Zdravý životní styl Moderní a fit strava Kouzelné hrozny: Víno a rozinky vám okoření vztah

Hrozny, to je víc než jen víno nebo sladké bobule na zobání. Obsahují silný antioxidant resveratrol proti trombóze, pomáhají při rakovině prsu, dodávají energii a zároveň uklidňují, zahání hlad. Tři hroznové dny vás bez hladu a nutkání na sladké odlehčí o dvě kila. Hroznové slupky zpevní cévy, olej rozjasní pleť a když si večer dáte s partnerem hrst rozinek, případně ještě se sklenkou vína, je dost možné, že půjdete spát později než obvykle.

Víno: Historie pěstování hroznů

Révu znali už Egypťané a stejně jako my z něj vyráběli víno. Byl to nápoj pro bohy, a tedy i pro faraony. Vlastně pouze pro ně. Jako dar bohů si víno ctili i Řekové, kteří ho ředili vodou. Za rozšíření révy do zbytku Evropy, ale i do Afriky, vděčíme dobyvačným Římanům, kteří tam, kde to bylo vhodné, zakládali vinice. Odkud přesně hrozny pocházejí, není známo. Předpokládá se, že z okolí Kavkazu a Gruzie.

Jak dlouho vydrží víno otevřené a s čím ho podávat? 

S pěstováním révy si nechte poradit

Réva vinná, na které hrozny dozrávají, je liánovitá rostlina, která může dorůst až do patnácti metrů a urodit až 40 střapců s přibližně sedmdesáti bobulemi. Tvarově rozličné střapce hroznů mají od 10 do 30 cm, váhu i přes kilo a jejich bobule jsou podle odrůdy kulaté, oválné a velké 1 až 2,5 cm. Slupka je aromatická, barevná, v době zrání vosková. V dužině jsou zpravidla dvě semena, ale jsou i odrůdy bez zrníček, které se využívají k sušení a výrobě rozinek. Chuť hroznů určuje odrůda, ale také oblast pěstování a počasí v daném roce.

Réva má ráda teplé povětrnostní podmínky, ale při vhodné půdě se jí daří i v chladnějších oblastech. Vinná réva má ráda lehčí humusové půdy s kyselým až neutrálním pH. Hrozny potřebují pro dozrání dostatek slunce, proto révu vysazujte na jižní a jihozápadní svahy, chráněné před severním větrem a prudkým mrazem. Révu vysazujte na jaře nebo na podzim dostatečně hluboko. V řadě zachovejte rozestupy 1–1,2 metru, mezi řadami 2–2,5 metru. Rostlinu namočte před sázením na 8 hodin do vody a pak sázejte do hluboké jámy, dospod přihoďte trochu hnoje. Révu zasaďte tak hluboko, aby trčelo pouze 5 cm nad místem očkování, zem dobře přitlačte k rostlině. Na podzim vyčuhující část chraňte před mrazy vrstvou zeminy nebo pilin. Na jaře tento výhonek zkraťte na 2–3 očka.

Réva potřebuje oporu. Roční rostlině stačí klacek, starší, rozvětvená už potřebuje konstrukci. Révu během vegetačního období plejte, postřikujte fungicidy proti houbovitým onemocněním a přihnojujte. Pokud jste do půdy při výsadbě zaorali chlévský hnůj, první dva roky hnojit nemusíte. Před příchodem zimy navrstvěte na dřevěnou část asi 30 cm zeminy, aby réva nezmrzla.

Zavlažování réva nepotřebuje. Aby réva dobře rostla a rodila, je třeba ji pravidelně řezat. Jiným způsobem se řeže mladá réva a jinak starší. Pokud s tím nemáte zkušenosti, nechte si poradit od zkušených vinařů. Experiment na vlastním révě by vás mohl stát pěkných pár kilo hroznů, o které byste špatným řezem mohli přijít.

V dostatečně hluboké nádobě dopěstujete určité odrůdy hroznů i na balkoně.

Nemoci a škůdci révy: Nejhorší jsou ptáci

Teplé a vlhké počasí během vegetace podporuje vznik houbového onemocnění padlí. Ve vlhkých oblastech může bobule hroznů poškodit i plíseň šedá. V teplejších oblastech původní druhy révy ohrožuje i fyloxéra. V suchém období jsou zas nepříjemnými návštěvníky roztoči, kteří řádí na listech. Významnými škůdci dozrálé sklizně hroznů jsou špačci a drozdi. Proti nim hrozny ochráníte ochrannou sítí.

Hroznové víno a jeho druhy

Laicky rozeznáváme bílé hrozny, červené, růžové, tmavé, modré, sladké, kyselé, možná ještě voňavé. Přitom existuje přes 60 druhů hroznů a 8 tisíc odrůd.

Podle použití se odrůdy hroznů dělí na moštové, stolní a podnožové. Moštové odrůdy mají zpravidla menší, aromatické bobule s vysokým obsahem cukru a jsou relativně dobře odolné vůči houbovým chorobám a škůdcům. Dělí se na bílé, modré a moštové.

Bílé moštové odrůdy jsou například Devín, Ryzlink bílý a vlašský, Veltlínské červené, Veltlínské zelené, Tramín červený, Rulandské šedé a bílé, Muškát, Müller-Thurgau či Sauvignon blanc.

Z modrých moštových odrůd vám mohou být známé Alibernet, Dunaj, Frankovka, Merlot, Portugalské modré, Zweigeltrebe, Cabarnet sauvignon, Svatovavřinecké.

Stolní odrůdy přilákají pozornost velkými střapci velkých bobulí s pevnou dužinou. Oblíbené jsou zejména aromatické muškátové odrůdy.

Podnožové odrůdy révy jsou odolné, přizpůsobivé, a proto se používají jako podnože pro sazenice jiných druhů révy. Proto kvalita jejich bobulí není tak důležitá.

Věděli jste, že ...

... barva vína závisí na odrůdě hroznů a způsobu zpracování? Z červených hroznů může být bílé víno, naopak však ne.

Léčivé účinky hroznového vína?

Jste hladoví a do oběda daleko? Nebo vás popadla náhlá chuť na sladké? Čeká vás náročná zkouška, prezentace? Dříve, než sáhnete po rychlém občerstvení nebo čokoládové tyčince, zkuste hroznové víno. Rychle zaženou hlad, chuť na sladké, únavu a zmírní stres. To vše díky vysokému obsahu cukru, který tělo dokáže rychle rozložit a dlouho využívat.

Bobule hroznů obsahují až 80 % vody a až 25 % cukru. Ve sto gramech hroznů je průměrně:

 • 69 kalorií
 • 8 g sacharidů,
 • 0,3–1,2 g kyselin
 • 1–3 g tříslovin
 • 1 g vlákniny

Hrozny obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C, provitamín A, železo, draslík, křemík, kyselinu jablečnou a vinnou. S takovým složením hrozny obecně:

 • zlepšují trávení
 • působí proti zácpě
 • podporují činnost střev
 • uklidňují žaludek
 • čistí ledviny a močové cesty
 • zpevňují pokožku, vlasy a nehty
 • pomáhají při astmatu a kašli
 • povzbuzují imunitní systém
 • snižují tvorbu "špatného" LDL cholesterolu a zvyšují tvorbu "dobrého" HDL cholesterolu
 • preventivně působí proti cukrovce
 • zpomalují růst nádorů

Jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění, očních onemocnění a rakoviny prsu si dopřejte červené a modré hrozny. Pokud chcete udělat dobře trávicímu traktu, pročistit se a hubnout, či máte anémii, dopřejte si světlé odrůdy hroznů.

S tmavým hrozném opatrně, pokud máte migrény a anémii!

Může spustit záchvat migrény a snížit hladinu železa v krvi.

Nevyhýbejte se ani jedení slupek a jadérek! Právě ve slupce se nachází silný antioxidant resveratrol, který zlepšuje stav cév a preventivně působí proti trombóze. V jadérkách jsou třísloviny a kvalitní tuk, ze kterého se vyrábí hroznový olej. A ten je vynikajícím prostředkem pro udržení zdravé pleti, léčbu jizev a popálenin.

Hroznové víno výborně doplní grilovaný hermelín a salát s rukolou 

5 tipů, abyste si hrozny užili naplno

 1. Při kupování si hroznové víno dobře prohlédněte. Mělo by být bez nahnilých a plesnivých bobulí. Při protřepání by z hroznu mělo vypadnout co nejméně bobulek. Nakonec k hroznům přivoňte. Neměly by být cítit hnilobou, zatuchlinou ani ničím nepříjemným.
 2. Hrozny myjte těsně před tím, než je budete jíst. Ponořte je na pár minut do vody, aby se uvolnily nečistoty zevnitř hroznu a pak je dobře opláchněte tekoucí vodou.
 3. Hrozny skladujte v chladničce. Neporušené bobule vydrží 5 dní až týden.
 4. Pokud si chcete vychutnat chuť hroznů a neriskovat trávicí problémy, jezte hrozny pokojové teploty.
 5. Dvě hodiny před a dvě po hrozně se vyhněte:
 • mléce
 • alkoholu
 • bublinkovým nápojům

Tyto kombinace by váš trávicí trakt asi nezvládl. Podobný projímavý účinek má i snědení velkého množství hroznů najednou.

Nejen v létě oceníte výborný ovocný salát s hroznovým vínem

Hubnutí s hroznem je příjemné

Při dietě je hroznové víno vhodné, myslete však na vysoký obsah cukru. Právě díky němu je výborným prostředkem na čistící dny. Dopřejte svému tělu odlehčení v podobě tří hroznových dní, během kterých sníte každé dvě hodiny čtvrt kila bobulek. Nepřekročte však dvě kila denně. Prakticky každou chvíli tak budete něco jíst, nebudete hladoví a budete mít dostatek energie. Navíc vás nebude honit mlsná.

Mám cukrovku. Mohu jíst hrozny?

Diabetici kvůli nedostatku inzulínu nedokážou využívat cukry a jiné sacharidy ze stravy. Hrozny patří mezi potraviny, které diabetici jíst mohou. Ideálně dopoledne jedno hroznové víno. V každém případě, pokud máte cukrovku, nejprve se poraďte s lékařem, který vám vysvětlí, kdy a kolik hroznů můžete jíst.

Můžete jíst hroznové víno v těhotenství a při kojení?

Tak jako u ostatních druhů ovoce a zeleniny i při hroznovém vínu se budoucí a kojící maminky ptají, zda je možné jíst hrozny v těhotenství a během kojení. Hrozny obsahují hořčík, který zmírňuje křeče. Má dostatek vlákniny a působí proti zácpě. Zlepšují imunitu. Neutralizují bakterie v ústní dutině, čímž přispívají k ochraně zubů proti zubnímu kazu. Polyfenoly v hroznech chrání srdce. Resveratrol posiluje cévy. Minerály působí na nervovou soustavu. Takže odpověď pro maminky zní: Ano, během těhotenství a kojení můžete jíst hrozny. Abyste eliminovaly případné nežádoucí účinky, jezte pouze dužinu.

Tip proti ranní nevolnosti: Vypijte ráno nalačno šťávu z bílých hroznů

zředěnou trochou vody. Dodá vám ztracené minerály i energii.

Zároveň je ale nutné zmínit, abyste to s hroznovým vínem nepřeháněly. Příliš mnoho resveratrolu může působit toxicky, příliš mnoho hroznů vám může způsobit průjem. Hroznu se během těhotenství vyhýbejte, pokud máte cukrovku, obezitu a zažívací potíže.

Během těhotenství a kojení se doporučuje jíst hrozny bez slupky a jadérek.

Hroznová jadérka jsou také zdravá, pozor na žlučník

Jadérka z hroznů jsou na tom podobně jako melounová jadérka. Jsou nedoceněná a mnohdy končí v popelnici, nebo si raději koupíte hrozny bez semínek. Přitom se z hroznových jadérek vyrábí drahý olej, plný cenných látek pro zdraví!

Hroznová semínka přispívají ke zdraví celého těla tím, že posilují imunitní systém. Snižují hladinu "špatného" cholesterolu v krvi. Určitě byste je měli chroupat, pokud jste alergici. Látky v jadérkách hroznů tlumí vyplavování histaminu a tím zmírňují alergické reakce. V hroznových jadérkách je také množství kolagenu, který prospívá pleti, zpevňuje ji a rozzařuje.

Ale pokud máte problémy se žlučníkem, sáhněte raději po hroznovém oleji nebo prášku z hroznových jadérek. Drobná semínka by mohla vyvolat bolestivý žlučníkový záchvat.

Rozinky potěší zejména pány

Na výrobu sušených rozinek se využívají bezsemínkové druhy hroznů. Rozinky  jsou stejně zdravé jako "syrové" hrozny a jsou vynikající náhradou bonbónů, sušenek či jiných sladkostí, protože cukr v nich je koncentrovaný a jsou tedy sladší. Na rozdíl od sladkostí však obsahují kyselinu oleanolová, která chrání ústní dutinu před rychlým množením bakterií a tím i zuby před zubním kazem a dásně před záněty.
Kouzelné hrozny: Víno a rozinky vám okoření vztah

Pár rozinek půl hodiny před spaním vám pomůže usnout a dodá vám energii během dne.

Aminokyselina arginin v sušených rozinkách povzbuzuje libido. Pokud vám chybí chuť na sex, nebo pány trápí erektilní dysfunkce, hrst rozinek stojí za zkoušku. Pozitivní účinky rozinek vyvažuje vyšší obsah cukru. Proto s nimi opatrně, abyste za zdravý úsměv a kvalitní sexuální život nezaplatili kily navíc.

Sušené rozinky sultánky jsou sladší a větší.

Hroznový olej se uplatní v kuchyni i koupelně

Hroznový olej zatím v našich kuchyních nezdomácněl. Olej se získává z jadérek hroznů, lisovaných za studena. Jeho chuť připomíná trochu oříšky s hroznovým podtónem. Vydrží teplotu až 252 °C, a proto je vhodný i na vaření, ale výborně se hodí do studené kuchyně. Hroznový olej ve studené kuchyni hrdě zastoupí i takový oblíbený olivový olej.

Větší oblibě se hroznový olej těší v kosmetice. Obsahuje totiž stahující látky, které zužují mazové žlázy, a přitom je neucpávají. Hroznový olej je lehký, na pokožce nezanechává mastný film a je vhodný i na masáže. Hroznový olej dopřejte své pokožce, pokud máte:

 • mastnou, pórovitou pleť
 • zralou pleť
 • unavenou pleť
 • ekzémy
 • psoriázu
 • popáleniny
 • jizvy

Účinky hroznového oleje se projeví i na vlasech. Před umytím vmasírujte hroznový olej do pokožky a rozčešte do délky a nechte půl hodiny působit. Potom umyjte jako obvykle. Pár kapek hroznového oleje můžete vetřít do suchých konečků vlasů, nebudou se třepit.

Recepty s hroznovým vínem

Hrozny je vděčné ovoce nejen pro přímou konzumaci. Široké uplatnění najde i v kuchyni. Hodí se do salátů, vařeného či pečeného jídla. Z hroznů se dělají šťávy, kompoty, džemy, ochutí nádivky v koláčích.

Jak zpracovat hroznové víno? 7 chutnými způsoby! 


Vytisknout stránku
Sdílet článek