aby se v těle dítěte nekumulovaly. Různá léčiva na různé potíže mohou obsahovat stejnou účinnou složku. Podobně různé léky s různými názvy, ale na stejné onemocnění, mohou být založeny na jedné složce. Ve výsledku můžete dítěti náhodně podat příliš vysokou dávku téže látky. Pokud jsou příznaky vašeho dítěte dlouhodobé a léky je nezmírňují, kontaktujte lékaře.

Diagnostikování alergií u dětí 

K určení alergenů, na které vaše dítě reaguje, provedou zdravotníci test, při němž se pod kůži (obvykle na ruce) vstřikují malá množství potenciálních alergenů. Stejné alergeny lze použít k tzv. desenzitizaci, během níž se dávka postupně zvyšuje a tělo si díky tomu vytváří imunitu. Výtažky z alergenů se vyrábějí z přírodních látek, jako je pyl, hmyzí jed, zvířecí srst a potraviny. Takto vypadá postup pediatra při určování diagnózy alergie u kojenců a dětí:

 • rozhovor, otázky týkající se symptomů u dítěte a alergií v rodinné anamnéze,
 • fyzické vyšetření malého pacienta,
 • kožní testy (obvykle se provádějí u starších dětí),
 • vyšetření krve (častěji u kojenců a malých dětí),
 • odstranění určitých složek ze stravy, aby se ověřily potravinové alergie.

Po zjištění příčiny alergie vypracuje pediatr nebo alergolog společně s rodiči plán pomoci dítěti, přičemž nejdůležitější jsou tipy ohledně toho, jak se vyhnout alergenům, a léčení symptomů.

Zdroje: parents.com, fda.gov, everydayhealth.com, poradnikzdrowie.pl

Vytisknout stránku
Sdílet článek