Zdravý životní styl Relax Lehčí praní a žehlení: Košili vyžehlíte do minuty!

Když je řeč o praní a žehlení, proběhne mnoha ženám mráz po zádech. Ve světě automatických praček, voňavých čistících prostředků a výkonných žehliček s automaticky nastavitelnou teplotou už však nemusíme zoufat! Stačí jen znát ty správné postupy, jak si vše trochu zjednodušit a zábava se může začít.

První pomoc při čištění skvrn

Ani ti nejšikovnější z nás se občas nevyhnou skvrně od červeného vína či kávy či kečupu na oblíbené košili. Důležité je vědět, jak na to:

1. Předejděte „propojení“
Pokud k sobě barvivo a látka přilnou pevnou chemickou vazbou, stane se skvrna skutečně trvalou. Proto se tomu snažte předejít co nejrychlejším vyčištěním.

2. Ošetřete skvrny okamžitě pomocí vody
Každá skvrna si vyžaduje jinou péči. Nic však nepokazíte, pokud znečištění vždy promyjete čistou vodou.

3. Vyhněte se tlaku
Jakékoliv rozpouštědla aplikujte po kapkách a nechte je raději vsáknout do tkaniny než abyste je drhli a skvrny tak rozmazali.

Osvědčené tipy na odstranění skvrn od jídla

Praní jemného prádla

Jemné prádlo si vyžaduje tu nejjemnější péči. Ideálně jej čistíme pouze ručním praním ve vlažné vodě s mýdlem bez enzymů a bez následného ždímání. Pokud perete v pračce, uzavřete prádlo předem do bavlněného pytlíku či povlaku na polštář, ať se zbytečně neprodírá a nemění se jeho struktura. Používejte spíše kratší programy do teploty 30 stupňů, program na jemné prádlo nebo „ruční“ praní. Vyhněte se také jeho sušení v sušičce prádla.

Praní hedvábí

Při hedvábných věcech se nejdříve ujistěte, zda je vaše prádlo pratelné v pračce. Pokud ne, nechte čištění na svou čistírnu. Jinak hedvábí pereme na nízké teplotě s použitím nebiologického čistícího prostředku na vlnu a hedvábí. Vysušíme položením a narovnáním na suchý a čistý ručník. 

Tip: Výběr vhodného pracího prostředku představuje polovinu úspěchu. V Tescu si určitě vyberete.

Praní ručníků a ložního prádla

Ručníky a povlečení pereme díky intenzivnímu používání častěji a také na vyšších teplotách, abychom se zbavili bakterii či případných plísní. Postačí pro ně 40-stupňový program, ale 60-stupňová teplota vody lépe zabojuje s nahromaděnými mikroorganismy.

Lehčí praní a žehlení: Košili vyžehlíte do minuty!

Na co všechno při úklidu domácnosti pamatovat? Najděte si systém a všechno půjde jako po másle!

Vyžehlete košili do jedné minuty!

Nejdůležitější je důkladná příprava. Pořiďte si těžší žehličku s naparováním a ostřejší špičkou. Nalijte do ní dostatek vody a nebojte se zapnout nejvyšší teplotu pro bavlnu s hojným uvolňováním páry. Košili postupně žehlíme po čtyřech krocích:

1. Přední díl košile
Košili žehlete rozepnutou, každý díl zvlášť. Přední díl žehlete jako první.

2. Rukávy
Manžety rukávů žehlíme rozepnuté, aby nevznikali puky.

3. Zadní strana košile
Nejjednodušší část postupně posouvejte po prkně a projděte žehličkou asi třikrát.

4. Vrch košile a límec
Přijdou na řadu jako poslední, prožehlete je opakovaně. 

Správná teplota žehlení je alfa a omega

Podceňovat visačky a štítky na oblečení se nevyplácí ani co se týče žehlení. Příliš vysoká teplota škodí mnoha tkaninám a ničí jejich funkčnost. Studená žehlička však některé materiály jednoduše nevyžehlí nebo dostatečně neodstraní bakterie. Mnoho žehliček na trhu dnes dokáže eliminovat nutnost třídit prádlo tím, že automaticky nastavuje teplotu žehlení podle tkaniny.

Vodní kámen ničí přístroje i prádlo

Pečujte o svou pračku a nepodceňujte ani vodní kámen! Měli byste ji pravidelně odvápňovat a také hloubkově čistit pomocí těch správných čistících prostředků. Nahromaděné usazeniny totiž začnou po čase nepříjemně zapáchat a mohou také ušpinit vaše prádlo!

Zdroje: persil.com, cleanipedia.com, textileaffairs.com 

Vytisknout stránku
Sdílet článek