Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Nabízí nám nekonečné možnosti, jak si bylinkami a jedlými květy zpestřit jídelníček, dochutit jídlo a v neposlední řadě udělat něco pro svoje zdraví. Příroda je lékárna, která má otevřeno pro všechny a za to, co nabízí, nepožaduje peníze, jen trochu úcty a péče.
LETNÍ JEDLÉ KVĚTY
Bez černý
Využijete z něj květ. Je to neuvěřitelně komplexní rostlinka, která obsahuje vitamín C, A a mnoho dalších vitamínů B (B1, B2...). Na začátku léta voňavě kvete a květy se později změní v trsy lesklých černých bobulek.
Heřmánek pravý
Heřmánkový čaj se po generace využívá jako prostředek na zklidnění nervů, odvar z něj nám slouží při napařování a čištění ran. Nyní je heřmánek v kuchyni hitem, protože se začaly ke konzumaci využívat i jeho květy. Sluníčkově žlutý střed chutná po jablkách.
Potočnice lékařská
Má bílé, ve svazcích rostoucí květy. Kvete od dubna do září a najdete ji v blízkosti potoků a řek. Květy jsou jedlé a mají lehce hořkou, někdy až oříškovou chuť. Výborné jsou v salátech.
Květy pažitky a česneku
Kvetou od května do srpna a kromě včel si na nich můžou pochutnat i lidé. Jsou zabarvené do fialova a hodí se coby voňavá ingredience do polévek, rizota a těstovin.
UPOZORNĚNÍ:
Bylinky by se neměly užívat v nadměrném množství a dlouhodobě. Více informací hledejte v kvalitním herbáři.
Rozmarýna lékařská
Zajímavě vypadá, krásně voní a je oblíbená jako okrasná rostlina. V jižní Evropě a ve Středomoří se používá jako koření, a dokonce i jako lék. Zvyšuje koncentraci a bdělost, stimuluje mozek, dodává energii a posiluje krevní oběh. Má močopudné účinky, takže je významnou léčivou bylinkou při problémech s močovými cestami. Kvete modrofialovými kvítky – v létě i na podzim.
Bazalka
Silně aromatická bylinka, v italské kuchyni jedna z nejoblíbenějších. Obsahuje množství esenciálních olejů, vitamíny A i C. Zabírá při nadýmání a zácpě, výborně čistí střeva. V zahradách se pěstuje jako jednoletá rostlinka a poroste vám i doma v květináči. Miluje světlo, sluníčko, teplo a dostatek vláhy.
Šalvěj lékařská
Dá se použít i jako koření, mnohem častěji však nachází uplatnění v léčitelství. Díky látkám, které obsahuje, je vhodná pro lepší fungování dýchacích cest, zvyšuje přirozenou a celkovou obranyschopnost organis-
mu. Pomáhá při nachlazení, chřipce i astmatu. Zmírňuje nadměrné pocení a ženám pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v přechodu. Protože dokáže hojit kůži, používá se i na obklady. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Listy se sbírají těsně před kvetením, od května až do července.
Máta peprná
Širokospektrální bylinka s bohatým využitím. Už naše babičky ji používaly při bolestech v krku a nachlazení, potom při průjmech, kolikách a bolestivé menstruaci, bolesti hlavy i migréně. Pro vnější použití se hodí ve formě odvaru na vyrážky a podrážděnou a zarudlou kůži. Vypěstovat si ji můžete i doma na zahrádce nebo v květináči. Kvete od června do září.
Tymián
Výborný proti bronchitidě, na zánět v krku i na průdušky, rozpouští hleny, zklidňuje hrtan a hlasivky. Osvěžuje dech, proto je neoddělitelnou složkou ústních vod. Používá se i v kuchyni jako dochucovadlo na maso, drůbež i ryby, případně na ovonění nápojů. Z této rostlinky využijete listy i květy a najdete ji v plné kráse od května do září.
Bylinky a zahradní i lesní rostlinky můžete použít na milión různých způsobů. Přinášíme vám několik šikovných nápadů, jak na to.
Tipy, jak bylinky zpracovat:
Jarní závitky s jedlými květy
Doba přípravy: 40 min.
Počet porcí: 6 (12 kusů)
Omáčka:
Bazalkový sirup
Doba přípravy: 45 min.
Počet porcí: 10