Ostatní Potraviny, které nepatří do mrazáku. Máte je tam také?

Ztrácejí svou chuť ale i výživové hodnoty. Které potraviny je lepší sníst čerstvé, aby z nich tělo mělo skutečně užitek?

Jak a jaké zamarazit jídlo, aby neztratilo chuť? 

Vejce ve skořápce

Máte zásoby vajíček, které nestíháte spotřebovat? Pokud váháte, zda je zamrazit nebo ne, nedělejte to. Syrovým vajíčkům popraská skořápka, uvařená změní svou texturu a po rozmrazení jsou nepoužitelná.

Tip: Vajíčka rozklepněte a takto je můžete zamrazit.

Mléčné výrobky jsou lepší čerstvé

Většina mléčných výrobků teploty pod bodem mrazu nesnese. U mléka či jogurtů přijde po vyjmutí z mrazáku k oddělení tekutiny, měkké sýry zcela změní svou strukturu a chuťově nejsou dobré.

Jaký sýr můžete zmrazit? Zmrazit můžete tvrdé sýry a i ty ideálně v nastrouhané formě.

Zelenina a ovoce

Možná budete překvapeni, ale i část úrody z vaší zahrady se v mrazničce pouze znehodnotí. Na mrazení není vhodná syrová zelenina s vyšším obsahem vody, zůstane z ní kaše bez chutě. Brambory, ředkvičky, okurky, papriku či rajčata před zmrazením chvíli blanšírujte, tedy ponořte do horké vody. Z ovoce nejsou na mrazení vhodné jablka, melouny ani citrusové ovoce.

Med

Neexistuje důvod, pryč by med měl skončit ve vašem mrazáku. Med skladujte v dobře uzavřeném poháru při pokojové teplotě.

Káva

Trik s kávou v mrazáku již nejednou vyzkoušela každá hospodyňka. Neotevřený balíček s mletou kávou skutečně mrazivé teploty přežije, ale pouze měsíc. Otevřená káva, zmrazená a následně rozmrazená už nebude chutnat jako káva.

Omáčky

Omáčky, které prošly varem a nestihli jste je sníst, do mrazáku v nutném případě dejte. Nepatří sem však dochucovací omáčky jakými jsou majonéza, hořčice či různé omáčky typu barbecue. Obsahují zahušťovadla, která jsou citlivá na teploty pod bodem mrazu a po jejich rozmrazení zcela změní svoji strukturu.

Chcete udržet vaše potraviny v lednici déle čerstvé? Uspořádejte si ji! 

Zdroj: casprezeny.azet.sk, healthyleo.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek