Zdravý životní styl Moderní a fit strava Nemocným neservírovat! Vyhněte se těmto jídlům

Říká se, že když vás nemoc vyřadí z provozu, je to znamení. Že je potřeba zastavit, zpomalit, popřemýšlet nad životem, který vedete. Ale protože jste dámy zaměstnané – prací, dětmi nebo zálibami, nechcete se zastavovat na dlouho. A když už musíte ležet v posteli nebo bojovat s nějakými zdravotními nepříjemnostmi, potřebujete si co nejrychleji pomoct. Například i znalostí toho, co byste neměli jíst v období, kdy je váš organismus oslabený.

Chřipka

Pokud vás schvátila chřipka, určitě víte, že se máte dopovat citrusy ,čajem , medem  nebo vývarem.

Pokud se jí ale chcete zbavit co nejdříve, zkuste se dočasně vyhnout těmto okruhům potravin. V prvním případě alkoholu, který zatěžuje zdravý organismus, natož ten oslabený nemocí. Odpusťte si i mléčné výrobky, které zahleňují. Ruce pryč od smažených, sladkých a příliš pikantních jídel. Ty byste sice z jídelníčku mohli vyřadit úplně, ale alespoň během nemoci po nich sahat skutečně nemusíte. Oslabený organismus nepotřebuje kromě virů bojovat i s dráždivým a těžkým jídlem.

Průjem

Průjem vás doslova přiková k toaletě. A zatím co tak lítáte mezi pokojem a WC, vaše tělo je celkově oslabené, bojíte se do úst vložit cokoliv. A máte na to i pádný důvod. Kromě evergreenů jako je mrkev , rýže , banány , suchary a slané tyčinky, kterými se třeba zásobit, totiž existuje celá řada jídel, která je potřeba nekompromisně vyloučit.

Patří sem tučná a smažená jídla, kynuté pečivo, zelenina jako zelí, květák, kedlubna, paprika, cibule a všechny druhy luštěnin. Připočítejte k tomu i kyselé ovoce, tučná masa, uzeniny, alkohol, kofein a kávu.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je mimořádně nepříjemná věc, kterou trpí čím dál více lidí. Pokud se i vy motáte v bludném kruhu kyseliny, která se vám vrací nazpět s takovou razancí, že ji musíte ihned zahnat léky – antacidy, vězte, že existují i méně invazivní řešení. Konzumujte denně co nejvíce potravin s vysokým obsahem vlákniny, hlavně zeleniny a ovoce.

Do jídelníčku zařaďte i koření jako zázvor, kurkumu a skořici. A vyhýbejte se především mastným jídlům, velkým porcím, rychlému občerstvení, kofeinu, čokoládě. Taktéž pozor na alkohol – obzvlášť pivo a víno.

Když berete antibiotika

V případě, že jste se antibiotikům nevyhnuli, šetřete svoje tělo a dopujte se vývary, polévkami a lehkým jídlem. Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili!

Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii. V každém případě si před tím, než začnete užívat antibiotika nebo jakýkoliv jiný lék, přečtěte příbalový leták a dodržujte pokyny na něm uvedené.

Všeobecné pravidla

Při nevolnosti či nemoci platí:

  • Vyhněte se úplně – alkoholu
  • Omezte – uzeniny, smažená jídla, mastná jídla, luštěniny, mléčné výrobky
  • Jezte víc – masové a zeleninové vývary a polévky, rýži, jablka, banány, mrkev, brambory, bílé maso  na přírodní způsob nebo na páře


Vytisknout stránku
Sdílet článek