Zdravý životní styl Fitness Odvážíte se zvážit? Zásady správného vážení

V honbě za štíhlou postavou se občas až moc soustředíme na to magické číslo, které se ukáže na váze. Pokud na ni s nadějí stoupáte každý den a ta potvora skáču nahoru a dolů, umí to pořádně pokazit náladu. Neberete argumenty odborníků o tom, že číslo není všechno a že je rozdíl mezi tukem a svalem? Potřebujete jednoduše vidět, jak se číslo snižuje? Když se vám podaří dodržet vyvážený jídelníček, pravidelně cvičit a kvalitně relaxovat, uvidíte, že vás číslo na váze potěší.

Zásady správného vážení se

* Ověřte si přesnost váhy. Položte na ni kilo soli, cukru nebo mouky a ověřte si, jestli skutečně ukazuje jedno kilo.

* Važte se ve stejný čas. Ideálně po probuzení, na lačno a po ranní návštěvě toalety. Vyhněte se překvapení v podobě vyššího čísla ze zadržených tekutin.

* Svlékněte se. Oblečení vám může přidat i půl kila.

* Používejte tu stejnou váhu. Cizí váha může být milosrdnější, nebo nelítostnější a vás to jen zbytečně rozhodí. Navíc nebudete vědět, kolik opravdu vážíte.

* Během menstruace vážení raději vynechte. Už pár dní před ní tělo zadržuje o mnoho víc tekutin, a tak by bylo výsledné číslo vážení nepřesné.

* Po tréninku to nezkoušejte. Pro intenzivní pocení se totiž během cvičení ztrácejí tekutiny. Výsledné číslo by bylo nižší, ale následující ráno by opět poskočilo směrem nahoru.

* Není nezbytné, abyste se vážili každý den. Postačí dva- či třikrát do týdne.


Váha je jen orientační číslo

 

Pamatujte, že váha napoví, kolik vážíte, ale nevypovídá o vašem zdraví. Pokud toužíte po štíhlém těle, mějte na paměti i další parametry, které ji doplňují. Není důležité mít ideální váhu, ale mít váhu v souladu se zdravotním stavem. Pokud chcete hubnout a neriskovat zdraví, poraďte se se specialistou – s lékařem nebo výživovým poradcem.

Vytisknout stránku
Sdílet článek