Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Zmrzlina je zmrzlá pochoutka vyrobená většinou z mléka, smetany a cukru. Přidávají se také příchutě a další věci, jako jsou ořechy, čokoláda nebo ovoce. Je to tradiční dezert, který je prověřen časem. Dávat ale zmrzlinu dětem je velmi diskutabilní téma. Přečtěte si proč.
Kdy mohou děti jíst zmrzlinu?
Zmrzlina je mléčný výrobek. Do 1 roku se dětem nedoporučuje dávat plnotučné mléko. Zmrzlina je téměř vždy vyrobena ze smetany a plnotučného mléka. Oboje je pasterizováno, aby se odstranily bakterie, ale u dítěte se může vyvinout citlivost na mléko nebo jiné přísady.
Dětem kolem 1 roku věku můžete jednou za čas dopřát alespoň kornoutek od zmrzliny. Starším dětem - obecně se doporučuje kolem věku 3 let - můžete dát ochutnat přímo zmrzlinu. Vše závisí samozřejmě na vašem zvážení.
U zmrzlin také hrozí nebezpečí salmonelózy - infekční průjmové onemocnění. Kontaminace bakterií salmonely hrozí právě u mléčných výrobků, ze kterých je zmrzlina vyrobena. Proto u této pochoutky dobře vybírejte, kde ji koupíte. Nejbezpečnější je pořídit dětem nanuka z obchodu. U těchto výrobků je alespoň kontrolováno složení, v případě pouličních prodejců zmrzlin - kopečková a točená zmrzlina - nikdy nevíte, jak byly tyto zmrzliny vyrobeny.
“Zmrzlina se obvykle vyrábí z mléka, smetany, ovoce. Tyto rychle se kazící látky jsou výrobním procesem upraveny a proces rozkladu je zastaven sušením, chemickým působením a mražením, které rozklad pozastaví do doby, než zmrzlinu rozpustíme v ústech. Ve střevech pak nastává hnilobný proces. Toxické odpady jsou vylučovány v ledvinách a játrech a při větším zatížení i sliznicemi, např. nosu, což může mít vliv na tzv. letní rýmy. Ve zmrzlině zkrátka naše tělo může obdržet pěknou porci nežádoucích látek a z výživového hlediska jde o bezcennou, tělo zatěžující potravinu,” píše MUDr. Judita Hofhanzlová.
Jak dítě seznámit se zmrzlinou
Zdravější varianty
Pokud dítěti zmrzlina chutná, můžete mu ji dopřát v lehčích a méně škodlivých alternativách:
Uděláte z jakéhokoliv ovoce, které rozmixujete, osladíte například medem a přidáte vodu, abyste dosáhli vhodné konzistence. Pak směs zmrazte, až bude zmražená, opět ji vyndejte a promixujte a takto to zopakujte alespoň 3krát. Výsledek pak bude lahodnější.
Dřeň z rybízu a se smetanou. Pro děti můžete udělat i variantu bez smetany.
Výborným základem je klasická citronáda, kterou nalijete do formiček na zmrzlinu a můžete do ní přidat libovolné ovoce pro zajímavější chuť. Pak stačí jen zamrazit a osvěžující pochoutka je na světě.
Recept na domácí citronádu s mátou
Mražené jogurty jsou v poslední době velmi oblíbené. Vy si tuhle zmrzlinu můžete vyrobit doma během chvíle. Stačí vám obyčejný bílý jogurt, do kterého přidáte rozmixované ovoce a pro sladkou chuť med. Pro lepší konzistenci opět platí pravidlo 3krát zmrazit a promixovat.
Recept na domácí zmrzlinu
Zkuste si vyrobit zmrzlinu přímo doma, ať máte kontrolu nad ingrediencemi. Tato zmrzlina neobsahuje mléčné výrobky, chrání jemný dětský trávicí systém a oslazena je pouze ovocem. Obsahuje také zdravé oleje, které dítě potřebuje pro vývoj.
Suroviny:
Postup:
Vezměte všechny přísady a rozmixujte je v mixéru. Směs pak zmrazte asi hodinu, vyjměte z mrazničky a dobře promíchejte a pak umístěte zpět do mrazničky. Pokračujte v tomto procesu, dokud nedosáhnete konzistence, která se vám bude líbit.
Pamatujte, že jahody mohou být alergenem. Pokud vaše dítě ještě jahody nikdy neochutnalo, můžete je nahradit jiným měkkým ovocem - například mangem. Případně jen banánová verze bude taky velmi chutná.
Další výborné recepty na domácí zmrzliny plné chutí
Zdroj: momjunction.com, beingtheparent.com, newkidscenter.com, naseinfo.cz, evabalusova.cz