Děti Batole Nejlepší tipy, jak si poradit s vybíravým jedlíkem

Především se nebojte – možná se vám už zajídají rady, že je to jen dočasné, ale dobrou zprávou je, že to tak nejspíš bude. Většina dětí si projde nějakým stádiem vybíravosti v jídle a s tím, jak si batole začíná prosazovat rostoucí smysl pro nezávislost, se doba jídla může stát bitevním polem. Když už jste se tam ale ocitli, můžete přemýšlet, jestli to někdy skončí…

Strach ze všeho nového – neofobie – je u batolat velice častý, ale obvykle časem odezní. Podle vyjádření nemocnice Great Ormond Street Hospital lze až třetinu dětí ve věku od dvou let popsat jako vybíravé v jídle. Jedním z důvodů je, že na konci prvního roku se zpomaluje tempo růstu a jejich apetit klesá, proto mohou být skutečně méně hladové. Místo abyste se cítili frustrovaní, existují určité triky, které můžete uplatnit a zajistit tak, aby měly vyváženou stravu.

Zkoušejte to pořád dokola

Někdy dítě potřebuje až 10 pokusů, než akceptuje nové jídlo, a proto se nevzdávejte. Pokud odmítá mrkev, zkuste to znovu za několik týdnů a poté zase o několik týdnů později.

Buďte optimističtí

Přestože je frustrující, když vaše maličké nechce jíst, snažte se to nedávat najevo – zůstaňte nadšení tím, co předkládáte, a pochvalte dítě za každé malé snědené sousto.

Jezte společně

Kdykoli je to možné, jezte společně s dítětem a jezte totéž – dítě si bere vzor svého chování u dospělých, a tak pokud jíte porci brokolice, je pravděpodobnější, že to samo zkusí.

Zapojte je

Nechte dítě pomáhat s přípravou jídla nebo s prostíráním stolu. Když dítěti dáte úkol, pomůžete mu cítit se součástí procesu, a to je může povzbudit ke snězení výsledku. Může to být něco úplně jednoduchého, třeba skládání přísad na pizzu nebo rozbití vejce do mísy.

Obsluhujte se sami

Nedávejte jídlo na talíře a zkuste je servírovat ve velkých nádobách doprostřed stolu, aby se každý mohl obsloužit.

Podávejte malé porce

Pamatujte, že batolata mají stále malý žaludek, a malé porce jsou tedy nejlepší. Vždy jim můžete přidat, pokud zvládnou celou porci dojíst.

Variace na dané téma

Pokud je dítě fanouškem nějaké potraviny, zkoušejte na tom stavět. Pokud například miluje brambory, vyzkoušejte rozmačkané brambory a přidejte trochu květáku a brokolice nebo brambor pečený ve slupce se sýrem tuňákem.

Nová jídla

Nové jídlo nepodávejte samostatně. Raději je nabídněte s něčím známým, aby dítě neodradily věci, které nepoznává.

Měňte stav

Pokud váš drobeček nechce jíst vařenou zeleninu, zkuste ji nabídnout syrovou – možná se mu bude líbit namáčení syrové mrkvové tyčinky do hummusu  nebo zkusí čerstvé a šťavnaté cherry rajčátko.

Buďte rafinovaní

Pokud nesní žádnou zeleninu, syrovou ani vařenou, můžete ji zkusit propašovat do omáčky na těstoviny  nebo do dušeného masa. Zeleninu rozmašírujte tak, aby ani nejbystřejší oko nedokázalo zpozorovat pohoršující přítomnost mrkvičky či cukety.

Zkuste to pojmout zábavně

Pokuste se udělat z jídla chvilky, na které se dítě těší. Ať už to znamená napichování ovoce na špejli a vytvoření „ovocného kebabu“ nebo pokusy odvést pozornost hrou, vždy jde o změnu vnímání jídla na něco, co je spíše legrační než strašidelné.

Rutina

Pokuste se zachovávat tři pevně dané denní doby jídla se zdravou svačinkou uprostřed dopoledne a odpoledne. Nečekejte, že budou chtít jíst, pokud jsou příliš hladové nebo unavené.

Zůstaňte neutrální

Pokud dítě odmítá jíst, snažte se nereagovat a nenuťte je do jídla. Pokud mu vždy vynadáte, když nejí, bude se snažit vyvádět, aby si vynutilo pozornost. Místo toho prostě odneste talíř. Může se rozhodnout, že to sní, o 20 minut později, jakmile bude vědět, že nezíská pozornost, o kterou usilovalo.

Zachovejte si nadhled

Netrapte se obavami, že vaše batole odmítlo oběd. Podívejte se, co snědlo během týdne – některé dny jsou horší než jiné a v celku se to většinou vyrovná.

Zdroj: gosh.nhs.uk

Vytisknout stránku
Sdílet článek